حذف لایک اینستاگرام از حواشی و تاثیرات آن

حذف لایک اینستاگرام

به احتمال بالا به گوش شما هم رسیده که احتمال حذف لایک اینستاگرام افزایش یافته است که این مورد ما را هم مجاب کرد تا امروز در ارتباط با این موضوع و حواشی های آن صحبت کنیم.

وقتی که یک پست در اینستاگرام منتشر می شود تنها چیزی که بسیاری از افراد به آن توجه می کنند، لایک است. پس اولین موردی که شما در بخش نوتیفیکیشن گوشی آن را می بینید تعداد لایک اینستاگرام است. شاید برای شما جالب باشد که تعداد لایک یکی از مواردی است که میزان تعامل کاربر با صفحه شما را نشان می دهد یعنی هر چقدر تعداد لایک های پست شما بیشتر باشد فالوور ها با پست شما تعامل بیشتری برقرار کرده اند. البته توجه کنید که برای سنجش این مشارکت، موارد بسیار زیادی وجود دارند که مهمترین آنها لایک پست ها است.

شرکت بزرگ فیسبوک که سازنده بسیاری از نرم‌افزارهای شبکه‌های اجتماعی است در سال های اخیر تغییرات زیادی را بر روی اینستاگرام به وجود آورده که خبر حذف تعداد لایک اینستاگرام یکی از آن مواردی است که امروزه بازتاب بسیار زیادی داشته است به طوری که احتمالاً تا چند وقت دیگر تعداد کل لایک های پست اینستاگرام حذف خواهد شد و شما قادر به دیدن آن نخاهید بود.

البته این تغییرات با توجه به منطقه جغرافیایی اعمال خواهد شد یعنی اینطور نیست که لایک همه کاربران به طور همزمان پاک شود. با توجه به این که یکسری از افراد بر این باورند که این خبر شایعه هست ولی فیسبوک هم بر صحت آن تاکید کرده و به زودی مراحل حذف آن را شروع می‌کند.

شاید برای شما جالب باشد که چرا اینستاگرام به صورت منطقه‌ای می خواهد این تغییر را به وجود آورد؟! در پاسخ باید گفت که هر شرکت سیاست های مخصوص به خودش را دارد. در حال حاضر هم کاربران استرالیایی نمی توانند تعداد لایک ها را ببینند و قطعاً در آینده ای نزدیک این اتفاق برای همه کاربران رخ می دهد.

حذف تعداد لایک در اینستاگرام

حذف تعداد لایک در اینستاگرام

همانطور که گفته شد اینستاگرام به زودی تعداد لایک ها را حذف می کند ولی این بدان معنی نیست که شما قادر به دیدن افرادی که لایک تان می کنند، نباشید. بسیاری از افرادی که در اینستاگرام بازاریابی می کنند بر این باورند که حذف لایک اینستاگرام سبب کم شدن اعتبار آنها می ‌شود ولی اصلاً این طور نیست و پنهان شدن تعداد لایک ها به نفع همه فالوورها هست به دلیل اینکه یک سری از صفحات اینستاگرام بدون اینکه محتوای با کیفیت تولید کنند اقدام به خرید لایک می کنند که فقط تعداد لایک پست هایشان بالاتر رود ولی اگر اینستاگرام به حذف تعداد لایک ها بپردازد همه افراد برای تولید محتوای با کیفیت تلاش می کنند و فقط از این راه تعامل خود را با کاربران بیشتر می کنند.

بعد از اینکه اجرای آزمایشی حذف لایک اینستاگرام عنوان شد این اقدام واکنش های مثبت و منفی بسیاری نسبت به خودش گرفت و عده‌ای از افراد معتقد بودند که حذف لایک به نفع اینفلوئنسرها نخواهد بود برای اینکه معیار سنجش موفقیت در اینستاگرام به طور کامل حذف خواهد شد و تعداد لایک پست ها برای اینفلوئنسرها یک هدیه کوچک به حساب می آمد که با عملی شدن این طرح آنها از این پاداش بی نصیب خواهند ماند.

یکسری از افراد هم می‌گویند که اگر تعداد لایک ها حذف شود باید برای تولید محتوا زمان بیشتری را صرف کنند و با توجه به این مهم با طرح حذف لایک موافقند. در این صورت مخاطب نسبت به محتوا تمرکز می‌کند نه بر روی تعداد لایک ها و همین سبب می شود که کیفیت یک صفحه بالا رود.
یکسری از بازاریاب های اینترنتی نظرات مختلفی راجع به حذف لایک ها داشته اند که ما در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

نظر آدام هیل بنیانگذار آژانس تبلیغات

حذف لایک های اینستاگرام سبب می‌شود که افراد از خلاقیت خود بیشتر استفاده کنند که همین مورد باعث تولید محتوای با کیفیت توسط گروه های تبلیغاتی می شود. در حال حاضر هم این گروه های تبلیغاتی تعداد لایک‌های زیادی دارند ولی نمی توان گفت که یک پیج با توجه به تعداد لایک ها بازدهی مناسبی دارد. به همین دلیل اگر این اقدام فیسبوک عملی شود تعامل کاربر با یک پیج بیشتر خواهد شد و همچنین برای رونق بیزینس هم بسیار مفید است. البته ممکن است حذف تعداد لایک های اینستاگرام، کار را برای همه افراد سخت کند به خاطر این که شما متوجه نمی شوید که کدام پست ها توسط فالورها بیشتر پسندیده شده است و آن ها به چه محتوایی علاقه مندند. پس بنده از حذف لایک اینستاگرام راضی نیستم.

نظر مایکل دنیرو مدیر شرکت سوشال مدیا

برای صفحات کسب و کار تعداد فالوور و همچنین تعداد لایک آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و حذف آن ممکن است مشکلاتی را برای این افراد به وجود آورد به همین دلیل به خاطر اهمیت آن یکسری از افراد برای صفحه های خود از فالوورها و لایک فیک استفاده می کنند و یک رقابت سخت بین تمام بیزینس ها به وجود می آورند. مایکل، مدیر شرکت سوشال مدیا بر این باور است که اگر تعداد لایک اینستاگرام حذف شود معیار سنجش برای تمامی پیج ها یکسان خواهد شد و کیفیت یک پیج فقط با تولید محتوای با ارزش سنجیده می شود و افراد دیگر به سراغ روش های تقلبی نخواهند رفت.

پس برای پیج های بیزینسی تولید محتوای با کیفیت از تعداد لایک ها با ارزش تر است و اگر فردی می خواهد فالوور های خود را به مشتری تبدیل کند حتماً باید محتوای مفیدی بسازد.
از همان ابتدا که اساس اینستاگرام پایه گذاری شد همه مدیران به محتوای با کیفیت ارزش قائل بودند و تنها چیزی که در اینستاگرام از ابتدا تا الان بدون تغییر مانده است محتوای با ارزش است. البته در آینده ممکن است الگوریتم اینستاگرام دستخوش تغییراتی شود که همه افراد را شگفت زده کند. پس اگر شما محتوای ارزشمند منتشر کنید با وجود تغییرات الگوریتم اینستاگرام صفحه شما همیشه پیشتاز خواهد بود.

نظر مایک بروان بنیانگذار شرکت بازاریابی محتوا

مایک معتقد است افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ بازاریابی می کنند می دانند که فقط تعداد لایک اهمیت ندارد و معیارهای موفقیت یک پیج در اینستاگرام بر اساس کامنت ها، سوالات متداول فالوورها و تعداد لایک ها و از همه مهمتر اینکه چه تعداد از فالورها به مشتری تبدیل شده‌اند بستگی دارد. من اینطور فکر می کنم که اگر تعداد لایک ها از اینستاگرام و فیسبوک حذف شود فرقی به حال کار بر نمی کند.

یکی از مدیران ارشد شرکت فیس‌بوک بر این باور است که حذف تعداد لایک در اینستاگرام فقط به جهت راحتی فالوورها است و هر تغییری که در اینستاگرام به وجود می آید به خاطر ترغیب اکانت ها به تولید محتوای با کیفیت می باشد به همین دلیل ما نمی خواهیم که برای همه اکانت ها مخصوصاً کسب و کارها رقابتی در این شبکه اجتماعی بزرگ به وجود آوریم بلکه قصد داریم که مردم از اینستاگرام در جهت بهبود منافع خود استفاده کنند و با سایر کاربران مشارکت کنند و اگر راحتی کاربر در اینستاگرام مد نظر نباشد حتما این شبکه اجتماعی حذف خواهد شد. در واقع ما می خواهیم که کاربران در اینستاگرام بمانند و نه تنها آزار روحی نبینند بلکه انگیزه آنها هم بیشتر شود.

نظر فاکس هولمز مدیر شرکت بازاریابی اینترنتی

الگوریتم اینستاگرام به این دلیل بروز می شودد که امنیت را برای تمامی کاربران به وجود آورد و در حال حاضر هم بسیاری از فالوورها به خاطر اینکه تعداد لایک پست های آنها پایین است مدام صفحات خود را با صفحات دیگر مقایسه می ‌کنند و ممکن است اعتماد به نفس آنها پایین بیاید و این مسئله برای همه فالوور ها چه مرد چه زن و در همه سنین اتفاق می افتد.

تا به امروز بسیاری از نوجوانان و افراد سالخورده به علت پایین بودن تعداد لایک هایشان اکانت خود را بسته اند. با وجود اینکه مطمئن نیستم حذف لایک اینستاگرام تاثیر گذار است یا خیر ولی به این مورد واقفم که هر تغییر به نفع کاربران است و چنین کاری برای افراد عادی مفید است و تضمین کننده سلامت روحی آنها می شود.

نظر کیت میلر مدیر شرکت بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

اقدام تیم فیسبوک و اینستاگرام برای حذف لایک اینستاگرام بسیار با ارزش است به این دلیل که هم سلامت روحی و روانی کاربران را تا حد زیادی بالا می برد و هم سبب تولید محتوای با کیفیت تر می شود از طرفی هم کاربر به صورت بهینه از اینستاگرام استفاده می کند و تمایل آن به فعالیت در این شبکه اجتماعی بیشتر می‌شود و این دقیقاً هدفی است که اینستاگرام می خواهد.

همچنین اگر لایک اینستاگرام حذف شود به کل رقابت بین کاربران را از بین می ‌برد و بیزینس ها تمام تمرکزشان را روی بازاریابی خود می گذارند و همچنین محصولات و خدمات بهتری را ارائه می دهند.

به طور کلی افرادی که در حوزه بازاریابی دیجیتال مارکتینگ فعال هستند واکنش بسیار مثبتی نسبت به این اقدام فیسبوک داشته‌اند هر چند که به تاثیرات آن اطمینان ندارند. حتی بنیانگذار اینستاگرام بر این باور است که اگر چنین اقدامی که خواسته ما را نسبت به راحتی کاربر، محقق نکند حتماً از انجام آن صرف نظر خواهیم کرد.

حذف تعداد لایک فیسبوک

وقتی که اینستاگرام عنوان کرد که تمایل به حذف لایک دارند فیس بوک هم در حال انجام چنین اقدامی است. البته در صورت داشتن فالوور مشترک می توان دید که چه کسانی پست ها را لایک می کنند ولی تعداد آنها مشخص نمی شود.

هنوز حذف لایک ها در حالت آزمایشی بوده و برای عموم امکان مشاهده تعداد لایک ها وجود دارد.


بر اساس تحقیقات انجام شده اولین کشوری که حذف تعداد لایک را تجربه کرده است استرالیا می باشد به عبارت دیگر فقط استرالیایی ها هستند که نمی توانند تعداد لایک پست ها را در فیس‌بوک ببینند‌. البته بسیاری از صفحاتی که موفقیت را در تعداد لایک ها می دیدند این قضیه اعتبار آنها را کم کرده است.

