ادمین چیست و چه وظایفی دارد؟

فاطمه بخشی
نویسنده : فاطمه بخشی
تاریخ انتشار : 2021-09-19

فهرست

ادمین چیست؟ سوالی که عمده‌ی کاربران می‌پرسند این است که ادمین چیست؟ ادمین چه کاربردی دارد؟ آیا یک شخص است یا ربات؟ ادمین چه وظایفی دارد؟ یک ادمین خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
اینها سوالاتی است که قصد داریم در این مقاله به آنها پاسخ دهیم. برای آشنایی با شغل ادمین یا administrator تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ادمین چیست؟

در راستای پاسخ به سوال ادمین چیست ابتدا به معنای لغوی آن می‌پردازیم. ادمین واژه ای برگرفته از زبان انگلیسی است. این کلمه مخفف شده‌ی واژه‌ی administrator می‌باشد. معنی ادمین را اگر در گوگل جستجو کنیم به واژه‌ی “مدیر” می‌رسیم.

این واژه به دلیل ترند شدن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مختلف، موجب ایجاد سوال در ذهن کاربران شده است. ادمین چیست؟

ادمین شخصی است که مدیریت یک حساب، کانال یا گروهی را در شبکه های مجازی برعهده دارد. این شبکه‌ی اجتماعی می‌تواند اینستاگرام یا هر شبکه‌ی اجتماعی دیگری باشد. ادمین ها اشخاصی حرفه ای در حوزه‌ی تولید و انتشار محتوا و بطور کلی مدیریت حساب های مجازی هستند. آنها در واقع با برعهده گرفتن مدیریت یک کانال یا پیج، توسعه و رشد آن پیج یا کانال را برعهده می‌گیرند.

نکته: لزوما ادمین ها انسان نیستند. ربات های مجازی نیز می‌تواند ادمین یک حساب در شبکه‌ی اجتماعی باشند! بعنوان مثال ربات اینستاگرام یکی از ربات هایی است که خدمات ادمین پیج را برای کاربران اینستاگرامی ارائه می‌دهد.

ادمین اینستاگرام چیست؟

در ادامه‌ی بحث ادمین چیست قصد داریم به سوال پرتکرار شما با عنوان ادمین اینستاگرام چیست نیز پاسخ دهیم. حتما در بخش کامنت ها مشاهده کرده‌اید که برخی از کاربران خطاب به ادمین پیام هایی را نوشته اند. این پیام ها ممکن است درخواست هایی از قبیل چک کردن دایرکت، گذاشتن محتوای جدید، پرسیدن اطلاعات در خصوص پست، پرسیدن قیمت محصولات و … باشد. ادمین اینستاگرام شخصی است که به این پیام ها پاسخ می‌دهد. البته این بخشی از وظایف یک ادمین در اینستاگرام می‌باشد. در ادامه وظایف ادمین را با جزئیات کامل شرح می‌دهیم تا بیشتر با خدماتی که یک ادمین ارائه می‌دهد آشنا شوید.

نکته: اگر به دنبال ادمین برای پیج اینستاگرام خود هستید، می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی مقایسه‌ی ادمین واقعی و ادمین ربات، انتخاب مناسب و به صرفه ای انجام دهید.

ادمین چه وظایفی دارد؟

اکنون که فهمیده ایم ادمین چیست خوب است در مورد وظایف و کارهایی را که یک ادمین لازم است تا انجام دهد اطلاع داشته باشیم. یک ادمین چه وظایفی دارد؟ ادمین چه کارهایی انجام می‌دهد؟

حتما در شبکه های مجازی عضو کانال ها یا گروه های مختلف هستید یا پیجی را در اینستاگرام دنبال می‌کنید. قطعا شاهد حجم انبوه محتوای برخی از این پیج ها یا کانال ها بوده‌اید. ادمین ها مسئول انتشار و گاها تولید این محتوا ها (متن، عکس، ویدئو، پست، استوری و …) هستند. در ادامه لیستی کامل از وظایف ادمین ها را می‌آوریم تا بیشتر با اینش شغل آشنا شویم.

 • تولید محتوا
 • انتشار محتوا
 • مدیریت تعداد و زمان انتشار محتوا
 • نوشتن متن متناسب با محتوا
 • پاسخگویی به کامنت ها
 • پاسخگویی به دایرکت ها
 • هشتگ گذاری متناسب با محتوا
 • حذف کامنت های توهین آمیز
 • فالو کردن سایر پیج ها برای معرفی پیج
 • آنفالو کردن پیج های فالو شده پس از چند روز
 • گفتگو با اینفلوئنسر ها برای گرفتن تبلیغات برای پیج
 • پشتیبانی از خدمات پس از فروش پیج (در صورت فروشگاهی بودن پیج)
 • افزایش نرخ تعامل + افزایش تعداد فالوور های پیج

نکته: البته بسته به شرایط مختلف و اقتضاء پیج، وظایف ذکر شده برای ادمین تغییر می‌کند. مثلا ممکن است فردی مسئولیت تولید محتوای پیجش را به یک ادمین و مسئولیت مدیریت انتشار پست ها را به ادمین دیگر بسپارد. همچنین ممکن است فرد دیگری مسئولیت انتشار پست ها و استوری ها را به یک شخص و پاسخ دهی به دایرکت ها را به شخص دیگر بسپارد.

یک ادمین خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اکنون که بطور کامل فهمیدیم ادمین چیست و چه وظایفی دارد، این سوال برایمان پیش می‌آید که یک ادمین خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد. ادمینی که 24 ساعت شبانه روز را در خانه است اما درآمد چشم گیری دارد، دارای چه مهارت ها و ویژگی هایی است؟

یک ادمین خوب و حرفه ای لازم است تا تایم عمده ای را در روز آنلاین باشد. گوشی یا لپتاپ ادمین به منزله‌ی محل کار و ابزار کار اوست. بنابراین حضور او در فضای مجازی اجباری است.

اگر یک ادمین مسئولیت تولید محتوای یک پیج را برعهده بگیرد لازم است تا به مهارت های نوشتاری مسلط باشد. همچنین لازم است تا در حوزه‌ی تولید محتوای مولتی مدیا به نرم افزارهای PhotoShope و illustrator تسلط کافی و لازم داشته باشد.

در صورتی که عمده‌ی هدف صاحب پیج از استخدام ادمین، افزایش نرخ تعامل و افزایش تعداد فالوورهای پیج باشد، لازم است تا ادمین استخدام شده توانایی های لازم را در خصوص شناخت مباحث مربوط به بالا بردن اینگیجمنت، نحوه‌ی صحیح هشتگ گذاری، آشنایی با مناسب ترین زمان گذاشتن پست و روش های افزایش فالوور را داشته باشد.

بطور کلی اگر بخواهیم تعریفی کامل از یک ادمین خوب و حرفه ای را ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم ادمین خوب شخصی است که نسبت به بستر شبکه‌ی اجتماعی که در آن فعالیت می‌کند شناخت دارد و توانایی های لازم را جهت مدیریت حساب در آن پیج را داراست.

سوالات متداول

ادمین چیست؟

✅ ادمین شخصی است که مدیریت یک حساب را در شبکه‌ی مجازی برعهده دارد. ادمین هر پیج یا کانالی وظایف خاص و مشخصی دارد که این وظایف را می‌توانید در متن مقاله مطالعه نمایید.

یک ادمین خوب چه ویژگی هایی دارد؟

✅ ادمین ها وظایف متعددی دارند و لازم است تا نسبت به این وظایف مهارت های گوناگونی داشته باشند. ادمینی حرفه ایست که به مهارت های لازمه جهت مدیریت اکانت های مجازی مسلط باشد. این مهارت ها در حوزه های مختلف تولید و انتشار محتواد هستند که در صورت تمایل می‌توانید در مورد آنها در داخل مقاله مطالعه نمایید.

آیا ربات ادمین وجود دارد؟

✅ ربات ادمین در واقع همان ربات اینستاگرام است که بخشی از وظایف ادمین را انجام می‌دهد. برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص می‌توانید به متن مقاله کامل مقاله مراجعه کنید.

ادمین اینستاگرام چیست؟

✅ ادمین اینستاگرام به شخصی می‌گویند که مسئولیت مدیریت و توسعه یک حساب را در اینستاگرام برعهده دارد.

جمع بندی

ادمین چیست؟ سوالی که در این مقاله به آن پاسخ داده‌ایم این است که ادمین چیست و چه وظایفی دارد. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم ادمین را که یک شغل در عرصه‌ی دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود، در ابعاد مختلف بررسی کرده و تعریف درست و صحیحی از آن را برای شما ارائه دهیم. به این منظور در مورد این شغل و وظایف ادمین و همچنین ویژگی های یک ادمین خوب بحث نمودیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که سوالی در خصوص موضوع مقاله دارید آن را در قسمتا کامنت ها با ما در میان بگذارید. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.

نظرات کاربران

پیام شما می‌تواند شروع یک مکالمۀ سازنده باشد.

عضویت
اطلاع از
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید