تشخیص فالوور فیک اینستاگرام

تشخیص فالوور فیک اینستاگرام به روش ساده و اتوماتیک!

علی محمدی
2020-11-11

به دنبال پیج فعال‌ و با نرخ تعامل بالا هستید؟

وارد کانال تلگرام شوید و لیست تمامی پیج‌ها همراه با آمار بازدیدکننده فعال را مشاهده نمایید!

ربات اینستاگرام اینبو

ربات اینستاگرام اینبو دستیار هوشمند، اختصاصی و خستگی ناپذیر شما در اینستاگرام است!

کوتاه ترین راه برای پیشرفت در اینستاگرام چیست؟ فالوور فیک! این تصور بسیاری از کسب و کارهای اینستاگرامی در سال های اخیر بود. البته همه چیز هم داشت خوب پیش می‌رفت تا زمانی که فالوور فیک، در کمتر از چند ماه از ابزار پیشرفت به دلیل پسرفت تبدیل شد! این روزها بسیاری از پیج های اینستاگرامی به جای اینکه به دنبال جایی برای خرید فالوور باشند، به دنبال راه‌ها و ابزارهایی برای تشخیص فالوور فیک و حذف آن‌ها می‌گردند.

شما نیز اگر می‌خواهید کسب و کار خود را از گرفتار شدن در تله‌ی فالوورهای فیک نجات دهید، باید آن‌ها را در پیج خود شناسایی و حذف کنید. با مطالعه‌ی این مقاله با بروزترین روش‌ها و همچنین ابزارهای اتوماتیک تشخیص فالوور فیک اینستاگرام آشنا خواهید شد. پس بیایید شروع کنیم!

فالوور فیک چیست؟

اگر هنوز با مفهوم فالوور فیک آشنا نیستید، باید بدانید فالوورهای فیک پیج‌هایی هستند که توسط اشخاص واقعی اداره نمی‌شوند و توسط ربات‌ها ساخته شده‌اند. پس طبیعی است که وقتی این اکانت‌های رباتیک پیج شما را فالو می‌کنند، هیچ سودی برای شما در پی ندارند.

چرا باید فالوورهای فیک را تشخیص دهیم و حذفشان کنیم؟

حضور فالوورهای فیک در پیج می‌تواند ضربه‌ی بزرگی به پیج و بیزینس اینستاگرامی شما بزند. پس بهتر است هرچه زودتر این مهمان‌های ناخوانده را شناسایی و از پیج خود بیرون کنید. چند مورد از مضرات داشتن فالوور فیک به شرح زیر هستند:

  • مانع رفتن پست‌های پیج به اکسپلور می‌شوند: از آنجایی که این فالوورها توسط شخص خاصی اداره نمی‌شوند، پس نمی‌توانند پست شما را لایک کرده و کامنت بگذارند. همچنین امکان اشتراک‌گذاری و سیو نیز وجود ندارد. به همین دلیل نرخ تعامل پیج شما را به شدت کاهش می‌دهند. کاهش تعامل در پیج می‌تواند مانع رفتن پست‌های شما به اکسپلور شود.
  • باعث گرفتاری پیج در جریمه‌ی الگوریتم اینستاگرام می‌شوند: در صورت کاهش نرخ تعامل، اینستاگرام متوجه فیک بودن فالوورهای شما خواهد شد. به این دلیل که اینستاگرام به دنبال تعامل‌های واقعی بین کاربران است، پس پیج شما را به عنوان یک اکانت اسپم شناسایی کرده و جریمه‌های سنگینی را برای آن اعمال خواهد کرد.
  • اعتماد مخاطبان و مشتریان خود را از دست می‌دهید: وقتی مخاطبان پیج ببینند که تعداد فالوور اکانت شما زیاد است، اما پست‌های شما به اندازه‌ی کافی لایک و کامنت دریافت نمی‌کنند، متوجه خواهند شد بیشتر فالوورهای پیج فیک هستند. مطمئناً این موضوع باعث سلب اعتماد آن‌ها خواهد شد.
همین الان فالوورهای فیکت رو حذف کن!

چگونه بفهمیم فالوور فیک داریم؟

بهترین و سریع‌ترین راه برای پی بردن به اینکه در پیج خود فالوور فیک دارید یا نه، بررسی نرخ تعامل پیج است. نرخ تعامل به میزان مشارکت فالوورهای پیج شما بستگی دارد. هرچه فالوورهای پیج لایک، کامنت، سیو و اشتراک‌گذاری بیشتری در پیج شما انجام دهند، نرخ تعامل پیج افزایش خواهد یافت و بالاعکس. فالوورهای فیک همانطور که از نامشان پیداست، توسط انسان اداره نمی‌شوند و نمی‌توانند مثل یک شخص واقعی در پیج تعامل داشته باشند؛ به همین دلیل در صورت وجود تعداد زیادی فالوور فیک در پیج، نرخ تعامل شما به شدت کاهش خواهد یافت.

اگر با بررسی نرخ تعامل، متوجه وجود پیج‌های فیک در بین فالوورهای خود شدید، احتمالاً به دنبال یافتن تعداد آن‌ها خواهید بود. اگر تعداد کل فالوورهای شما کم باشد، پیدا کردن آن‌ها کار نسبتاً آسانی خواهد بود. اما در صورتی که فالوورهای زیادی داشته باشید، تشخیص فالوورهای فیک از واقعی تقریباً غیرممکن خواهد بود. اما جای نگرانی نیست؛ ما در این مقاله 2 روش برای شناسایی پیج‌های فیک معرفی می‌کنیم:

  • شناسایی فالوور فیک با ابزارهای اتوماتیک
  • تشخیص فالوور فیک با چک کردن لایک، کامنت و …

روش‌های شناسایی پیج فیک

اگر می‌خواهید برای شناسایی فالوورهای فیک پیج خود از ابزارهایی استفاده کنید که بتوانند به صورت خودکار این فالوورها را تشخیص داده و آن‌ها را از پیج شما حذف کنند، پاراگراف بعدی را مطالعه فرمایید. اما چنانچه تمایل دارید فالوورهای پیج خود را به صورت دستی بررسی کرده و فیک‌ها را شناسایی کنید، روی عبارت نحوه تشخیص فالوور فیک به صورت دستی کلیک کنید.

A. تشخیص فیک بودن فالوور اینستاگرام با استفاده از ابزارهای اتوماتیک

همانطور که می‌دانید تشخیص فالوورهای جعلی با بررسی معیارهای مختلف به صورت دستی بسیار زمان‌بر است. این مشکل وقتی بیشتر احساس می‌شود که تعداد فالوورهای پیج شما زیاد باشد. در این صورت بررسی تک به تک فالوورهای فیک زمان زیادی از شما خواهد گرفت. همچنین احتمال خطا در آنالیز فیک بودن فالوورها نیز وجود دارد. ما در مقاله‌ی حذف فالوور فیک ابزارهایی را معرفی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها سرعت و دقت عمل تشخیص فالوورهای فیک خود را تا چندین برابر افزایش دهید. این مطلب را از دست ندهید!

🔗 روش‌ها و ابزارهای حذف فالوور فیک

بنا به دلایلی که به آن‌ها اشاره شد، تشخیص فالوورهای غیر واقعی برخی مواقع بسیار سخت و حتی غیرممکن است. با مطالعه‌ی مقاله‌ی حذف فالوور فیک با آسان ترین و سریع ترین راه‌های پاک کردن فالوور فیک آشنا می‌شوید.

B. شناسایی فالوور فیک به صورت دستی

شناختن ویژگی‌های پیج‌های فیک برای تشخیص فالوورهای جعلی از واقعی، امری ضروری محسوب می‌شود. برای تشخیص این فالوورها، ابتدا باید مشخص کنید که قصد بررسی یک اکانت مشخص را دارید، یا آنالیز تمامی فالوورهای یک پیج را در نظر دارید. در ادامه به آموزش تشخیص فالوورهای فیک از هر دو دسته می‌پردازیم:

چگونه بفهمیم یک پیج فیک است؟

برای شناسایی فالوور فیک از واقعی باید چند ویژگی مهم پیج مورد نظر را بررسی کنید و سپس با نتیجه‌گیری از آن‌ها، فیک یا واقعی بودن فالوور را تشخیص دهید. این موارد عبارتند از:

1. نام کاربری

از ابتدایی ترین معیارهایی که می‌تواند در شناسایی فالوور فیک به کار گرفته شود، یوزرنیم پیج است. نام کاربری معمولا اولین چیزی است که هویت یک پیج به واسطه‌ی آن شناخته می‌شود. هدف از حضور در اینستاگرام، دیده شدن و شناخته شدن است؛ بنابراین هرچه نام کاربری به نام واقعی شخص یا یک برند تشابه بیشتری داشته باشد مطلوب تر محسوب شده و احتمال واقعی بودن پیج بیشتر است. البته ممکن است عده‌ کمی از کاربران به دلایل شخصی ترجیح دهند که هویت خود را در اینستاگرام پنهان کنند؛ ولی غالباً این‌گونه نیست. در لیست فالوورهای خود دنبال یوزرنیم‌های عجیب و متمایز از بقیه باشید. نام‌های کاربری ناخوانا، بی‌معنی، پیچیده، توهین آمیز و یا نام هایی که ترکیبی از اعداد و حروف هستند (مثلاً Geop56la)، می‌توانند نشانگر این باشند که پیج موردنظر، فیک است.

