جامع ترین روش های تشخیص فالوور فیک؛ مچ غیرفعال‌ها را بگیرید!

پوریا امیرخزانی
تاریخ انتشار : 2020-11-11
روش های تشخیص فالوور فیک

اگر شما هم در بین فالوورهایتان در اینستاگرام با پیج هایی مواجه شده اید که نه نام مشخصی دارند، نه عکس پروفایلشان مشخص است و نه محتوای خاصی منتشر کرده اند، احتمالا با یک پیج فیک طرف هستید! بر اساس آخرین آمارها، تقریبا یکی از هر 20 اکانت موجود در اینستاگرام، فیک است. اما سوال این است: از کجا بفهمیم کدام یک از فالوورهایمان، فیک هستند؟ چه راه هایی برای تشخیص فالوور فیک وجود دارد؟

راه های تشخیص فالوور فیک

ما برای این که تشخیص دهیم کدام یک از فالوورهایمان، فیک و کدام یک واقعی هستند، نیاز به بررسی تعدادی ویژگی داریم. بایستی در نظر گرفت که هیچ یک از این ویژگی ها قطعیت ندارند، یعنی ممکن است تعدادی از این ویژگی ها در یک پیج باشد ولی آن پیج فیک نباشد و یا بالعکس. اما هرچه در یک پیج تعداد بیشتری از این ویژگی ها وجود داشته باشد، احتمال فیک بودن آن بالاتر است.

چگونه فالوور فیک را تشخیص دهیم؟

1. بررسی نام کاربری (ID) پیج

نام کاربری معمولا اولین چیزی است که یک پیج به واسطه ی آن شناخته می‌شود. هدف از حضور در اینستاگرام، دیده شدن و شناخته شدن است؛ بنابراین هرچه نام کاربری به نام واقعی شخص یا برند تشابه بیشتری داشته باشد مطلوب تر محسوب می‌شود. در این میان ممکن است عده ی کمی از کاربران به دلایل کاملا شخصی ترجیح دهند که هویت خود را در اینستاگرام پنهان کنند، ولی غالبا این‌گونه نیست. در میان فالوورهایتان دنبال نام های کاربری عجیب و متمایز از بقیه باشید. نام های کاربری ناخوانا، بی‌معنی، پیچیده، توهین آمیز و یا نام هایی که مخلوطی از اعداد و حروف هستند(مثلا Geop56la)، می‌توانند نشانگر این باشند که پیج موردنظر، فیک است.

2. بررسی فعالیت پیج

A- بررسی پست و استوری فالوور

از آن‌جایی که بیشتر پیج های فیک برای فالوو کردن ساخته می‌شوند تا جمع کردن فالوور، بنابراین طبیعی است که فعالیت زیادی نداشته باشند و محتوای خاصی منتشر نکنند. این پیج ها از افزایش فالوور نفعی نمی‌برند و حتی شاید به ضررشان نیز باشد؛ بنابراین اکثر پیج هایی که فیک هستند، هیچ پستی ندارند.

گاهی ممکن است افراد برای اینکه تقلبی بودن پیج خود را پنهان کنند، تعدادی پست در پیج خود منتشر کنند. اما در نظرداشته باشید اکثرا پیج های فیک در مقیاس انبوه ساخته می‌شوند و فرد سازنده نمی‌تواند برای تک تک آن ها پست های پرمفهوم و مجزایی آماده کند. پیج های فیک معمولا از نظر محتوایی بسیار ضعیف هستند. در این حالت با پیجی مواجه می‌شوید که در آن یک عکس چندین بار پست شده، تعداد پست ها بسیار انگشت شمار بوده و با فاصله ی زمانی بسیار زیاد منتشر شده‌اند، حاوی تصویری از یک شخص واقعی نیستند و یا عکس اشخاص مختلفی دائما پست می‌شود که نمی‌توانید بفهمید کدام یک صاحب پیج است. طور کلی می‌توان گفت کیفیت و میزان فعالیت یک پیج، معیار مهمی برای قضاوت در مورد فیک بودن یا واقعی بودن آن به شمار می‌رود.

B. بررسی تعامل فالوور با شما

حساب های کاربری جعلی از نظر فعالیت به دو دسته تقسیم می‌شوند: یا به طور کلی غیرفعال هستند و یا از طریق الگوریتم های خاصی فعالیت می‌کنند. در نوع اول، طبیعتا شما شاهد هیچگونه تعاملی از طرف این فالوور نخواهید بود. در نوع دوم، فالوور فیک با پیج شما تعامل دارد، اما میزان این تعامل غیرعادی است. به این معنی که مثلا آن‌ها یا تمامی پست های شما را لایک می‌کنند، یا به همه‌ ی آن‌ها بی‌تفاوت هستند. بعلاوه، ممکن است در یک بازه ی زمانی همه ی پست های شما را لایک ‌کرده و کامنت بگذارند، سپس برای مدت طولانی به هیچ یک از پست های شما واکنشی نشان ندهند.

یکی دیگر از نشانه هایی که در تشخیص فالوور فیک از واقعی می‌تواند به شما کمک کند، نوع واکنش فالوورها به محتوای پیج شماست. به این معنی که معمولا واکنش فالوورهای فیک به فعالیت های شما در پیج، فارغ از محتوای منتشر شده، یکسان است. بطور مثال، فرقی نمی‌کند پست و یا استوری شما غم‌انگیز، خوشحال کننده، اعتراضی و یا برای تشکر از کسی باشد، آن ها با استفاده از یک کلمه ثابت مثل: (عالیه!) ، (خوب بود!) و یا یک ایموجی ثابت مانند:(😍،😂،…) واکنش نشان خواهند داد. این مسئله یکی از مهم‌ترین نشانه هایی است که فالوور فیک را واقعی متمایز می‌کند، چرا که افراد واقعی نظرات و واکنش های متفاوتی نسب به موضوعات گوناگون دارند و منطقی نیست که در مواجهه با هر محتوایی، به طور ثابت عمل کنند.

3. فالوور و فالووینگ های فالوور فیک

A. تعداد فالوور و فالووینگ

همانطور که گفته شد غالبا پیج های فیک با هدف فالوو کردن ساخته می‌شوند تا برند سازی و شناخته شدن؛ بنابراین طبیعی است که تعداد فالوور بالایی نداشته باشند. این موضوع اکثرا در نگاه اول مشخص است، چراکه معمولا تعداد فالوورهای این دسته از پیج ها انگشت شمار بوده و یا حتی صفر است. گاها حتی ممکن است فالوورهایی نیز داشته باشند، ولی حتی در این حالت نیز تعداد فالووینگ های آنان نسبت به فالوورها به مراتب بیشتر است. این نشانه، یکی از مهمترین راه های تشخیص فالوور فیک به شمار می‌رود.

B. نوع فالوور و فالووینگ ها

یکی دیگر از تکنیک هایی که اکثرا برای پنهان کردن جعلی بودن پیج استفاده می‌شود، این است که تعدادی فالوور برای واقعی نشان دادن پیج فیک به آن اضافه می‌کنند. در نظر داشته باشید اکثر افراد از فالوو کردن افرادی که نمی‌شناسند و تازه، بی نام و نشان هم هستند، پرهیز می‌کنند. حال چاره چیست؟ بله، درست حدس زده‌اید! عده ای از پیج های فیک برای پنهان کردن جعلی بودن خود، تعدادی فالووراضافه می‌کنند که خود آن ها نیز اکثرا فیک هستند. البته توجه داشته باشید ممکن است پیجی که آن را بررسی می‌کنید، یک پیج واقعی باشد که فالوور فیک خریداری کرده است؛ پس این که بیشترفالوورهای یکی پیج فیک است، به تنهایی نمی‌تواند ابزار تشخیص تقلبی یا واقعی بودن یک پیج باشد.

سوالات متداول ❔

⭐ هر پیجی که اسم عجیب غریب داره، فیک هست؟

✅ نه‌ خیر، ممکنه بعضی از کاربران ترجیح بدن تو اینستا ناشناس بمونن!

⭐ اگه پیجی اصلا فالوور نداشته باشه، فیک هست؟

✅ نه خیر، نمیشه گفت همیشه اینطوریه. . ولی بشدت احتمال فیک بودن همچین پیجی بالاست!

⭐ اگه پیجی فالووراش فیک باشن، خودش هم فیکه؟

✅ نه، ممکنه خودش پیج واقعی باشه که فالوور فیک خرید کرده!

⭐ یکی از فالوورام کامنت هایی میذاره که به پست من بی‌ربط هستن. پیجش فیکه؟

✅ نمیشه دقیق گفت، شاید داره از ربات استفاده میکنه. ولی اگه نشانه های دیگه‌ی فیک بودن رو هم میبینی، احتمالش بالاست که فیک باشه!

⭐ چجوری میشه فهمید فالوورای پیج ینفر فیک هستن یا واقعی؟

✅ علاوه برویژگی‌هایی که در این مقاله توضیح دادیم، نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند. مثلا فیک بودن کاربرانی که پست های پیج مدنظر را لایک کرده و یا برایشان کامنت گذاشته اند، یا اضافه شدن اکثریت لایک و کامنت‌های پست‌ها در یک ساعت مشخص.

بلاخره کی فِیکه، کی واقعی؟ 🤷‍♂️

چنانچه هنوز جواب سؤال خود را نگرفته اید، باید توجه کنید که هیچ راه 100% قطعی برای تشخیص فیک یا واقعی بودن یک پیج وجود ندارد؛ پس سعی ما بر این است که تا حد امکان با استفاده از شواهدی که در صورت وجود، احتمال فیک بودن یک پیج را بالا می‌برند، در این مورد قضاوت کنیم. به طور کلی اگر می‌خواهید دقت شما در تشخیص این نوع پیج ها بالا رود، سعی کنید آن‌ها را از جهات مختلفی که توضیح داده شد، بررسی کنید. تشخیص درست فالوورهای فیک از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که شما قادر خواهید بود فالوورهای جعلی را به درستی از فالوورهای مفید تمییز داده و آن هارا حذف کنید. اگر برای شما جای سؤال است که چرا حذف فالوورهای فیک پیجتان از اهمیت خاصی برخوردار است، حتما نوشته‌ی زیر را بخوانید!

مقاله ی پیشنهادی: چرا حذف فالوورهای فیک بسیار مهم است؟

امروزه عده ای از کاربران به فالوورهای فیک به عنوان راهی برای افزایش سریع و بی دردسر فالوور نگاه می‌کنند، هرچند ما در مقاله ی “فالوور فیک چیست و چرا می‌تواند تله ای برای کسب و کار شما باشد؟” به طور کامل توضیح داده‌ایم استفاده از این راه علاوه بر اینکه مزیت خاصی ندارد، آنقدرها هم بی دردسر نیست. الگوریتم اینستاگرام مخالف استفاده از پیج های فیک است؛ بنابراین وجود چنین پیج هایی در میان فالوورهایتان می‌تواند برای وجهه ی کاری و میزان بازدهی پیج شما، مهلک باشد.

نظرات کاربران

عضویت
اطلاع از
2 کامنت
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مرتبط

دایرکت اینستاگرام در گوگل با استفاده از مرورگر

دایرکت اینستاگرام در گوگل با استفاده از مرورگر

اگر از آن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی از سایت اینستاگرام برای مدیریت پیج خود استفاده میکنید. حتما با مشکل نبود دایرکت در سایت اینستاگرام مواجه بودید، که باید خدمت شما عزیزان اعلام کنیم، با آپدیت جدید اینستاگرام در نسخه وب خود، قسمت دایرکت نیز اضافه شد . از این...

ادامه مطلب