نویسنده: علی محمدی
2020-10-08

سایز عکس در اینستاگرام؛ ابعاد اصلی ویدیوها در اینستا

سایز عکس در اینستاگرام چقدر است؟ سایز اصلی عکس پروفایل اینستاگرام چند است؟ برای آشنایی با سایز استاندارد عکس و ویدیو برای پست و استوری اینستاگرام ...

به دنبال پیج فعال‌ و با نرخ تعامل بالا هستید؟

وارد کانال تلگرام شوید و لیست تمامی پیج‌ها همراه با آمار بازدیدکننده فعال را مشاهده نمایید!

ربات اینستاگرام اینبو

ربات اینستاگرام اینبو دستیار هوشمند، اختصاصی و خستگی ناپذیر شما در اینستاگرام است!

چرا باید هنگام گذاشتن پست و استوری در اینستاگرام، به سایز عکس و ویدیو توجه کنید؟ یکی از محدودیت‌هایی که کاربران اینستاگرام در نسخه‌های اولیه‌ی اینستاگرام با آن مواجه بودند، سایز عکس‌ها و ویدیوهایی بود که قصد آپلود آن‌ها را داشتند. برای این که تصاویر، هنگام پست شدن در اینستاگرام با افت کیفیت مواجه نشوند، باید با نسبت 1:1 آپلود می‌شدند.

خرید فالوور اینستاگرام

در نسخه‌های جدید اینستاگرام مشکل سایز تصاویر تقریباً رفع شده و کاربران این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند عکس‌ها و ویدیوهای افقی و عمودی خود را به عنوان پست، استوری، IGTV و … منتشر کنند. اما با این حال برای این که محتوای شما با بهترین کیفیت برای دیگران نمایش داده شود، می‌بایست برخی قوانین را رعایت کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با سایز استاندارد انواع عکس و ویدیو در اینستاگرام آشنا کنیم.

تفاوت نسبت ابعاد تصویر (Ratio) و وضوح تصویر (Resolution)

قبل از این که با سایز استاندارد انواع عکس‌ها و ویدیوها در اینستاگرام آشنا شویم، بهتر است با دو مفهوم نسبت ابعاد تصویر و وضوح تصویر آشنا شویم.

نسبت ابعاد تصویر (Ratio) به حاصل تقسیم ضلع افقی به ضلع عمودی گفته می‌شود. برای مثال عکسی با نسبت ابعاد 16:9 به تصویری گفته می‌شود که حاصل تقسیم اندازه‌ی ضلع افقی آن به ضلع عمودی آن تقریباً برابر 1.7 باشد.

وضوح تصویر (Resolution) به تعداد پیکسل‌هایی بستگی دارد که در عکس وجود دارند. برای مثال وقتی گفته می‌شود رزولوشن یک تصویر 1080px × 1920px است به این معنی است که در طول این تصویر 1080 پیکسل و در عرض آن 1920 پیکسل جای گرفته‌اند. بنابر این اگر این اعداد را به یکدیگر تقسیم کنید، عدد به دست‌آمده برابر نسبت تصویر خواهد بود.

سایز استاندارد انواع عکس‌ و ویدیو در اینستاگرام

همانطور که می‌دانید در اینستاگرام میتوان عکس را در قالب پست و استوری منتشر کرد. برای هر کدام از این قالب‌ها، ابعاد خاصی توصیه می‌شود. برای این که تصاویر شما با بهترین کیفیت در اینستاگرام آپلود و برای دیگران نمایش داده شوند، باید به این ابعاد دقت کنید. در ادامه این نسبت‌ها را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1. سایز اصلی عکس پروفایل اینستاگرام

سایز اصلی عکس پروفایل اینستاگرام

برای این که تصویر آپلودشده توسط شما در پروفایل پیج به بهترین صورت نمایش داده شود و اطراف آن توسط اینستاگرام بریده (Crop) نشود، ضروری است که عکس خود را به صورت مربعی در اینستاگرام آپلود کنید. در غیر اینصورت، برخی جزئیات عکس در پروفایل شما نمایش داده نخواهد شد. برای بهینه‌سازی ابعاد تصویر پروفایل خود به نکات زیر توجه کنید:

 • نسبت ابعاد تصویر پروفایل اینستا: 1:1
 • سایز اصلی عکس پروفایل اینستاگرام: 320px × 320px

2. سایز استاندارد عکس برای پست اینستاگرام

سایز استاندارد عکس برای پست اینستاگرام

عکس‌هایی که به عنوان پست در اینستاگرام انتشار می‌یابند، می‌توانند در 3 حالت مربعی، افقی و عمودی آپلود شوند. برای هر کدام از این حالت‌ها سایز استانداردی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها، اینستاگرام برای سازگاری عکس با محیط کاربری اپلیکیشن، ابعاد تصویر را تغییر خواهد داد. در ادامه به سایز مناسب عکس برای پست اینستاگرام در حالت‌های مختلف اشاره می‌کنیم:

A. تصاویر مربعی (Square)

همانطور که می‌دانید، تصاویر مربعی به عکس‌هایی گفته می‌شود که نسبت طول به عرض آن‌ها برابر 1 باشد. این نوع تصاویر، اولین عکس‌هایی بودند که امکان آپلود آن‌ها در اینستاگرام بدون افت کیفیت وجود داشت. روزولوشن مناسب برای عکس‌های مربعی اینستاگرام 1080 در 1080 پیکسل است.

 • نسبت ابعاد: 1:1
 • رزولوشن: 1080px × 1080px

B. تصاویر عمودی (Vertical/Portrait)

آخرین دسته از عکس‌هایی که میتوان در اینستاگرام آپلود کرد، عکس‌های عمودی هستند. ضلع عمودی این تصاویر نسبت به ضلع افقی آن‌ها طولانی‌تر است. نسبتی که برای ابعاد این نوع تصاویر پیشنهاد می‌شود، 4:5 است. همچنین رزولوشن مناسب برای عکس‌های عمودی 1080 در 1350پیکسل می‌باشد.

 • نسبت ابعاد: 4:5
 • رزولوشن: 1080px × 1350px

C. تصاویر افقی (Horizontal/Lanscape)

تصاویر افقی بر خلاف تصاویر مربعی، طول و عرض برابری ندارند. همانطور که از نام این تصاویر پیداست، ضلع بزرگتر به صورت افقی قرار دارد. نسبت استاندارد ابعاد این تصاویر 16:9 می‌باشد. رزولوشن پیشنهادی اینستاگرام برای نمایش بهترین کیفیت این تصاویر نیز 1080 در 566 پیکسل است.

 • نسبت ابعاد: 16:9
 • رزولوشن: 1080px × 566px

3. سایز استاندارد ویدیو برای پست اینستاگرام

اندازه مناسب ویدیو برای پست اینستاگرام

همانطور که عکس‌ها برای نمایش با بهترین کیفیت باید با سایز مشخصی در اینستاگرام آپلود شوند، ویدیوها هم از این قانون پیروی می‌کنند. چنانچه سایز استاندارد ویدیوها را هنگام پست گذاشتن در اینستاگرام رعایت کنید، خواهید دید که ویدیوهای شما بدون مشکل و با کیفیت اصلی در پیج آپلود شده‌اند. در این بخش قصد داریم ابعاد مناسب ویدیوها برای پست گذاشتن در اینستاگرام را بررسی کنیم:

A. ویدیوهای مربعی (Square)

برای ویدیوهایی که دارای طول و عرض برابری هستند (1:1) بهترین رزولوشن 1080px × 1080px می‌باشد. در صورت آپلود ویدیو با این ابعاد، اینستاگرام آن را برش نخواهد داد. همچنین بزرگنمایی ویدیو نیز ضروری نخواهد بود؛ بدین ترتیب ویدیوی مورد نظر شما با بهترین کیفیت در اینستاگرام آپلود خواهد شد.

