انالیز رقبا در اینستاگرام به جدیدترین روش ها در سال 2020

تاریخ انتشار : 2020-10-09
نویسنده : اکتای پاسبان
نحوه تحلیل پیج ها برای رقابت در اینستاگرام

انالیز رقبا در اینستاگرام موضوع مهم این مقاله میباشد. در دنیای کنونی، رسانه های اجتماعی به یکی از ابزارهای اصلی و قدرتمند تبلیغات و بازاریابی اکثر کسب و کارها تبدیل شده اند. تا آنجا که تعدادی از کارشناسان دنیای تجارت، حضور موفق در رسانه های اجتماعی مانند انالیز رقبا در اینستاگرام را یکی از شرط های مهم موفقیت برای هر تجارتی می دانند. اینستاگرام هم به عنوان یکی از محبوب ترین رسانه های اجتماعی شایع در ایران، نه تنها از این قاعده مستثنی نیست! بلکه با گسترش دایره نفوذ خود در میان گروه بسیار زیادی از کاربران، به یکی از رکن های اصلی موفقیت در بازار هر کسب و کاری تبدیل گردیده است.

برای رسیدن به موفقیت در بازاریابی اینستاگرامی، تنها داشتن یک اکانت در این برنامه و قرار دادن پست در صفحه کاری موسسات به هیچ عنوان کافی نخواهد بود. با رقابتی شدن دنیای رسانه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، بسیار مهم است که در میان رقبا، به خوبی دیده شوید. برای این هدف باید درک درستی از مخاطبان خود داشته باشید! در نتیجه برای خلق و انتشار محتوایی که مناسب گروه کاربرانتان باشد و آنها را جذب کند، برنامه تدوین شده و درستی را طراحی و اجرا کنید. باید پیوسته بازخورد محتوا بر کاربر و میزان علاقمندی آنها را تجزیه و تحلیل نموده! و بتوانید براساس نتایج بدست آمده، بر حسب ضرورت تغییراتی در روش کار خود ایجاد کنید. حس رقابت همان چیزی است که راه موفقیت را هموار می‌کند.

مقاله پیشنهادی: مدیریت شبکه های اجتماعی با ابزارهای انالیز در سال 2020

در این مقاله به شما می گوییم که چگونه رقیب خود را به درستی آنالیز کنید تا از نقاط ضعف و قوت آنها نهایت بهره را ببرید. بدین سبب تجزیه و تحلیل رقابت در اینستاگرام می‌تواند باعث پیشرفت کسب وکار شما در شبکه‌ های اجتماعی شود. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که تجزیه و تحلیل رقابت در اینستاگرام چگونه انجام میشود و دارای چه اصولی است؟

انالیز رقبا در اینستاگرام

با طرح این سوال برای پاسخ در ابتدا باید مشخص کنیم رقیب و رقابت به چه معناست؟ با کمی چرخش در اینستاگرام خود، احتمالا با صفحاتی برخورد کرده اید که فعالیتی مشابه کسب و کار شما را داشته اند. این صفحات دقیقا همان رقبای شما هستند! برای موفقیت در کسب و کار خود از این لحظه باید با رقبای خود در اینستاگرام وارد یک رقابت شوید. از این رو باید خود را با تجزیه و تحلیل رقابت در اینستاگرام آماده کنید! منظور از این کار آگاهی از رقبای خود در کسب و کارهای مشابه و همینطور ارزیابی استراتژی آنها برای توسعه بخشیدن و پیشرفت فضای کاری در شبکه ‌های اجتماعی است. اگر این تجزیه و تحلیل را به درستی انجام دهید! خواهید توانست نقاط ضعف و قوت رقبای اینستاگرامی خود را به دست آورده و از آنها برای گسترش کسب و کار خود استفاده نمایید.

با مفهوم تجزیه و تحلیل رقابت آشنا شدیم. اما چگونه باید آن را به کار گیریم؟ آسان ترین کار این است گوشی هوشمند خود را بردارید، وارد اینستاگرام شوید و صفحه رقبای خود را جستجو کنید! در این حالت باید کنجکاو باشید و فعالیت رقیب خود را مورد بررسی قرار دهید! اینستاگرام مانند بسیاری از شبکه های اجتماعی، به افراد امکان پردازش اطلاعات را می دهد. که می تواند موثر و عامل موفقیت صفحه شما باشد یا شما را به بی راهه ببرد.

 • شناسایی رقبا در تمامی شبکه های اجتماعی
 • بررسی نوع و استراتژی محتوا در اینستاگرام
 • بررسی جامعه مخاطب پیج های رقبا در اینستاگرام
 • انجام آنالیز SWOT
 • بررسی میزان تعامل کاربران با اکانت تجاری
 • بررسی تغییرات در گذر زمان

1. شناسایی رقبا در تمامی شبکه های اجتماعی

انالیز رقبا در بخش بازاریابی و مدیریت استراتژیک در اینستاگرام، یک ارزیابی از نقاط ضعف و قوت رقبای فعلی و بالقوه می‌‎باشد. تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام، امکان شناسایی فرصت‌ها‎ و تهدیدها را فراهم می‌‎کند. با پیدایش شبکه های اجتماعی و ارتباطی مانند اینترنت و فضای مجازی به راحتی می توان بسیاری از اطلاعات تجارت ها و شرکت ها را به دست آورد. در ادامه همه ی انواع شبکه های اجتماعی را بیان کرده ایم که باید رقبای خود را در آنها بیابید.

مقاله پیشنهادی: انواع شبکه های کاربردی و اجتماعی در ایران برای کسب و کارها
شماری از روش ‌های شناسایی رقبا عبارتند از:

 • استفاده از گوگل
  بعضی از رقبای اینستاگرامی شما امکان دارد علاه بر صفحه اینستاگرام، وب سایت یا وبلاگ تبلیغاتی نیز داشته باشند. برای پیدا کردن آن ها کافیست در گوگل جستجو کنیم. با جستجوی کلید واژه‌های مربوط به کسب و کار خود در گوگل می‌توانید با بسیاری از شرکت‌های مشابه خود در سراسر دنیا آشنا شده و وارد سایت آن‌ها بشوید. قطعا می دانید انتخاب نوع کلید واژه‌ها نیز بسیار با اهمیت است. انتخاب تخصصی تر این کلید واژه ها، نتیجه بهتری را برای ما به دنبال خواهد داشت.
 • استفاده از لیست دنبال شونده‌های مخاطب (Following)
  در این قسمت باید اندکی در صفحه کاربران خود در اینستاگرام کنجکاوی به خرج دهید! بررسی کنید او به دنبال چه چیزهایی است؟ کدام صفحات را فالوو می‌کند؟ شاید کسی که مخاطب شما است، مخاطب رقیب شما هم باشد! به همین دلیل با مراجعه به قسمت دنبال شونده‌ها در پیج مخاطب خود می‌توانید به انالیز رقبا در اینستاگرام بپردازید!
 • نوشتن لیست نهایی
  به طور حتم با استفاده از دو راهکار گفته شده توانسته‌اید رقبای اینستاگرامی بسیاری را شناسایی کنید. اما با همه آن ها نمی توان با یک روش برخورد کرد. بنابراین بهتر است یک لیست نهایی که شامل پنج یا شش رقیب است را بنویسید و تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام را با توجه آن‌ها انجام دهید.

2. بررسی نوع و استراتژی محتوا در اینستاگرام

با اهمیت ترین قسمت انالیز رقبا در اینستاگرام، در فضای مجازی مربوط به نوع و استراتژی محتوا می باشد. پست ها و نوع فعالیت صفحه را آنالیز کنید. تعداد کل پست‌هایی که در یک دوره زمانی مشخص منتشر شده‌اند. هدف هر پیج دقیقا چیست؟ چه فرمت های محتوایی استفاده شده است؟ به عنوان مثال متن های طولانی، متن های کوتاه با هدف تبلیغاتی مستقیم، عکس، ویدئو یا انتشار لینک بلاگ یا ترکیب هر کدام می تواند در یک صفحه استفاده شود که هر کدام تاثیرگذاری متفاوتی دارد.

 • Total Likes: تعداد کل لایک های دریافتی در تمام پست‌ها در یک دوره زمانی مشخص.
 • Total comments: تعداد کل نظرات در تمام پست‌ها در یک دوره زمانی مشخص صورت‌ گرفته است.
 • Total interactions: تعداد کل تعاملات (لایک و نظر) در تمام پست‌ها در یک دوره زمانی مشخص.
 • Followers: تعداد کل کاربران اینستاگرام که پس از ایجاد حساب کاربری در اینستاگرام حضور دارند.
 • Likes per post: تعداد لایک های دریافتی از پست فردی اینستاگرام.
 • Comments per post: تعداد نظرات دریافت‌ شده توسط پست اینستاگرام فردی
 • Change in follower: افزایش یا کاهش تعداد فالوور اینستاگرام یک حساب
 • Percent change in followers: درصد نمایش گرایش هر فرد، در زمان افزایش یا کاهش در فالوور اینستاگرام یک حساب.

مقاله پیشنهادی: ارسال پست زمانبندی شده در اینستاگرام!

مرحله بعدی بررسی هشتگ ها و موضوعات می باشد. معمولا در هر پست از تعدادی هشتگ برای بهتر دیده شدن آن پست استفاده می شود. این موارد ارتباط مستقیمی با مخاطبان و استراتژی محتوای پیج دارد. بهتر است هشتگ های پرتکرار هر پیج را یادداشت کنید تا بتوانید حوزه فعالیت آن صفحه را تشخیص داده و در صورت لزوم از آنها استفاده کنید. یک تاکتیک جالب دیگر جستجوی # اسم برند و مشاهده ی نتایج است. این کار یک دید خوب از میزان محبوبیت رقیب هایتان به شما می دهد. اگر افراد زیادی # اسم برند را جستجو می کنند این نشان می دهد که شرکت مربوطه توانسته برندسازی در اینستاگرام را به خوبی انجام دهد.

مقاله پیشنهادی: پربازدید ترین هشتگ ها در اینستاگرام

فراکنس یا برنامه زمانی ارسال پست ها نیز از دیگر نکات مهمی است که نیاز به بررسی دارد. در کنار آدرس هر صفحه، متوسط میزان فعالیت را به صورت هفتگی یادداشت کنید. به عنوان مثال یک صفحه اینستاگرامی می تواند هر هفته 5 پست و بین 7 الی 10 استوری را در برنامه زمانی خود داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: روزانه چند پست و استوری بگذاریم؟

نکته ی آخر، بررسی استراتژی هر پیج است. در واقع باید بررسی کنید که هدف راه اندازی آن صفحه چه بوده است؟ معرفی محصول، تبلیغات، آموزش، اطلاع رسانی، هدایت کاربران به خرید، ترغیب به بازدید از سایت یا تماس تلفنی برخی از اهداف متداول برندها در شبکه های اجتماعی می باشد. در یک زمان این معیارها مفید هستند، با این حال این معیارهای ساده در کنار هم، می توانند همه تفاوت بین یک کمپین رسانه های اجتماعی را افزایش دهند و آن چیزی است که در خود اینستاگرام نهادینه است.

3. بررسی جامعه مخاطب پیج های رقبا در اینستاگرام

پس از یافتن و آشنایی با رقبای خود در اینستاگرام، باید درباره آن‌ها اطلاعات گرد آوری کنید. اما فقط اطلاعاتی که برای ما مهم است! بخشی از این اطلاعات در ادامه مطرح می‌شود:

 • نوع شبکه اجتماعی
  در حال حاضر در بین شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام محبوب ترین و پرمخاطب ترین است! تعداد بیشماری از افراد، کسب و کار خود را با فعالیت‌های اینستاگرامی توسعه داده‌اند. از این رو احتمالا رقیب شما هم دارای صفحه اینستاگرام است. پس جستجو کنید و او را پیدا کنید.
 • تعداد دنبال کنندگان (Followers) در اینستاگرام
  تعداد فالوور؟ این سوال را بارها و بارها شنیده‌اید زیرا امروزه تعداد مخاطب برای همه مهم است و قطعا از اهمیت بالایی برخوردار است! پس برای تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام باید تعداد فالوورهای رقیب خود را در نظر داشته باشید و آن را یادداشت کنید. سپس بررسی کنید که پس از هر هفته چند نفر به دنبال کنندگان آن‌ها افزوده می‌شود. در پایان نیز نحوه افزایش یا کاهش دنبال کننده‌ها را در نمودار رسم کنید.
 • ساعت مطلب گذاشتن در صفحه
  برای یافتن ساعت پست گذاشتن رقیب اینستاگرامی خود باید به صورت مداوم صفحه رقیب را بررسی کنید. با این کار با شیوه‌ فعالیت او در اینستاگرام و از نظم و ترتیب پست گذاشتن در آن مطلع خواهید شد.
 • میزان محبوبیت هر مطلب
  برای دانستن میزان محبوبیت هر مطلب باید به تعداد لایک‌ها و کامنت‌های آن توجه کنید. سپس این اطلاعات را یادداشت کنید تا با سلیقه مخاطب خود پی ببرید.

4. انجام آنالیز SWOT

حتی اگر صاحب شرکت و کسب و کار گسترده ای نباشید، باز هم نیاز دارید تا با یک استراتژی عالی به کسب و کارتان رونق دهید. داشتن برنامه، هرچند کوچک بهتر از نداشتن آن است. همه ما افراد متعددی را می شناسیم، که از فرصت ها استفاده کرده اند و خود یا کسب و کارشان را به مراحل بالاتری رسانده اند. چرا شما یکی از این افراد نباشید؟

یکی از ابزارهایی که می تواند در این راه به شما کمک کند “تحلیل SWOT ” است. در ابتدا ببینیم تحلیل SWOT چیست؟ تحلیل سوات «SWOT Analysis» یکی از استراتژی های بازاریابی و مدیریتی است! به کسب و کارها کمک میکند، تا با شناخت نقاط ضعف و قوت خود، همچنین شناخت فرصت ها و تهدیدهای موجود، راهکارهای هوشمندانه ای برای رسیدن به موفقیت استفاده کنند.
سوات که به انگلیسی SWOT نوشته می شود، در واقع هر حرفش اختصار یافته یک کلمه است. حرف S به کلمه Strength اشاره دارد، که به معنای قوت است. W حرف اول کلمه Weakness به معنای ضعف است. حرف O از کلمه Opportunity گرفته شده که به معنای فرصت است و T اشاره به Threat دارد، که معنای تهدید را می دهد.

تکنیک تحلیل سوات که به آن ماتریس سوات هم گفته می شود، برای شناسایی نقاط ضعف و قوت همچنین فرصت و تهدیدها طراحی شده است. این روش بسیار کاربردی است و بازدهی خوبی دارد. بسیاری از شرکت های موفق این استراتژی را برای بهبود عملکردشان استفاده می کنند. با استفاده از این ابزار، شناسایی شرایط محیطی و توانایی های درونی یک سازمان بسیار ساده می شود. یافتن راهکارهای مناسب برای بهره بردن از فرصت ها و همچنین مقابله با انواع تهدید های موجود، می تواند سازمان ها را از ورشکستگی به میدان رقابت بازگرداند.

بررسی میزان تعامل کاربران با اکانت تجاری

بهترین محتوا بدون مخاطب ارزشی ندارند بنابراین در مرحله بعدی آنالیز شبکه های اجتماعی لازم است میزان تعامل کاربران آن صفحه را با محتوای تولید شده تجزیه و تحلیل کنید. تعداد لایک، کامنت یا بازنشر از معیارهای تعامل کاربران با هر پست به حساب می آید. میتوانید متوسط این ارقام را با بررسی 10 الی 30 فعالیت گذشته هر صفحه محاسبه کنید.

مقاله مرتبط: افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

پس از محاسبه متوسط این ارقام، به شما اطلاعات به شدت کاربردی را ارائه می دهد. در هنگام بررسی خود، سه پست یا فعالیتی که بیشترین میزان تعامل را داشته اند یادداشت کنید. سپس تمام فعالیت های مرحله قبل (نوع محتوا) را به صورت اختصاصی برای این سه پست انجام دهید! این تحلیل به شما کمک می کند متوجه شوید! که کدام فرمت محتوایی برای مخاطبان آن صفحه جذاب بوده، چه محتوایی (آموزشی، تبلیغاتی و غیره) تعامل بیشتری را به همراه داشته است. و در نهایت چه زمانی بهترین فرصت برای انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی می باشد.

5. بررسی تغییرات در گذر زمان

تا به اینجا کار تحلیلی که انجام شد شبیه به یک تصویر از یک لحظه بود. اما اکنون می خواهیم یک فیلم ببینیم! بسیار حائز اهمیت است تا تعامل و استراتژی و فرمت محتوایی را در گذر زمان بررسی کنید. تغییرات را یادداشت کنید که چه فعالیت هایی نتیجه مثبت و چه فعالیت هایی باعث کاهش تعامل کاربران شده است. همه ی این اطلاعات بعدها در تدوین استراتژی شبکه های مجازی برای کسب و کار خودتان به کمک شما می آیند تا دیگر نیاز نباشد اشتباهات دیگران را تکرار کنید.

نکات طلایی برای آنالیز رقبا در اینستاگرام

 • ایده بگیرید اما کپی نکنید
  برای گسترش کسب و کار خود در اینستاگرام به کپی کردن ایده ‌های دیگران فکر نکنید! شما با تجزیه و تحلیل رقبای اینستاگرامی خود متوجه توانایی آن ها و همچنین نقاط ضعف آن ها شدید. پیشنهاد ما این است که از خصوصیت ‌های مثبت رقیب خود ایده بگیرید و سعی کنید آن ها را به صورت متفاوت در کسب و کار خود اجرا کنید.
 • از تعصبات دوری کنید
  اگر می ‌خواهید نتیجه ی مطلوبی از تجزیه و تحلیل رقابت در اینستاگرام بدست آورید، از جانبداری و تعصب روی کسب و کار خود دوری کنید. این را بدانید که مقاومت در برابر نتایج به دست آمده از تجزیه و تحلیل ها منتهی به پیشرفت شما نخواهد شد.
 • به دنبال انجام کارهای شگفت انگیز باشید
  دلیل پیشرفت برخی از رقیب های شما در اینستاگرام، انجام فعالیت ها و ایده ‌های نامتداول است. در نتیجه متفاوت باشید تا مشتریان نیز عکس العمل نشان دهند! در این صورت مطالب شما بارها و بارها در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده و تعداد مخاطب ها افزایش پیدا می‌کند.
 • سازمان یافته فعالیت کنید
  شما در راه تجزیه و تحلیل رقابت در اینستاگرام با تعداد بسیاری از اطلاعات رو به رو خواهید شد. اما جای نگرانی نیست! تلاش کنید منظم بوده و اطلاعات به دست آمده را به درستی طبقه بندی و سرو سامان دهید.
 • فرصت ها و تهدید ها را شناسایی کنید
  پس از اطلاع از استراتژی رقبا، بررسی میزان عملکرد آنها بینش بسیار خوبی در خصوص موفقیت یا شکست آن استراتژی ها به شما می دهد. اینکه آیا یک گروه مشتری مشترک را هدف قرار داده اند؟ محصول یا سرویس خاصی را به مشتری ارائه می دهند یا بر روی قیمت متمرکز هستند؟ این موارد می تواند فرصت های پیش روی شما را مشخص کند و تا حدودی راهنمای شما برای فعالیت در شبکه های اجتماعی باشد.
 • نقاط ضعف
  برخی از کسب و کارهای اینستاگرامی ممکن است در سرازیری فرو پاشی قرار گرفته باشند. این کسب و کار‌ ها نیز گزینه مناسبی برای تجزیه و تحلیل رقابت در اینستاگرام خواهند بود. پس آنالیز آن ها را از دست ندهید! ارائه ی خدمات بد به مشتری، غلطهای املایی در محتواها، تبلیغات بیش از اندازه در اینستاگرام و یا استوری های نا مربوط می ‌تواند! برخی از نقاط ضعف این کسب و کارها باشد.
 • امید خود را از دست ندهید
  برای داشتن یک کسب و کار موفق در بستر شبکه های اجتماعی باید تلاش‌ و کوشش های فراوانی را انجام دهید. نبرد با رقبای اینستاگرامی کار آسانی نخواهد بود! پس ابداً امید خود را از دست ندهید و با انگیزه به سوی موفقیت حرکت کنید!

جمع بندی

انالیز رقبا در اینستاگرام بسیار مهم است. اینستاگرام همانند هر شبکه اجتماعی دیگر به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. با استفاده از تجزیه و تحلیل درست اینستاگرام، صاحبان کسب و کار می توانند از این اپلیکیشن به گونه ای استفاده کنند ارتباطاتی صمیمانه با همه مشتریان ایجاد کند. در نهایت همه چیز در تحلیل معیارها و داده های برند خود با رقباست. تصمیمات لازم برای استراتژی خود بر اساس داده های بدست آمده، را انجام دهید. اگر شما تجربه تجزیه و تحلیل رقابت در رسانه های اجتماعی را نداشته اید، آن را امتحان کنید. اطلاعاتی که بدست می آورید به شما کمک می کند تا با استفاده از بعضی تاکتیک های رقبا، آنها را بشناسید و از آن ها برای پیشرفت خود استفاده کنید.

نظرات کاربران

عضویت
اطلاع از
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مرتبط

آموزش جامع گذاشتن پست در اینستاگرام با گوشی و کامپیوتر

می‌توان گفت انتشار پست، اصلی‌ترین فعالیت هر فردی در اینستاگرام است. اگر می‌خواهید در اینستاگرام فعالیت داشته باشید، باید قبل از هرچیزی نحوه‌ی گذاشتن پست را یاد بگیرید. با این که انتشار پست فرآیند ساده‌ای است، اما ممکن است برای کاربرانی که به تازگی عضو اینستاگرام...

ادامه مطلب
جامع ترین روش های تشخیص فالوور فیک؛ مچ غیرفعال‌ها را بگیرید!

جامع ترین روش های تشخیص فالوور فیک؛ مچ غیرفعال‌ها را بگیرید!

اگر شما هم در بین فالوورهایتان در اینستاگرام با پیج هایی مواجه شده اید که نه نام مشخصی دارند، نه عکس پروفایلشان مشخص است و نه محتوای خاصی منتشر کرده اند، احتمالا با یک پیج فیک طرف هستید! بر اساس آخرین آمارها، تقریبا یکی از هر 20 اکانت موجود در اینستاگرام، فیک است. اما...

ادامه مطلب
فالوور فیک چیست و چرا می‌تواند تله ای برای کسب و کار شما باشد؟ (2020)

فالوور فیک چیست و چرا می‌تواند تله ای برای کسب و کار شما باشد؟ (2020)

فالوور فیک چیست؟ به طور خلاصه ، می‌توان گفت به حساب های کاربری که به صورت غیرواقعی در اینستاگرام وجود دارند و فاقد هویت هستند، فالوور فیک گفته می‌شود. همان طور که می دانید، برای حضور در اینستاگرام، اول باید برای خودتان حساب کاربری باز کنید. برای این کار لازم است نام...

ادامه مطلب