آنالیز رقبا در اینستاگرام با جدیدترین روش ها

اکتای پاسبان
نویسنده : اکتای پاسبان
تاریخ انتشار : 2020-10-09
نحوه تحلیل پیج ها برای رقابت در اینستاگرام

امروزه آنالیز رقبا در اینستاگرام به یکی از بحث‌های داغ در حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است. در عصر حاضر، رسانه‌های اجتماعی به یکی از ابزارهای اصلی و قدرتمند تبلیغات و بازاریابی اکثر کسب و کارها تبدیل شده‌اند؛ تا جایی که تعدادی از کارشناسان دنیای تجارت، حضور موفق در رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام را یکی از شرط های مهم موفقیت برای هر تجارتی می دانند. اینستاگرام هم به عنوان یکی از محبوب ترین رسانه های اجتماعی شایع در ایران، نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه با گسترش دایره‌ی نفوذ خود در میان گروه بسیار زیادی از کاربران، به یکی از ارکان اصلی موفقیت در بازار هر کسب و کاری تبدیل گردیده است.

اهمیت آنالیز رقبا در اینستاگرام

چرا آنالیز رقبا در اینستاگرام مهم است؟ برای رسیدن به موفقیت در بازاریابی اینستاگرامی، تنها داشتن یک اکانت در این برنامه و قرار دادن پست در صفحه‌ی کاری موسسات، به هیچ عنوان کافی نخواهد بود. با رقابتی شدن دنیای رسانه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، بسیار مهم است که در میان رقبا به خوبی دیده شوید. برای رسیدن به این هدف، باید درک درستی ازمخاطبان خود و نیازهای آن‌ها داشته باشید؛ در نتیجه برای خلق و انتشار محتوایی که مناسب گروه مخاطبان باشد و آنها را جذب کند، برنامه تدوین شده و درستی را طراحی و اجرا کنید. باید پیوسته بازخورد محتوا بر کاربر و میزان علاقه‌مندی آنها را تجزیه و تحلیل نموده و بتوانید براساس نتایج بدست آمده، بر حسب ضرورت تغییراتی در روش کار خود ایجاد کنید. حس رقابت همان چیزی است که راه موفقیت را هموار می‌کند.

شاید برای شما سوال باشد که رقیب و رقابت به چه معناست؟ با کمی چرخش در اینستاگرام خود، احتمالا با صفحاتی برخورد کرده‌اید که فعالیتی مشابه کسب و کار شما را داشته اند. این صفحات دقیقاً همان رقبای شما هستند! برای موفقیت در کسب و کار خود، باید از همین لحظه وارد رقابت با آن‌ها شوید. برای کسب آمادگی جهت رقابت، باید از آنالیز رقبا در اینستاگرام کمک بگیرید. منظور از این کار، کسب آگاهی از رقبای خود در کسب و کارهای مشابه و همینطور ارزیابی استراتژی آنها برای توسعه بخشیدن و پیشرفت فضای کاری در شبکه‌‌های اجتماعی است. اگر این تجزیه و تحلیل را به درستی انجام دهید، خواهید توانست نقاط ضعف و قوت رقبای اینستاگرامی خود را به دست آورده و از آنها برای گسترش کسب و کار خود استفاده نمایید.

فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام

با مفهوم تجزیه و تحلیل رقابت آشنا شدیم. اما چگونه باید آن را به کار گیریم؟ آسان ترین کار این است گوشی هوشمند خود را بردارید، وارد اینستاگرام شوید و صفحه رقبای خود را جستجو کنید! در این حالت باید کنجکاو باشید و فعالیت رقیب خود را مورد بررسی قرار دهید. اینستاگرام مانند بسیاری از شبکه های اجتماعی دیگر، به افراد امکان پردازش اطلاعات را می دهد. این موضوع می تواند موثر و عامل موفقیت صفحه شما باشد یا شما را به بی راهه ببرد. در لیست زیر، خلاصه‌ای از فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام مطرح شده است:

 • شناسایی رقبا در تمامی شبکه های اجتماعی
 • بررسی نوع و استراتژی محتوا در اینستاگرام
 • بررسی جامعه مخاطب پیج های رقبا در اینستاگرام
 • انجام آنالیز SWOT
 • بررسی میزان تعامل کاربران با اکانت تجاری
 • بررسی تغییرات در گذر زمان

1. اولین مرحله آنالیز رقبا در اینستاگرام: شناسایی رقبا در تمامی شبکه های اجتماعی

آنالیز رقبا در اینستاگرام، یک ارزیابی از نقاط ضعف و قوت رقبای فعلی و بالقوه می‌‎باشد.این تجزیه و تحلیل، امکان شناسایی فرصت‌ها‎ و تهدیدها را فراهم می‌‎کند. با پیدایش شبکه های اجتماعی و ارتباطی مانند اینترنت و فضای مجازی به راحتی می توان بسیاری از اطلاعات تجارت‌ها و شرکت‌ها را به دست آورد. در ادامه، همه‌ی انواع شبکه‌های اجتماعی را بیان کرده ایم که باید رقبای خود را در آنها بیابید.


