انواع کلاهبرداری در اینستاگرام را بشناسید تا در امان باشید

pirayesh
نویسنده : pirayesh
تاریخ انتشار : 2020-05-21
کلاهبرداری در اینستاگرام

کلاهبرداری در اینستاگرام را بشناسید تا امن بمانید : با رشد و توسعه شبکه‌های اجتماعی و افزایش کاربران آنها، کلاهبرداری هم در این شبکه‌های اجتماعی به وفور دیده میشود. توجه داشته باشید کلاهبرداری در اینستاگرام تنها مختص ایران نیست و در تمام دنیا وجود دارد. خوب است که در مورد انواع روش‌های کلاهبرداری در اینستاگرام اطلاع داشته باشید تا در دام کلاهبرداران نیفتید.

با تیم اینبو همراه باشید تا انواع کلاهبردی در اینستاگرام را برای شما شرح دهیم

رسید بانکی جعلی

اولین و اصلی ترین پیشنهادی که تیم اینبو میتواند به شما بدهد این است که حتما sms بانکی تان را فعال کنید تا دقیقا متوجه شوید که چه مبلغی به حساب شما واریز میشود.

متاسفانه رسیدهای جعلی بانکی را به راحتی ایجاد می کنند و می گویند مثلا مبلغی را به حساب شما واریز کردند و از شما در قبال آن خدمت یا کالا میخواهند و در بدترین حال میگویند؛ که مبلغی بیشتر از مبلغ مورد نظر به حساب شما واریز کردند و میخواهند مابقی آن را شما به حسابشان واریز نمایید.

فروشگاه های آنلاین جعلی

برخی از فروشگاه ها یا شاپهای موجود در اینستاگرام متاسفانه جعلی هستند و کلاهبرداری میکنند. شما مبلغ را به حساب آنها واریز مینمایید.

 • محصولی که به شما تحویل میدهند منطبق با چیزی که در پیج گفته شده نیست

راه حل: از ادمین پیج بخواهید که از زوایای مختلف از محصول عکس بگیرد و در مورد جنس کالا هم از او سوال بپرسید.

 • مبلغ را که دریافت کردند دیگر شما را بلاک میکنند و پاسخگو نیستند.

راه حل: از پیج‌هایی خرید کنید که

 1. بصورت پابلیک باشند
 2. بخش کامنت‌هایشان باز باشد.
 3. بخشی بعنوان “رضایت مشتری” داشته باشند.

فیشینگ

یعنی کلیه تکنیک‌هایی که برای گرفتن اطلاعات حساس شما مثل نام کاربری و رمز عبور حساب اینستاگرام شما و یا اطلاعات کارت بانکی شما توسط کلاهبردارها انجام میشود. این نوع کلاهبرداری در اینستاگرام، متاسفانه به وفور دیده شده است و بسیاری از این طریق متضرر شده اند. زمان هایی که میخواهید وارد حساب اینستاگرام خود شوید خیلی به ادرس صفحه توجه نمایید. که صفحه جعلی نباشد و آدرس را کاملا کنترل کنید. خیلی از شرکت‌ها و افراد متقلب صفحه ای شبیه به اینستاگرام ایجاد می کنند و شما با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، اطلاعات خود را براحتی در اختیار آنان قرار میدهید.

حتی بسیار دیده شده که صفحات بانکی را جعل کرده اند و بجای اینکه وارد سیات های زیر مجموعه shaparak.ir شوید. متاسفانه وارد صفحات دیگری که بسیار شبیه به آن طراحی شده اند میشوید و در دام کلاهبرداران می افتید و اطلاعات کارت بانکی خود را آنجا وارد می کنید

نکته: اگر به اشتباه وارد چنین صفحاتی شدید و اطلاعات خود را وارد نمودید سعی کنید خیلی سریع، رمز عبور خود را تغییر دهید. اما همیشه قبل از وارد کردن اطلاعات خود به دقت به آدرس صفحه دقت نمایید.

چگونه متوجه شویم که صفحه بانکی که می خواهیم اطلاعات مان را آنجا وارد نماییم جعلی است؟

 1. به اسم بانک در قسمت آدرس صفحه در نوار بالا دقت کافی و لازم داشته باشید.
 2. حتما به بخش shaparak.ir در آدرس صفحه دقت نمایید و دقت کنید که تک تک کاراکترها بدرستی باشند.
 3. حتما در آدرس سایت https وجود داشته باشد.
 4. اگر با رفرش کردن صفحه شماره ها در صفحه کلید مجازی تغییر نکرد باحتمال زیاد آن صفحه جعلی خواهد بود.
 5. یکبار اطلاعات بانکی خود را از عمد اشتباه وارد نمایید.اگر پیام موفقیت آمیز بودن اطلاعات نماِش داده شد. مطمئن باشید که صفحه حتما جعلی است.

کت فیشینگ

Catfishing یک نوع کلاهبرداری در اینستاگرام بصورت جهانی است که کلاهبردار یک پروفایل جعلی ایجاد میکند و به دنبال یک طعمه میگردد که از لحاظ احساسی یا عاطفی او را تحت تاثیر قرار دهد. کلاهبردار طرح دوستی با قربانی ایجاد میکند و سعی میکند مدت زیادی از لحاظ احساسی با او در ارتباط بوده و رابطه عاطفی با قربانی خود ایجاد نماید.

بعد از مدت طولانی که اعتماد قربانی را جلب کرد. حالا پروژه خود را شروع میکند و ابراز دلتنگی میکند و خواهان این است که قربانی را ملاقات کند. اما در این ملاقات حضوری مشکلی وجود دارد چرا که کلاهبردار عنوان میکند. هزینه لازم برای سفر را ندارد و نیاز به پول برای ویزا یا بلیط است و از قربانی میخواهد که پول به حساب او واریز نماید. پس از واریز های متعدد و بهانه های مختلف، پروفایل جعلی پاک شده و کار به اتمام میرسد.

مقاله مرتبط: برگرداندن اکانت اینستاگرام

متاسفانه این کلاهبرداری در سطح جهانی بسیار مشاهده شده و شبکه های اجتماعی در تلاشند که با ایجاد سازوکارها و الگوریتم هایی جلوی این کلاهبرداری و سو استفاده عاطفی را بگیرند.

جعل پروفایل

یک نوع دیگر از کلاهبرداری در اینستاگرام به این صورت است که یا هویت شخصی را با نام و عکس و سایر اطلاعات او و یا هک کردن صفحه شخصی اش جعل میکنند و شروع به سو استفاده از فالوورهای این کاربر میکنند. مثلا به بهانه های مختلف از آنها درخواست پول میکنند. برای اطلاعات از جلوگیری هک شدن می توانید مقاله ” جلوگیری از هک شدن” و “برگرداندن پیج هک شده” اینبو را مطالعه نمایید.

پس اگر کسی از دوستان و یا آشنایان شما از طریق شبکه های اجتماعی از شما درخواست پول کرد و قبلا هم چنین سابقه ای نداشته، حتما شک کنید و سعی کنید با او حضوری و یا تلفنی ارتباط برقرار کنید تا از صحت این درخواست مطلع شوید

کلاهبرداری با استفاده از کوتاه کننده‌های لینک

متاسفانه امکان کلاهبرداری در اینستاگرام با استفاده از لینک های کوتاه بسیار زیاد است چرا که این لینک‌ها شامل اطلاعات زیادی هستند که از دید شما مخفی شده اند و بسیار بسیار خطرناک خواهند بود. پس هر صفحه یا جایی که برای شما لینک های کوتاه ارسال کرد، بر روی آن کلیک نکنید.

فروش سیگنال

متاسفانه برخی با هویت‌های جعلی و صفحاتی پر آب و تاب از قربانیان پول میگیرند که ما شما رو در زمینه مسائل مالی و بورس مشاوره میدهیم و پول های کلانی از این طریق دریافت میکنند.

نرم افزارهای واسط اینستاگرام

نرم افزارها و اپلیکیشن های مختلفی وجود دارد که برای اینکه بتوانید از آنها استفاده نمایید نیاز هست اطلاعات حساب اینستاگرامی خود را در آن وارد نمایید. که به این طریق براحتی اطلاعات حساب کاربری شما را دریافت میکنند.

حتی اگر میخواهید از این گونه اپلیکیشن‌ها استفاده کنید به شما پیشنهاد میدهیم که یک اکانت دیگر ایجاد کنید و از آن برای استفاده در این اپلیکیشن‌ها استفاده نمایید تا اطلاعات صفحه یا پیج اصلی شما لو نرود.

مراقب فالوورهای خود باشید

متاسفانه شکایت های زیادی مبنی بر پخش شدن عکس های خصوصی در اینترنت مشاهده شده. در صفحات خصوصی خود به هر کسی اجازه ورود ندهید تا اطلاعات شما محفوظ بماند.

مسابقه های جعلی

متاسفانه یکسری کلاهبرداری دیده شده که باسم برندی مشهور صفحاتی ایجاد میشود و تبلیغات کلانی هم انجام میشود و از شما خواسته میشود که آن صفحه را فالو کنید و یا دوستان خود را تگ یا منشن کنید. سپس برای جایزه  پیشنهاد بن تخفیف به شما داده میشود.

 • در بهترین حالت اجناس با کیفیت با قیمت های بسیار بالاتر به شما پیشنهاد میشود که بن خرید کمکی به شما نخواهد کرد.
 • در حالت دیگر ممکن است جنس فیک به شما فروخته شود.
 • و در بدترین حالت زمانی که شما میخواهید برای خرید مابقی هزینه را پرداخت نمایید اطلاعات بانکی شما سرقت شده و حساب شما خالی شود!

فیشینگ ایمیلی

ایمیلی برای شما ارسال میشود که شخصی میخواهد وارد حساب کاربری شما در اینستاگرام شود و حتما میبایست برای امنیت خودتان رمز عبور خود را تغییر دهید. و یک لینک برای شما ارسال میشود.

با کلیک بر روی لینک وارد طعمه کلاهبردار میشوید و با وارد کردن رمز کاربری فعلی و نام کاربری خود براحتی اطلاعات خود را در اختیار کلاهبرداران قرار میدهید.

چگونه امنیت پیج خود را در برابر تهدیدها حفظ کنیم؟

همانطور که اشاره شد، تهدیدهای مختلفی امنیت پیج ما را تهدید می‌کنند. در صورت بروز کوچکترین اشتباه از طرف شما، این فرصت در اختیار افراد سودجو قرار خواهد گرفت که پیج اینستاگرامی شما را مورد هدف قرار دهند. برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقاتی لازم است که از 10 راهکار فوق العاده افزایش امنیت پیج اینستاگرام مطلع باشید و آن‌ها را به کار ببرید.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله مطالعه فرمودید روش های زیادی برای کلاهبرداری در اینستاگرام وجود دارد که شما باید آگاه باشید و اطلاعات حساس خود را در همه جا وارد ننمایید و از آن محافظت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید سایر مقالات امنیتی در سایت اینبو را مطالعه کنید.

نظرات کاربران

پیام شما می‌تواند شروع یک مکالمۀ سازنده باشد.

عضویت
اطلاع از
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

عکس‌ یا ویدیو؟ کدام باعث پیشرفت در اینستاگرام می شود؟

عکس‌ یا ویدیو؟ کدام باعث پیشرفت در اینستاگرام می شود؟

بیش از یک دهه از تأسیس اینستاگرام می‌گذرد و همچنان کاربران این شبکه‌ی اجتماعی روز به روز در حال افزایش هستند. یکی از اصلی‌ترین دلایل این محبوبیت، رسانه-محور بودن اینستاگرام است. محتواهایی که در فضای...

ادامه مطلب