2. عکس پروفایل

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند در تشخیص فیک بودن فالوور اینستاگرام به شما کمک کند، بررسی عکس پروفایل فالوورها می‌باشد. فالوورهای فیک معمولاً عکس پروفایل ندارند. البته تمامی پیج‌های فیک این گونه نیستند و برخی برای خود عکس پروفایل نیز دارند. در این موارد نیز معمولاً عکس‌ها به گونه‌ای هستند که میتوان فیک بودن آن‌ها را تشخیص داد.

3. بیو پیج
بررسی بیو برای تشخیص فالوور فیک

بیو (Bio) پیج اینستاگرام به قسمت پایینی عکس پروفایل گفته می‌شود که معمولا کاربران در این بخش، برخی اطلاعات را راجع به خود (مثل تاریخ تولد، محل زندگی و …) می‌نویسند. این بخش نیز می‌تواند کمک بزرگی در تشخیص فالوور فیک به ما کند. فالوورهای فیک چون توسط سیستم‌های خودکار ساخته می‌شوند، معمولاً برای خود بیو تنظیم نمی‌کنند. در مواردی که این پیج‌ها بیو دارند نیز معمولا کلمات شانسی و بی‌معنی به کار رفته است؛ بنابر این چک کردن بیو می‌تواند در بررسی فالوورهای فیک بسیار مفید واقع شود.

4. میزان تعامل فالوور مورد نظر در پیج ما
میزان تعامل در پیج

یکی دیگر از معیارهای مهم در شناسایی فالوور فیک از واقعی، نرخ تعامل پیج است. اکانت‌هایی که فیک هستند و توسط یک انسان اداره نمی‌شوند، طبیعتاً نمی‌توانند مانند یک شخص واقعی در پیج تعامل داشته باشند. حتی اگر پست‌های شما را لایک کنند و کامنت بگذارند، متن کامنت بر اساس یک نمونه‌ی آماده خواهد بود. به همین دلیل است که برخی مواقع کامنت‌هایی دریافت می‌کنید که با محتوای پست ارتباطی ندارند؛ بنابر این اگر فالوورهایی دارید که هیچ فعالیتی در پیج شما انجام نمی‌دهند، احتمال فیک بودن آن‌ها زیاد است.

5. پست‌ها و استوری‌ها

اکانت‌های فیکی که شما را فالو می‌کنند، معمولاً در پیج خود پستی منتشر نکرده‌اند. همچنین این پیج‌ها در طول زمان استوری منتشر نمی‌کنند. به این دلیل که اکانت‌های فیک توسط سیستم‌های اتوماتیک ساخته می‌شوند، اگر پست هم داشته باشند، پست ویدیویی منتشر نمی‌کنند و در اکثر موارد پست‌های عکس‌دار در پیج قرار می‌دهند. بررسی این مورد نیز می‌تواند به تشخیص فیک بودن فالوور اینستاگرام کمک بزرگی کند.

6. نسبت تعداد فالوورها به فالووینگ‌ها
برررسی تعداد فالوورها و فالووینگ‌ها برای تشخیص فالوور فیک

همانطور که گفته شد، بیشتر پیج‌های فیک بدون عکس پروفایل و پست هستند. به همین دلیل افراد بسیار کمی آن‌ها را فالو می‌کنند. از طرفی دیگر، این پیج‌ها معمولا فالووینگ‌های زیادی دارند. بنابر این اگر پیجی را مشاهده کردید که نسبت تعداد فالوورها به فالووینگ‌های آن بسیار کم است، می‌توانید این حدس را بزنید که این اکانت فیک است.

از کجا بفهمیم فالوورهای یک پیج فیک هستند؟

علاوه بر بررسی تک تک فالوورها، می‌توانید تمامی فالوورهای یک پیج را از نظر فیک بودن مورد بررسی قرار دهید. در ادامه روش تشخیص فالوورهای فیک یک پیج را آموزش می‌دهیم:

1. بررسی لایک‌ها
بررسی لایک‌ها برای تشخیص فالوور فیک

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که در تشخیص فیک بودن فالوورهای یک پیج اینستاگرام به کار می‌رود، لایک‌هایی است که برای پست‌های پیج مورد نظر ثبت شده‌اند. چنانچه بیشتر افراد لایک‌کننده‌ی پست، نام‌های عجیب و غریب و نامربوط داشته باشند، احتمال این که فالوورهای پیج مورد نظر فیک باشند، نزدیک به 100% درصد است.

2. توجه به کامنت‌های پست‌ها
بررسی کامنت‌ها

از دیگر مواردی که می‌تواند برای تشخیص فالوورهای غیر واقعی به ما کمک کند، تعداد و کیفیت کامنت‌هایی است که در زیر پست‌های پیج مورد نظر ثبت می‌شود. اگر بیشتر کامنت‌های یک پیج توسط پیج‌های با یوزرنیم عجیب و غریب و یا بدون عکس پروفایل ثبت شده باشند، فیک بودن فالوورهای آن پیج تقریباً قطعی است.

3. بررسی روند دریافت لایک و کامنت در پیج مورد نظر
بررسی روند رشد تعداد لایک و کامنت

برای این که از فیک یا واقعی بودن فالوورهای یک پیج خاص مطمئن شوید، می‌توانید روند دریافت لایک و کامنت را بررسی کنید. پیجی را که می‌خواهید فالوورهای آن را بررسی کنید، فالو نمایید. پس از انتشار پست توسط پیج مورد نظر، بررسی کنید که لایک‌ها و کامنت‌ها طی چه مدت به پست اضافه می‌شوند. در صورتی که به یکباره تعداد زیادی لایک و کامنت به پست افزوده شوند، میتوان با قاطعیت گفت که فالوورهای پیج مورد نظر فیک هستند.

سوالات شما

فالوور فیک چیست؟

✅ به فالوورهایی که توسط یک شخص واقعی اداره نشوند، فالوور فیک گفته می‌شود.

چگونه بفهمیم فالوور فیک داریم؟

✅ یکی از نشانه‌های داشتن فالوور فیک، فعالیت کم در پیج نسبت به کل فالوورها می‌باشد.

چگونه بفهمیم چقدر فالوور فیک داریم؟

اگر تعداد فالوورهای شما کم باشد، می‌توانید با چک کردن دستی فالوورهای فیک را پیدا کنید در صورت زیاد بودن فالوورها نیز با ابزار معرفی‌شده در مقاله می‌توانید فالوورهای فیک را شناسایی و حذف کنید.

چگونه بفهمیم فالوور فیک است؟

✅ برای تشخیص فالوورهای فیک معیارهای مختلفی مانند یوزرنیم و عکس پروفایل وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه فرمایید.

هر پیجی که اسم عجیب غریب داره، فیکه؟

✅ خیر؛ ممکنه بعضی از کاربران ترجیح بدن تو اینستا ناشناس بمونن!

اگه پیجی اصلا فالوور نداشته باشه، فیک هست؟

✅ خیر؛ نمیشه گفت همیشه اینطوریه. ولی احتمال فیک بودن همچین پیجی به شدت بالاست!

اگه پیجی فالووراش فیک باشن، خودش هم فیکه؟

✅ نه؛ ممکنه خودش پیج واقعی باشه که فالوور فیک خریده!

یکی از فالوورام کامنت هایی میذاره که به پست من بی‌ربط هستن. پیجش فیکه؟

✅ نمیشه دقیق گفت؛ شاید داره از ربات استفاده میکنه. ولی اگه نشانه های دیگه‌ی فیک بودن رو هم میبینی، احتمالش بالاست که فیک باشه!

نتیجه گیری

خوشبختانه بیشتر کسب و کارهای اینستاگرامی موانعی را که بر سر راه پیشرفت آن‌ها هستند، می‌شناسند. اگر شما هم در حال کسب درآمد از اینستاگرام هستید و یا قصد راه‌اندازی بیزینس خود را دارید، بهتر است با بزرگترین مانعی که بر سر راه شماست، آشنا شوید. فالوورهای فیک می‌توانند سرعت پیشرفت شما را به شدت کاهش دهند و حتی باعث جریمه‌هایی از سمت اینستاگرام شوند که جبران آن‌ها بسیار زمانبر است. پس بهتر است قبل از این که تعداد دنبال‌کنندگان فیک پیجتان زیاد شود، آن‌ها را شناسایی کرده و با کمال احترام به سمت درهای خروج هدایتشان کنید.

ما در این مقاله انواع روش‌های تشخیص فیک بودن فالوور اینستاگرام را آموزش دادیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها از سد این مانع بزرگ عبور کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سوال، لطفاً در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی، به سوالات شما پاسخ دهند.

از همراهی شما متشکریم!

نظرات و سوالات

پیام شما می‌تواند شروع یک مکالمۀ سازنده باشد.

guest
18 کامنت
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
View all comments