برخی روش‌های شناسایی رقبا

 • استفاده از گوگل
  بعضی از رقبای اینستاگرامی شما امکان دارد علاه بر صفحه اینستاگرام، وب سایت یا وبلاگ تبلیغاتی نیز داشته باشند. برای پیدا کردن آن ها کافیست در گوگل جستجو کنیم. با جستجوی کلید واژه‌های مربوط به کسب و کار خود در گوگل می‌توانید با بسیاری از شرکت‌های مشابه خود در سراسر دنیا آشنا شده و وارد سایت آن‌ها شوید. قطعاً می‌دانید انتخاب نوع کلید واژه‌ها نیز بسیار با اهمیت است. انتخاب تخصصی تر این کلید واژه ها، فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام را برای ما تسهیل خواهد کرد.
 • استفاده از لیست دنبال شونده‌های مخاطب (Followings)
  در این قسمت باید اندکی در صفحه‌ی کاربران خود در اینستاگرام کنجکاوی به خرج دهید! بررسی کنید او به دنبال چه چیزهایی است؟ کدام صفحات را فالو می‌کند؟ شاید کسی که مخاطب شما است، مخاطب رقیب شما هم باشد! به همین دلیل با مراجعه به قسمت دنبال شونده‌ها در پیج مخاطب خود می‌توانید به پیشرفت خود در فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام سرعت ببخشید.
 • نوشتن لیست نهایی
  به طور حتم با استفاده از دو راهکار گفته شده توانسته‌اید رقبای اینستاگرامی بسیاری را شناسایی کنید. اما با همه‌ی آن ها نمی توان با یک روش برخورد کرد. بنابراین بهتر است یک لیست نهایی که شامل پنج یا شش رقیب است را بنویسید و آنالیز رقبا در اینستاگرام را با توجه آن‌ها انجام دهید.

2. بررسی نوع و استراتژی محتوا در اینستاگرام

با اهمیت ترین قسمت آنالیز رقبا در اینستاگرام، مربوط به نوع و استراتژی محتوا می باشد. پست‌ها و نوع فعالیت صفحه را آنالیز کنید. تعداد کل پست‌هایی که در یک دوره زمانی مشخص منتشر شده‌اند. هدف هر پیج دقیقاً چیست؟ چه فرمت‌های محتوایی استفاده شده است؟ به عنوان مثال متن های طولانی، متن های کوتاه با هدف تبلیغاتی مستقیم، عکس، ویدئو یا انتشار لینک بلاگ یا ترکیب هر کدام از این موارد می تواند در یک صفحه استفاده شود که هر کدام تاثیرگذاری متفاوتی دارد.

 • Total Likes: تعداد کل لایک های دریافتی در تمام پست‌ها در یک دوره زمانی مشخص.
 • Total comments: تعداد کل نظرات در تمام پست‌ها در یک دوره زمانی مشخص.
 • Total interactions: تعداد کل تعاملات (لایک و کامنت) در تمام پست‌ها در یک دوره زمانی مشخص.
 • Followers: تعداد کل دنبال کنندگان صفحه‌ی اینستاگرام موردنظر.
 • Likes per post: تعداد لایک های دریافتی به ازای هر پست.
 • Comments per post: تعداد نظرات دریافت‌ شده به ازای هر پست.
 • Change in follower: افزایش یا کاهش تعداد فالوور یک حساب کاربری اینستاگرام
 • Percent change in followers: نمایش درصد گرایش هر فرد، در زمان افزایش یا کاهش در فالوور اینستاگرام یک حساب.

بررسی هشتگ‌ها و موضوعات

مرحله‌ی بعدی پروسه‌ی آنالیز رقبا در اینستاگرام در زمینه‌ی آنالیز محتوا، بررسی هشتگ‌ها و موضوعات می باشد. معمولا در هر پست، از تعدادی هشتگ برای بهتر دیده شدن آن پست استفاده می شود. این موارد ارتباط مستقیمی با مخاطبان و استراتژی محتوای پیج دارد. بهتر است هشتگ های پرتکرار هر پیج را یادداشت کنید تا بتوانید حوزه‌ی فعالیت آن صفحه را تشخیص داده و در صورت لزوم از آنها استفاده کنید. یک تاکتیک جالب دیگر جستجوی #اسم برند و مشاهده ی نتایج است. این کار یک دید خوب از میزان محبوبیت رقبا به شما می‌دهد. اگر افراد زیادی # اسم برند را جستجو می کنند، این نشان می دهد که شرکت مربوطه توانسته برندسازی در اینستاگرام را به خوبی انجام دهد.

مقاله پیشنهادی: پربازدید ترین هشتگ ها در اینستاگرام

در فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام، فرکانس یا برنامه زمانی ارسال پست ها نیز از دیگر نکات مهمی است که نیاز به بررسی دارد. در کنار آدرس هر صفحه، متوسط میزان فعالیت را به صورت هفتگی یادداشت کنید. به عنوان مثال یک صفحه اینستاگرامی می تواند هر هفته 5 پست و بین 7 الی 10 استوری را در برنامه زمانی خود داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: روزانه چند پست و استوری بگذاریم؟

نکته‌ی آخر در این مرحله از آنالیز رقبا در اینستاگرام، بررسی استراتژی هر پیج است. در واقع باید بررسی کنید که هدف راه‌اندازی آن صفحه چه بوده است؟ معرفی محصول، تبلیغات، آموزش، اطلاع رسانی، هدایت کاربران به خرید، ترغیب به بازدید از سایت یا تماس تلفنی برخی از اهداف متداول برندها در شبکه های اجتماعی می‌باشد.

3. بررسی جامعه مخاطب پیج های رقبا در اینستاگرام

پس از یافتن و آشنایی با رقبا، در این مرحله از آنالیز رقبا در اینستاگرام باید درباره آن‌ها اطلاعات گرد آوری کنید. اما فقط اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید که برای ما مهم است. بخشی از این اطلاعات در ادامه مطرح می‌شود:

نوع شبکه اجتماعی

در حال حاضر در بین شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام جزو محبوب ترین و پرمخاطب ترین شبکه‌ها می‌باشد. تعداد بی‌شماری از افراد، کسب و کار خود را با فعالیت‌های اینستاگرامی توسعه داده‌اند. از این رو احتمالاً رقیب شما هم دارای صفحه اینستاگرام است. پس جستجو کنید و او را بیابید.

تعداد دنبال کنندگان (Followers) در اینستاگرام

تعداد فالوور؟ این سوال را بارها و بارها شنیده‌اید؛ زیرا امروزه تعداد مخاطب برای همه مهم است و قطعاً از اهمیت بالایی برخوردار است. پس برای آنالیز رقبا در اینستاگرام باید تعداد فالوورهای رقیب خود را در نظر داشته باشید و آن را یادداشت کنید. سپس بررسی کنید که پس از هر هفته، چند نفر به دنبال کنندگان آن‌ها افزوده می‌شود. در پایان، برای راحتی در تفسیر داده‌های به دست آمده، نحوه‌ی افزایش یا کاهش دنبال کننده‌ها را در نمودار رسم کنید.

زمان انتشار محتوا در صفحه

در طول فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام، جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی زمان فعالیت رقبا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای یافتن ساعت پست گذاشتن رقیب اینستاگرامی خود باید به صورت مداوم صفحه‌ی رقیب را بررسی کنید. با این کار با شیوه‌ی‌ فعالیت او در اینستاگرام و از نظم و ترتیب پست گذاشتن در آن مطلع خواهید شد.

میزان محبوبیت هر مطلب

برای دانستن میزان محبوبیت هر مطلب باید به تعداد لایک‌ها و کامنت‌های آن توجه کنید. سپس این اطلاعات را یادداشت کنید تا با سلیقه‌ و علاقه‌مندی ‌های مخاطب خود آشنا شوید.

4. استفاده از ابزار SWOT برای آنالیز رقبا در اینستاگرام

حتی اگر صاحب شرکت و کسب و کار گسترده ای نباشید، باز هم نیاز دارید تا با یک استراتژی عالی به کسب و کار خود رونق دهید. داشتن برنامه، هرچند کوچک بهتر از نداشتن آن است. همه‌ی ما افراد متعددی را می‌شناسیم که از فرصت‌ها استفاده کرده و کسب و کار خود را به مراحل بالاتری رسانده‌اند. چرا شما یکی از این افراد نباشید؟

یکی از ابزارهایی که می‌تواند به آنالیز رقبا در اینستاگرام کمک کند، “تحلیل SWOT” است. در ابتدا ببینیم تحلیل SWOT چیست؟ تحلیل سوات (SWOT Analysis) یکی از استراتژی‌های بازاریابی و مدیریتی است. به کسب و کارها کمک می‌کند تا با شناخت نقاط ضعف و قوت خود و همچنین شناسایی فرصت‌ها و تهدیدهای موجود، از راهکارهای هوشمندانه‌ای برای رسیدن به موفقیت استفاده کنند.
سوات در انگلیسی به صورت SWOT نوشته می شود. در واقع هر حرف این عبارت، شکل اختصاری یک کلمه است. حرف S به کلمه Strength اشاره دارد، که به معنای قوت است. W حرف اول کلمه‌ی Weakness به معنای ضعف است. حرف O از کلمه Opportunity گرفته شده که به معنای فرصت است و T اشاره به Threat دارد، که معنای تهدید را می دهد.

تکنیک تحلیل سوات که به آن ماتریس سوات هم گفته می شود، برای شناسایی نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصت و تهدیدها طراحی شده است. این روش بسیار کاربردی است و بازدهی خوبی در آنالیز رقبا در اینستاگرام دارد. بسیاری از شرکت‌های موفق این استراتژی را برای بهبود عملکرد خود به کار می‌گیرند. با استفاده از این ابزار، شناسایی شرایط محیطی و توانایی های درونی یک سازمان بسیار ساده می شود. یافتن راهکارهای مناسب برای بهره بردن از فرصت‌ها و همچنین مقابله با انواع تهدیدهای موجود، می تواند سازمان ها را از ورشکستگی به میدان رقابت بازگرداند.

5. بررسی میزان تعامل کاربران با اکانت تجاری

بهترین محتوا بدون مخاطب ارزشی ندارد؛ بنابراین در مرحله‌ی بعدی از فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام، لازم است میزان تعامل کاربران آن صفحه را با محتوای تولید شده تجزیه و تحلیل کنید. تعداد لایک، کامنت و بازنشر، از معیارهای تعامل کاربران با هر پست به حساب می آید. می‌توانید متوسط این ارقام را با بررسی 10 الی 30 فعالیت گذشته‌ی هر صفحه محاسبه نمایید.

مقاله مرتبط: افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

پس از محاسبه‌ی متوسط این ارقام، اطلاعات بسیار کاربردی را در اختیار خواهید داشت. در هنگام بررسی خود، سه پست یا فعالیتی که بیشترین میزان تعامل داشته اند را یادداشت کنید. سپس تمام فعالیت های مرحله‌ی قبل (آنالیز نوع محتوا) را به صورت اختصاصی برای این سه پست انجام دهید. این تحلیل به شما کمک می کند متوجه شوید که کدام فرمت محتوایی برای مخاطبان آن صفحه جذاب بوده، چه محتوایی (آموزشی، تبلیغاتی و غیره) تعامل بیشتری را به همراه داشته است؛ و در نهایت چه زمانی بهترین فرصت برای انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد.

6. آخرین و مهم‌ترین مرحله آنالیز رقبا در اینستاگرام: بررسی تغییرات در گذر زمان

تا به اینجای کار، آنالیز رقبا در اینستاگرام شبیه به یک تصویر از یک لحظه بود. اما اکنون می خواهیم یک فیلم ببینیم! بسیار حائز اهمیت است که تعامل و استراتژی و فرمت محتوایی را در گذر زمان بررسی کنید. تغییرات را یادداشت کنید که چه فعالیت هایی نتیجه‌ی مثبت و چه فعالیت‌هایی باعث کاهش تعامل کاربران شده است. همه‌ی این اطلاعات بعدها در تدوین استراتژی شبکه‌های مجازی برای کسب و کار به کمک شما می آیند تا دیگر نیاز نباشد اشتباهات دیگران را تکرار کنید.

نکات طلایی برای آنالیز رقبا در اینستاگرام

ایده بگیرید اما کپی نکنید

برای گسترش کسب و کار خود در اینستاگرام به کپی کردن ایده ‌های دیگران فکر نکنید! شما با تجزیه و تحلیل رقبای اینستاگرامی خود متوجه توانایی آن‌ها و همچنین نقاط ضعف آن‌ها شدید. پیشنهاد ما این است که از خصوصیت ‌های مثبت رقیب خود ایده بگیرید و سعی کنید آن ها را به صورت متفاوت در کسب و کار خود اجرا کنید.

در آنالیز رقبا در اینستاگرام از تعصبات دوری کنید

اگر می ‌خواهید نتیجه ی مطلوبی از آنالیز رقبا در اینستاگرام بدست آورید، از جانب‌داری و تعصب روی کسب و کار خود دوری کنید. این را بدانید که مقاومت در برابر نتایج به دست آمده از تجزیه و تحلیل ها، منتهی به پیشرفت شما نخواهد شد.

به دنبال انجام کارهای شگفت انگیز باشید

دلیل پیشرفت برخی از رقیب‌های شما در اینستاگرام، انجام فعالیت‌ها و ایده‌های نامتداول است. در نتیجه متفاوت باشید تا مشتریان نیز عکس العمل نشان دهند. در این صورت مطالب شما بارها و بارها در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده و تعداد مخاطبان شما افزایش پیدا می‌کند.

در آنالیز رقبا در اینستاگرام و تفسیر داده‌ها سازمان یافته فعالیت کنید

شما در راه آنالیز رقبا در اینستاگرام با تعداد بسیاری از اطلاعات رو به رو خواهید شد. اما جای هیچ نگرانی نیست. تلاش کنید منظم بوده و اطلاعات به دست آمده را به درستی طبقه بندی کرده و سر و سامان دهید.

فرصت ها و تهدید ها را شناسایی کنید

پس از اطلاع از استراتژی دیگران با استفاده از آنالیز رقبا در اینستاگرام، بررسی میزان عملکرد آنها بینش بسیار خوبی در خصوص موفقیت یا شکست آن استراتژی‌ها به شما می دهد. این که آیا یک گروه مشتری مشترک را هدف قرار داده اند؟ محصول یا سرویس خاصی را به مشتری ارائه می دهند یا بر روی قیمت متمرکز هستند؟ این موارد می‌تواند فرصت های پیش روی شما را مشخص کند و تا حدودی راهنمای شما برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی باشد.

نقاط ضعف

برخی از کسب و کارهای اینستاگرامی ممکن است در سرازیری فروپاشی قرار گرفته باشند. این کسب و کار‌ها نیز گزینه مناسبی برای آنالیز رقبا در اینستاگرام خواهند بود. پس آنالیز آن ها را از دست ندهید! ارائه ی خدمات بد به مشتری، غلط‌های املایی در محتواها، تبلیغات بیش از اندازه در اینستاگرام و یا استوری‌های نامربوط می ‌توانند برخی از نقاط ضعف این کسب و کارها باشند.

امید خود را از دست ندهید

برای داشتن یک کسب و کار موفق در بستر شبکه های اجتماعی باید تلاش‌ و کوشش فراوانی از خود نشان دهید. نبرد با رقبای اینستاگرامی کار آسانی نخواهد بود. پس به هیچ وجه امید خود را از دست ندهید و با انگیزه به سوی موفقیت حرکت کنید!

جمع بندی

آنالیز رقبا در اینستاگرام مسئله‌ای است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اینستاگرام همانند هر شبکه‌ی اجتماعی دیگر به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. صاحبان کسب و کارها می‌توانند با استفاده از تجزیه و تحلیل درست اینستاگرام، از این اپلیکیشن به گونه‌ای استفاده کنند که ارتباطاتی صمیمانه با همه مشتریان داشته باشند. در نهایت همه چیز در تحلیل معیارها و داده‌های برند خود با رقباست. تصمیمات لازم برای استراتژی خود بر اساس داده های بدست آمده را انجام دهید. اگر شما تجربه‌ی تجزیه و تحلیل رقابت در رسانه های اجتماعی را نداشته اید، آن را امتحان کنید. اطلاعاتی که بدست می آورید، به شما کمک می‌کنند تا با استفاده از بعضی تاکتیک‌های رقبا، آنها را بشناسید و از آن‌ها برای پیشرفت خود استفاده کنید. در این مقاله فرایند آنالیز رقبا در اینستاگرام به صورت کامل و مرحله به مرحله توضیح و آموزش داده شد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما همراهان همیشگی اینبو مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه نظر، انتقاد و پیشنهاد، لطفاً در بخش نظرات ما را از حضور خود بهره‌مند سازید.

با سپاس از حسن توجه شما

Rate this [type]

نظرات کاربران

پیام شما می‌تواند شروع یک مکالمۀ سازنده باشد.

عضویت
اطلاع از
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

ادمین چیست و چه وظایفی دارد؟

ادمین چیست و چه وظایفی دارد؟

ادمین چیست؟ سوالی که عمده‌ی کاربران می‌پرسند این است که ادمین چیست؟ ادمین چه کاربردی دارد؟ آیا یک شخص است یا ربات؟ ادمین چه وظایفی دارد؟ یک ادمین خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ اینها سوالاتی است...

ادامه مطلب