صفحات زیادی هم در اینستاگرام فعالیت می کنند که اولویت آنها تعداد لایک بالا است ولی سیاستی که بنیانگذار فیسبوک و اینستاگرام پیش می‌گیرد آن است که همیشه راحتی کاربران را مد نظر قرار می دهد. در حال حاضر هم در اینستاگرام برای یک سری از کاربران کشورهای ایرلند، ژاپن، برزیل، نیوزلند، کانادا، استرالیا و ایتالیا تعداد لایک را حذف کرده اند و در حال بررسی نتایج این موضوع مهم هستند و هنوز هم هیچ کسی خبری مبنی بر اینکه که نتایج ان، مثبت و یا منفی بوده را منتشر نکرده است.

در حقیقت فیسبوک و اینستاگرام بر این باور است که اگر تعداد لایک ها از همه صفحات برداشته شود رقابت کمتر می شود و افراد تمرکز خود را بر روی تولید محتوای با کیفیت می گذارند و اثرات منفی آن هم از روی کاربران برداشته خواهد شد. همان طور که گفته شد حذف لایک فقط تعداد آن را نشان نمی دهد ولی افرادی که آن را لایک کرده اند مشخص است.

اگر مجموع لایک اینستاگرام برای شما حذف شد باید اینگونه عمل کنید که در قسمت لایک ها روی گزینه Others بزنید و به راحتی لیست افراد لایک کننده را می توانید ببینید البته برای دیدن تعداد لایک ها می توانید از نسخه وب اینستاگرام استفاده کنید که همه چیز در آن نمایان است.

این لیست می تواند به شما نشان دهد که میزان محبوبیت یک پست چقدر است ولی گاهی اوقات بسیار وقت گیر است و افراد معمولاً سراغ چنین کاری نمی روند. پس همگی باید صبر کنید تا نتیجه آزمایش های اینستاگرام و فیس بوک مشخص شود و اگر مثبت بود قطعاً تعداد لایک هم از اینستاگرام و هم از فیسبوک حذف خواهد شد.

تاثیر حذف لایک بر سلامت روانی کاربران

اولین دلیلی که اینستاگرام برای حذف لایک عنوان کرده است راحتی و سلامت روانی کاربران می باشد ولی آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید چقدر سلامت روانی کاربران برای اینستاگرام اهمیت دارد در حالی که بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که اینستاگرام تاثیر منفی روی سلامت افراد می گذارد ولی آنها نگفته اند که لایک اینستاگرام با سلامت روانی افراد چه رابطه ای دارد و آیا تاثیرش منفی است یا خیر.

اگر برای اینستاگرام سلامت روانی کاربرانش مهم است با توجه به راه حل هایی که پژوهشگران مختلف نسبت به آن عنوان کرده اند می توانند استفاده کنند به عنوان مثال برای کسانی که بیش از حد از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند می تواند اخطار های مختلفی را به فرد دهد که سلامت افراد حفظ شود و آن ها از لحاظ روحی آسیب نبینند.

تاثیر حذف لایک بر کسب درآمد بیشتر

اکانت هایی که به صورت تجاری در اینستاگرام فعالیت می‌کنند حدوداً ۲۵ میلیون است که این اکانت های تجاری ماهانه حدود ۲ میلیون از طریق تبلیغات هزینه می دهند. بسیاری از بیزینس های کوچک به خاطر اینکه تعداد لایک‌های پست های آنها پایین است نمی توانند از تبلیغات اینستاگرام به خوبی استفاده کنند.