 • نسبت ابعاد: 1:1
 • رزولوشن: 1080px × 1080px

B. ویدیوهای عمودی (Vertical/Portrait)

آخرین دسته از پست‌های ویدیویی اینستاگرام از نظر ابعاد به ویدیوهای عمودی اختصاص دارد. همانطور که می‌دانید ضلع عمودی این ویدیوها طولانی‌تر است. نسبت اضلاع این ویدیوها به یکدیگر برابر 9:16 است. رزولوشن پیشنهادی برای این ویدیوها نیز 1080px × 1920px می‌باشد.

 • نسبت ابعاد: 9:16
 • رزولوشن: 1080px × 1920px

C. ویدیوهای افقی (Horizontal/Landscape)

ویدیوهای افقی نیز مانند عکس‌های افقی، دارای ضلع افقی طولانی‌تری هستند. نسبت ابعاد پیشنهادی برای این ویدیوها 16:9 و رزولوشن مناسب توصیه‌شده از سوی اینستاگرام 1080px × 566px می‌باشد.

 • نسبت ابعاد: 16:9
 • رزولوشن: 1080px × 566px

4. سایز استاندارد عکس و ویدیو برای استوری اینستاگرام

سایز عکس و ویدیو برای استوری اینستاگرام

استوری اینستاگرام که چند سالی می‌شود از سوی اینستاگرام ارائه شده و هواداران میلیونی هم برای خود پیدا کرده است، مانند پست اینستاگرام سایز مشخصی را برای نمایش تصاویر تعیین کرده است. آپلود عکس و یا ویدیو با این سایز باعث می‌شود محتوای شما بدون افت کیفیت برای دیگران نمایش داده شود.

استوری اینستاگرام برای محتوای عمودی طراحی و بهینه شده است. در صورت آپلود عکس یا ویدیوی افقی در این بخش، فضای مرده‌ی زیادی خواهید داشت. البته برخی کاربران عمدا این کار را انجام می‌دهند تا از فضای خالی به وجود آمده برای نوشتن متن، گذاشتن استیکر و … استفاده کنند.

 • نسبت ابعاد استاندارد عکس و ویدیو برای استوری اینستاگرام: 9:16
 • رزولوشن مناسب عکس و ویدیو در استوری اینستاگرام: 1080px × 1920

5. اندازه استاندارد ویدیوهای IGTV

ویدیوهای IGTV هم مانند سایر محتواهای موجود در اینستاگرام ابعاد مشخصی دارند. برای نمایش ویدیوها با کیفیت مناسب، رعایت این اندازه‌ها ضروری است. سایز استاندارد ویدیوی IGTV در اینستاگرام به شکل زیر می‌باشد:

 • ویدیوی افقی (Horizontal/Landscape): 1080px × 566px (16:9)
 • کاور ویدیو: 420px × 654px

💡 نکته: در حالت عادی اینستاگرام 15 ثانیه‌ی اول ویدیو را به عنوان پیش‌نمایش ویدیوی IGTV انتخاب خواهد کرد. این در صورتی است که اگر حالت عمودی را برای IGTV انتخاب کنید، خواهید توانست با استفاده از گزینه‌ی Edit Preview، ویدیوی پیش‌نمایش را مطابق سلیقه‌ی خود ویرایش کنید.

6. سایز مناسب ویدیوهای ریلز اینستاگرام (Reels)

ریلز اینستاگرام نیز مانند استوری محیط کاربری عمودی داشته و سایز استاندارد آن دقیقاً برابر اندازه‌ی استوری می‌باشد.

 • نسبت ابعاد ویدیو: 9:16
 • رزولوشن استاندارد ریلز: 1080px × 1920px

بهترین اپلیکیشن‌ها برای تغییر سایز عکس و ویدیو در اینستاگرام

اگر تصاویر یا ویدیوهایی دارید که ابعاد آن‌ها با سایز استاندارد اینستاگرام متفاوت است، برای اینکه بتوانید آن‌ها را به صورت کامل و بدون مشکل آپلود کنید، باید ابعادشان را تغییر دهید. در این بخش از مقاله برنامه‌هایی را معرفی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها سایز تصاویر و ویدیوهای خود را بدون افت کیفیت تغییر دهید.

1. برنامه تغییر سایز عکس

برنامه‌هایی که برای تغییر سایز تصاویر پیشنهاد می‌کنیم، شامل موارد زیر هستند:

2. برنامه تغییر سایز ویدیو

بهترین اپلیکیشن‌هایی که برای تغییر سایز ویدیوها کاربرد دارند، به شکل زیر هستند:

سوالات شما

سایز پروفایل اینستاگرام چقدره؟

✅ سایز اصلی عکس پروفایل اینستاگرام 320px × 320px می‌باشد.

سایز عکس در اینستاگرام چند پیکسله؟

✅ سایز عکس در اینستاگرام: 1080 × 1080 پیکسل
البته سایز عکس در اینستاگرام به افقی یا عمودی بودن عکس هم بستگی داره که ما تو این مقاله این مورد رو به صورت کامل توضیح دادیم.

نسبت تصویر (Ratio) با وضوح تصویر (Resolution) چه فرقی داره؟

✅ رزولوشن تصویر نشان‌دهنده‌ی تعداد پیکسل‌های موجود در طول و عرض تصویر است؛ در حالی که نسبت تصویر نشان‌دهنده‌ی میزان بزرگی یا کوچکی یک ضلع نسبت به ضلع دیگر است.

در پایان …

بسیاری از کاربران اینستاگرام به دلیل بی‌‍‌اطلاعی از سایز استاندارد عکس و ویدیو در اینستاگرام با مشکل افت کیفیت مواجه هستند. همچنین بنا به گزارش برخی از کاربران ویدیوهای آن‌ها به دلیل نامناسب بودن سایز برش داده شده و به صورت کامل نمایش داده نمی‌شدند.

در این مقاله سایز استاندارد انواع عکس و ویدیو در اینستاگرام را آموزش دادیم. همچنین برخی نکات مرتبط با این موضوع نیز مورد بحث و بررسی واقع شدند.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما همراهان همیشگی اینبو مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و انتقاد، لطفاً در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

از همراهی شما سپاسگزاریم!

پنل شبکه های اجتماعی اینبو

پرسش و پاسخ

سوالتان را بپرسید و برای دریافت پاسخ، منتظر پیامک کارشناسان ما باشید!

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟
عضویت
اطلاع از
guest
3 کامنت
جدیدترین
قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه کامنتها
ثمین

سلام من چندتا کاور ریلز اینستاگرام با برنامه canava با سایزهای 1920×1080(9:16) و 1350×1080(4:5) ساختم و قبل از نمایش که تست میکنم کامل کاور رو با نوشته‌ش به درستی نشون میده ولی متاسفانه وقتی ریلز با این کاورها منتشر میشه نوشته‌اش که بالای عکس قرار داره نصفه نیمه نشون داده میشه. حتی با سایز پست هم کاور ساختم ولی بازم مشکل داشت. به توصیه یکی از دوستان هم کاور ریلز رو با اینشات هم ساختم ولی بازم وقتی منتشر می‌شد همین مشکل رو داشت. فونتی هم که استفاده کردم فونت تیتر بود.
میخواستم ببینم میدونین مشکل چیه؟

میم

سلام. وقت بخیر. چه روش هایی برای اعمال این ابعاد روی عکس یا ویدیو وجود داره؟

0

برای ورود قطعی به اکسپلور اینستاگرام کلیک کنید!