6 تکنیک کاربردی برای نوشتن یک کپشن اینستاگرام جذاب

نادر عبدی
نویسنده : نادر عبدی
تاریخ انتشار : 2020-10-18

فهرست

کپشن در اینستاگرام

کپشن اینستاگرام یک ابزار قدرتمند است که استفاده درست از آن به بیشتر دیده شدن پست های شما کمک میکند. یک کپشن جذاب توجه کاربر درحال اسکرول را به پست شما جلب میکند و باعث میشود که کاربر نتواند به راحتی از پست شما رد شود. درواقع کپشن اینستاگرام کامل کننده ی پست شماست! اگر میخواهید راجب نوشتن کپشن در اینستاگرام بیشتر بدانید و نوشتن یک کپشن خوب را یاد بگیرید تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

کپشن اینستا چیست؟

کپشن اینستاگرام همان متن و یا توضیح زیر پست ها میباشد. درواقع کپشن اینستاگرام توضیحاتی راجب عکسی است که منتشر کرده اید. این توضیحات به روشن تر کردن مفهوم عکس منتشر شده کمک میکنند. این متن میتواند شامل شکلک و هشتگ و حتی تگ اکانت های دیگر اینستاگرام باشد. کپشن اینستاگرام میتواند به صورت کلی تا ۲۰۰۰ کاراکتر را در خود جای دهد.

کپشن اینستاگرام کجاست

اگر از اینستاگرام برای فروش محصولاتتان استفاده میکنید کپشن اینستاگرام برای شما بسیار مهم میباشد. فرض کنید که شغل شما فروش کفش است. افرادی که علاقمند به خرید کفش هستند هنگام مشاهده پست های شما دنبال نوع خاصی از کفش میباشند و یا دنبال تخفیف های خاصی هستند. شما میتوانید برای نشان دادن این موارد از کپشن اینستاگرام استفاده کنید و آن ها را با نوشتن کپشن مناسب ترغیب کنید تا از شما خرید کنند.

به صورت کلی میتوان گفت که کپشن اینستاگرام هویت و موضوع پست شما را به کاربران تان نشان میدهد. هر چه قدر کپشن های شما جذاب تر باشند، بازدید پست هایتان نیز بالاتر خواهد رفت. در این بین نباید از امکانات کپشن به راحتی بگذرید. شما در کپشن اینستاگرام میتوانید هشتگ های مختلفی را جاگذاری کنید و افراد مختلفی اعم از دوستان  یا اکانت های معروف را در کپشن خود جای دهید.

حتما بخوانید: چگونه از هشتگ اینستاگرام برای جذب بازدیدکننده بیشتر بهره بگیریم؟

چگونه یک کپشن جذاب بنویسیم؟

نوشتن یک کپشن خوب میتواند بسیار سخت باشد. هنگام نوشتن کپشن سوالات بسیاری برایمان پیش می‌آید. بهتر است کپشن ها خنده‌دار باشند یا جدی؟ لحنمان رسمی باشد یا خودمانی؟ آیا از اموجی ها و هشتگ ها استفاده کنیم؟ این ها همه سوالاتی هستند که هنگام نوشتن کپشن ذهنمان را درگیر میکنند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نکاتی را که برای نوشتن یک کپشن ایده‌آل لازم است برایتان جمع‌آوری کنیم که در ادامه مقاله میتوانید این نکات را مطالعه کنید.

1- کپشن مربوط به پست خود را بنویسید

کپشن اینستاگرم

زیر خیلی از پست ها در اینستاگرام دیده شده که کپشن های تبلیغاتی نوشته میشود. به این صورت که با منتشر شدن هر پست همان کپشن ها در زیرهمه پست ها نوشته میشود. معمولا هم متن این گونه کپشن ها تبلیغاتیست. ما اصلا این نوع از کپشن اینستاگرام را قبول نداریم. در صورت انجام دادن این کار حداقل توضیح کوتاهی در مورد پست مربوطه بدهید و هشتگ های آن را وارد کنید سپس متن تبلیغاتی را جاگذاری کنید.

نوشتن کپشن از خود شما شروع میشود یعنی اول باید از هدف خود آگاه باشید سپس متن مربوط به پست منتشر شده را بنویسید. از نوشتن متن های خشک یا تبلیغاتی تا حد ممکن خودداری کنید. سعی کنید از متن های دوستانه تر استفاده کنید تا کاربر با شما احساس صمیمیت کند و ترغیب شود که از طریق کامنت با شما ارتباط برقرار کند.

2- کاربران اکانت خود را بشناسید

شناخت کاربران

داشتن شناخت کامل از کاربران خود و هدف گیری بر اساس آن ها یکی از راهبردی ترین راه های افزایش فالوور است. وقتی شما فالوور های خود را بشناسید و بدانید که از کدام قشر جامعه هستند قطعا در آینده نه چندان دور جواب زحمات خود را خواهید دید. این نکته شامل حال کپشن اینستاگرام هم میشود. فرض کنید که شما شناخت کافی از کاربران خود دارید و پست هایی مرتبط با علایق آن ها منتشر میکنید. قطعا با نوشتن یک کپشن مناسب و مرتبط با موضوع پست منتشر شده کاربران بیشتری از پست شما دیدن میکنند. اینکار همچنین باعث میشود کاربران نظرات مختلفی را در پست شما کامنت کنند که این امر موجب بالا رفتن نرخ تعامل پیج شما میشود.

حتما بخوانید : اینگیجمنت یا نرخ تعامل اینستاگرام چیست؟

شاید با مطالعه این مطالب این سوال برایتان پیش آمده که از چه راه هایی میتوانید جامعه هدف کاربران خود را بشناسید تا فعالیت خود را بر اساس این جامعه هدف تنظیم کنید. در مورد این گزینه دو راه موجود میباشد گزینه اول اطلاعات آماری ارائه شده از طریق فیسبوک میباشد. برای فعالسازی این ویژگی کافیست اکانت خود را به اکانت فیسبوک خود متصل کنید تا اکانت اینستاگرام تان بیزینسی یا همان فروشگاهی شود. راه حل دوم تکیه کردن به تجربیاتیست که از شروع کسب و کارتان در اینستاگرام تا الان کسب کرده اید. شما به مرور زمان به یک شناخت تجربی از کاربرانتان میرسید که با هدف گیری درست این تجربیات قطعا جواب خواهید گرفت.

حتما بخوانید : راهنمای بیزینسی کردن اکانت اینستاگرام

3- جمله اول جذابی بنویسید

جمله اول کپشن اینستاگرام

نوشتن یک جمله اول جذاب باعث کنجکاوی کاربر نسبت به پست شما میشود و کابر را ترغیب میکند که ادامه کپشن را هم بخواند. این یک راه مطمئن برای افزایش زمان بازدید کاربران از پست شماست. برای مثال شما میتوانید از یک عبارت جنجالی یا بحث برانگیز در اول کپشن خود استفاده کنید. استفاده از این ترفند نه تنها باعث بالارفتن زمان توقف کاربر روی پست شما میشود بلکه احتمال واکنش نشان دادن کاربر به پست شما از طریق کامنت گذاشتن را هم بالا میبرد. این موارد شانس به اکسپلور رفتن پست های شما را نیز افزایش میدهد.

دقت کنید که اینستاگرام فقط یک یا دو جمله ی اول کپشن شما را در صفحه کاربرانتان نشان می دهد. در نتیجه فالوورهایتان برای خواندن متن کامل باید گزینه ی بیشتر را بزنند. پس مهم است که کپشن خود را طوفانی شروع کنید زیرا اگر نتوانید در همان جملات ابتدایی توجه کاربر را به خود جلب کنید به احتمال زیاد کاربر اسکرول کرده و از پست شما میگذرد.


4- به طول کپشن اینستاگرام خود دقت کنید

طول کپشن

قطعا نوشتن یک کپشن خلاصه که پیام اصلی شما را به بازدید کنندگان انتقال دهد ارزشمند تر از یک کپشن طولانی با همان کارایی میباشد. اگر دقت کرده باشید خود شما نیز هنگام بررسی پست های دیگر پیج ها توجه زیادی به بخش کپشن اینستاگرام پست های مربوطه نداشته اید و تنها گذرا این کپشن ها را خوانده و یا به قولی زیر چشمی نگاه کرده اید. اما اگر در این بین از یک کپشن  و پست خوشتان بیاید قطعا تا آخر آن را میخوانید.

پس تا این لحظه به دو نکته میرسیم. اول اینکه متن کپشن خود را خلاصه و با هدف مشخص بنویسیم و دوم اینکه به ابتدای متن خود توجه ویژه ای نشان دهیم تا بازدیدکنندگان را ترغیب به خواندن ادامه متن کپشن کند. البته اجباری در خلاصه بودن کپشن اینستاگرام شما وجود ندارد. همانطور که بالاتر اشاره کردیم شما میتوانید تا 2000 کاراکتر که میتواند شامل نوشته، اموجی و … بشود را در کپشن خود جای بدهید.

5- در کپشن خود از ایموجی ها استفاده کنید

ایموجی در کپشن

تاثیر ایموجی ها در اینستاگرام به خصوص در کپشن اینستا قابل چشم پوشی نیست. ایموجی و یا همان شکلک میتواند تاثیر خوبی در رساندن مفهوم کلی پست شما به کاربران تان داشته باشد. همچنین میتواند آن ها را تحریک به خواندن تمامی متن کپشن کند.

ایموجی های مختلفی برای رساندن منظور کلی شما به مخاطبانتان وجود دارد. از ایموجی هایی با مفهوم خنده گرفته تا ایموجی های صمیمی که میتواند نشان دهنده صمیمیت شما باشد. بله صمیمیت! شما نباید با کاربران خود خشک و بی روح رفتار کنید. کپشن اینستاگرام یکی از بهترین راه های نشان دادن صمیمیت و یا شوخ طبعی شما میباشد. پس نباید این فرصت را از دست داد. در کپشن های خود خلاقیت به خرج دهید و نوعی صمیمیت بین خود و کاربران تان ایجاد کنید.

6- هشتگ‌گذاری را فراموش نکنید

هشتگ اینستاگرام

یکی از مهم ترین ویژگی های بخش کپشن اینستاگرام، هشتگ ها میباشند. در مورد خود هشتگ ها قبلا توضیح داده ایم پس فعلا نمیخواهیم در این مورد چیزی بنویسیم اما در مورد هشتگ ها در کپشن اینستاگرام باید بگویم که شما با استفاده از هشتگ در کپشن اینستاگرام خود باعث میشوید بازدید پست شما حداقل ۱۲% افزایش داشته باشد. البته میتوانید این مقدار را با افزایش دادن تعدادهشتگ های خود افزایش دهید که ما این را توصیه نمیکنیم.

توصیه ما استفاده از ۴ هشتگ در هر پست است و استفاده بیشتر از این عدد را توصیه نمیکنیم. از هشتگ هایی استفاده کنید که به پست شما ربط داشته باشند و از هشتگ هایی که مربوط به موضوع پست نیستند خودداری کنید. البته در انتخاب هشتگ ها هم دقت کنید. از هشتگ هایی استفاده کنید که بازدید بالایی دارند.

حتما بخوانید : پربازدیدترین هشتگ های اینستاگرام

سعی کنید هشتگ ها را در انتهای کپشن خود جای دهید و یا در صورت وجود همان کلمات در متن، کلمات مد نظر را تگ کنید. در برخی پیج ها دیده شده که بلافاصله بعد از منتشر کردن پست، ادمین پیج هشتگ دیگری ر ا نیز کامنت گذاری میکند که ما این عمل را درست نمیدانیم.

همچنین میتوانید علاوه بر هشتگ، اکانت های دیگر را هم تگ کنید. از دوستان خود گرفته تا اکانت‌های معروف اینستاگرام که با تگ کردن آن‌ها رنگ دیگری به کپشن اینستاگرام خود میدهید. با این کار هم آن‌ها را از پست خود مطلع میسازید و هم دیگران را با پیج آن‌ها آشنا میکنید.

جمع بندی

ما در این مقاله نکاتی در مورد کپشن اینستاگرام برایتان بازگو کردیم که میتواند باعث افزایش بازدید پست هایتان شود. شما میتوانید برای جذاب تر کردن کپشن پست هایی که منتشر میکنید کاربران تان را با روش هایی از قبیل پرسیدن یک سوال یا مطرح کردن یک درخواست به چالش بکشید. بعد از نوشتن کپشن پست مربوطه را مستقیم انتشار ندهید قبل از انتشار آن را بخوانید اگر جایی مشکل داشت آن را اصلاح کنید حتی میتوانید قبل از انتشار پست از یکی از دوستان خود مشورت بگیرید.

نظرات کاربران

پیام شما می‌تواند شروع یک مکالمۀ سازنده باشد.

عضویت
اطلاع از
guest
6 کامنت
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

عکس‌ یا ویدیو؟ کدام باعث پیشرفت در اینستاگرام می شود؟

عکس‌ یا ویدیو؟ کدام باعث پیشرفت در اینستاگرام می شود؟

بیش از یک دهه از تأسیس اینستاگرام می‌گذرد و همچنان کاربران این شبکه‌ی اجتماعی روز به روز در حال افزایش هستند. یکی از اصلی‌ترین دلایل این محبوبیت، رسانه-محور بودن اینستاگرام است. محتواهایی که در فضای...

ادامه مطلب