همه برای این موضوع واقف هستیم هر کسب و کاری که محبوبیت بالایی داشته باشد قطعاً فروش بالایی هم خواهد داشت به عنوان مثال هیچ کس دوست ندارد به رستورانی برود که دیگران آن را تایید نمی کنند یا از محصولی استفاده کند که کمتر کسی حاضر به مصرف آن است پس مطمئناً کسی هم تمایل ندارد تبلیغی را کلیک کند که لایک آن پایین است یا اصلاً کسی آن را لایک نکرده است.

پس راه حل این موضوع فقط حذف لایک پست ها است. اگر چنین اقدامی عملی شود دیگر هیچ کاربری قادر به دیدن تعداد لایک ها نیست پس از کسب و کار ها بدون اینکه ترسی داشته باشند به تبلیغات می پردازند و همچنین این کار سبب افزایش بازخورد و افزایش فالوور در اینستاگرام تمام بیزینس ها می شود و قطعاً کسب درآمد آنها هم بیشتر خواهد شد و به اینستاگرام هم پول بیشتری خواهد رسید.

اکثر تبلیغاتی که در اینستاگرام اتفاق می‌افتد از طریق افراد مشهور و اینفلوئنسرها هست یعنی در این شبکه اجتماعی بزرگ اینستاگرام مقداری ضرر می بیند پس به دنبال این است که در تبلیغات اینفلوئنسرها یک سودی هم او ببرد. به همین دلیل اینستاگرام برای سهیم شدن در این اتفاق می‌خواهد طرح جدیدی را پایه گذاری کند و حذف تعداد لایک پست ها خود به خود از درآمد اینفلوئنسرها کم و به درآمد از اینستاگرام اضافه می‌ کند.

تاثیر حذف لایک بر استفاده بهینه اینستاگرام

یکی از دلایلی که اینستاگرام اقدام به حذف لایک پست ها کرد این بود که کاربران از قابلیت های استوری بیشتر استفاده کنند و به جای عکس‌ها، ویدئوهای بیشتری را منتشر کنند. در دنیای اینترنت همه بر این باورند که ویدئو مخصوصاً ویدیو های کوتاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و فیسبوک و اینستاگرام هم از این قاعده مستثنی نیستند به همین خاطر همه تلاششان را به کار گرفتند تا مخاطبان بیشتر به سمت ویدئو روند و برای تولید محتوا هم بیشتر از ویدئو استفاده کنند و افرادی که برای تبلیغات استفاده از ویدئو را پیش گرفته‌اند، به حداکثر برسد. اینستاگرام با حذف لایک پست ها می خواهد خودش را به این هدف نزدیک تر کند.

تاثیر حذف لایک بر تولید محتوا

اگر تعداد لایک ها حذف شود قطعاً افراد بر روی تولید محتوا کار می کند و همین موضوع سبب می شود که کیفیت یک پیج بالاتر رود و فالوور ها بیشتر بر روی محتوای ارزشمند تمرکز کند و اگر چنین اقدامی عملی شود دیگر معیار سنجش موفقیت یک پیج تعداد لایک آن نخواهد بود.

حتما این داستان را شنیده اید که چندی پیش فردی عکس یک چنگال را در اینستاگرام منتشر کرد و از کاربران مختلف درخواست کرد که آن را لایک کنند تا بتواند از این طریق رکورددار لایک در اینستاگرام شود در آن زمان رکورددار لایک اینستاگرام دست یک بازیگر آمریکایی بود که یک پست آن ۱۸ میلیون لایک خورده بود ولی پست چنگال حدود ۵۴ میلیون لایک داشت یعنی به نوعی بهترین پست اینستاگرام به حساب می آمد.

وقتی که اینستاگرام تصمیم بر حذف لایک های گرفت به طور کل معیار موفقیت پست تغییر کرد و مطالبی که محتوای خوبی ندارد بازخورد خوبی نخواهد داشت و همچنین خرید و فروش لایک فیک هم به طور کل حذف خواهد شد ولی بعضی از افراد می گویند که اگر لایک کاربران حذف شود معمولاً اکانت ها به برنامه های لایک دهی مجهز خواهند شد.

تاثیر حذف لایک بر کیفیت اکانت های افراد معروف

حذف تعداد لایک در اینستاگرام

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که حذف لایک اینستاگرام چه تاثیری بر روی فعالیت اینفلوئنسرها خواهد گذاشت یکی از بهترین نتایج آن است که یک سری از افرادی که به دنبال محبوبیت فیک هستند به طور کلی از صحنه حذف خواهند شد و طبق تحقیقات انجام شده در انگلستان از ۴۰۰۰ اینفلوئنسری که در حوزه اینستاگرام فعالیت می کردند بیش از نیمی از آنها اقدام به خرید لایک، فالوور و کامنت فیک کرده بودند. همچنین ۲۰ درصد از آنها بر این باورند که در آینده باز هم چنین کاری را انجام می دهند. در ایران هم بسیاری از افراد همین کار را می کنند و به جز اینفلوئنسرها تعداد بسیار زیادی از هنرمندان که فالوور های بالا برایشان اهمیت دارد اقدام به خرید فالوور فیک کرده اند.

البته اگر نمایش تعداد لایک پست ها به طور کامل حذف شود تشخیص کسانی که فالوور فیک دارند به سختی انجام می ‌شود و همین مسئله باعث شده است که مشکلاتی در زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ به وجود آید. هرچند که بازاریابان اینترنتی از روش‌های مختلفی برای عملکرد بازخورد پیچ ها استفاده می کنند.

اگر این طرح اجرا شود ممکن است تعامل کاربران با صفحه های معروف اینستاگرام و اینفلوئنسرها کمتر شود و در نتیجه به میزان قابل توجهی بازخورد پست ها کاهش می یابد و بیزینس ها هم به تبلیغات پولی اینستاگرام روی می آورند. به همین دلیل اینفلوئنسرها و افراد معروف باید به تولید محتوای با کیفیت تری بپردازند و یکسری تکنیکها را تغییر دهند تا بتوانند مخاطب بیشتری را جذب خود کنند.

البته افرادی که تازه می خواهند وارد چنین مرحله‌ای شوند با حذف لایک اینستاگرام کار بسیار سختی را پیش رو دارند به دلیل اینکه تعداد لایکی وجود ندارد تا پست های آنان را به دیگران نشان دهد در این صورت محبوب شدن و جذب فالوور برای بسیاری از افراد مشکلاتی را به وجود می آورد.

نظرات کاربران مختلف اینستاگرام درباره حذف لایک پست ها

یک کاربر ایتالیایی می‌گوید که حذف لایک اینستاگرام سبب شده است که محتوای با کیفیت تری تولید کنم تا بتوانم از این طریق مخاطبان بیشتری را جذب پست های خود کنم.
یک کاربر آمریکایی بر این باور است که من برای مدتی از اینستاگرام استفاده نمی کردم و اکنون دوباره فعالیت خود را در آن شروع کرده ام و دیگر از بابت اینکه تعداد لایک هایم چقدر است نگرانی ندارم و می دانم که فالوور های من پست هایم را بر اساس تعداد لایک ها نمی سنجند.

یک کاربر استرالیایی بر این باور است که قبل از گذاشتن هر پستی خجالت میکشیدم چون نگران بودم که پست هایم کمتر لایک بخورد ولی در حال حاضر اعتماد به نفس بیشتری کسب کرده ام چون می دانم که مردم به خاطر تعداد لایک ها مرا قضاوت نمی کنند و اکنون به جای اینکه تمرکزم به سمت تعداد لایک برود فقط به خودم فکر می کنم و اکنون آرامش بسیار زیادی دارم.

نتیجه گیری

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که طبق نتایج به دست آمده حذف بلاک اینستام، تاثیر مثبتی ندارد به دلیل اینکه افراد نمی توانند ببینند که پست هایشان چقدر لایک خورده است و چه پستی در بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است پس همگی باید صبر کنید تا اقدام فیسبوک و اینستاگرام را جهت حذف ‏لایک به چه شکل است!

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments