رستریکت در اینستا

4 روش ساده برای رستریکت در اینستاگرام

علی محمدی
2020-10-06

به دنبال پیج فعال‌ و با نرخ تعامل بالا هستید؟

وارد کانال تلگرام شوید و لیست تمامی پیج‌ها همراه با آمار بازدیدکننده فعال را مشاهده نمایید!

ربات اینستاگرام اینبو

ربات اینستاگرام اینبو دستیار هوشمند، اختصاصی و خستگی ناپذیر شما در اینستاگرام است!

معنی restrict در اینستا چیست؟ restrict در اینستاگرام چه تفاوتی با بلاک کردن دارد؟ رستریکت در اینستا یکی از قابلیت‌هایی است که اخیراً از سوی اینستاگرام ارائه شده است. شاید مهم‌ترین هدف از ارائه‌ی آپشن رستریکت، حفظ بهتر و موثرتر حریم شخصی باشد. کلمه‌ی Restrict در لغت به معنی محدود کردن است؛ مفهوم و معنی restrict در اینستاگرام نیز به همین موضوع اشاره دارد. کاربران این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند پیج‌های دیگر را رستریکت کنند تا آن‌ها را با محدودیت‌های خاصی مواجه کنند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با معنی restrict در اینستا و روش‌های restrict در اینستاگرام آشنا کنیم. همچنین کاربرد و ویژگی‌های این قابلیت نیز معرفی خواهند شد.

ویدیوی آموزش کامل رستریکت در اینستاگرام

آموزش کامل ویدیویی رستریکت کردن در اینستاگرام

در این ویدیو موارد زیر را مشاهده می‌کنید:

 • از چه روش‌هایی میتوان یک اکانت را رستریکت کرد؟
 • رستریکت کردن از طریق تنظیمات اینستاگرام
 • رستریکت کردن از طریق پروفایل اکانت
 • رستریکت کردن از طریق چت دایرکت
 • رستریکت کردن از طریق کامنت‌
 • آموزش در آوردن از رستریکت

بلاک یا رستریکت؟ مسئله این است!

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بلاک و رستریکت چه تفاوت‌هایی باهم دارند و هر کدام در چه شرایطی به کار برده می‌شوند. اگر می‌خواهید تعامل خود را با یک پیج محدود کنید و طرف مقابل هم متوجه این موضوع نشود، باید رستریکت کردن را در برنامه‌ی خود قرار دهید؛ اما چنانچه قصد دارید تعامل خود را با پیجی دیگر به صورت کامل قطع کنید، بلاک کردن گزینه‌ی مناسب‌تری برای شما خواهد بود. ما در مقاله‌ی بلاک و آنبلاک اینستا تمامی روش‌های بلاک کردن افراد دیگر را آموزش داده‌ایم.

معنی restrict در اینستا

هدف از رستریکت در اینستا چیست؟ اگر برخی از کاربران اینستاگرام برای شما پیغام‌های اسپم مثل پیغام‌های تبلیغاتی و یا توهین‌آمیز ارسال می‌کنند، یا حتی در کامنت‌ها متن‌های نامناسب به کار می‌برند، شما می‌توانید با محدود کردن آن‌ها از این موارد جلوگیری کنید. همچنین اگر نمی‌خواهید شخص خاصی از زمان آنلاین بودن شما مطلع شود و یا نداند که شما پیام دایرکت او را سین کرده‌اید یا نه، می‌توانید از قابلیت رستریکت در اینستاگرام استفاده نمایید. ذکر این نکته نیز لازم است که اگر شما اکانتی را رستریکت کنید، فرد محدودشده پیغامی مبنی بر رستریکت شدن در اینستاگرام به وسیله‌ی شما دریافت نخواهد کرد.

آموزش رستریکت کردن اکانت‌ها در اینستا

پس از آشنایی با معنی restrict در اینستا، می‌توانید ارتباط بین خود و اکانت‌های مورد نظر خود را با استفاده از این قابلیت محدود کنید. برای رستریکت در اینستا، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • restrict در اینستاگرام از طریق تنظیمات اینستاگرام
 • رستریکت در اینستا از طریق پروفایل فالوور مورد نظر
 • رستریکت در اینستاگرام از طریق چت دایرکت
 • restrict در اینستاگرام از طریق بخش کامنت‌ها

رستریکت در اینستا از طریق تنظیمات

یکی از روش‌های رستریکت در اینستا، محدود کردن افراد از طریق بخش تنظیمات اینستاگرام می‌باشد. اگر اکانت بخصوصی را برای رستریکت کردن در نظر دارید، می‌توانید با استفاده از این روش نسبت به انجام این کار اقدام کنید:

 1. وارد اپلیکیشن اینستاگرام شوید.
 2. با لمس آیکون پروفایل در نوار پایین صفحه، به صفحه‌ی پروفایل خود بروید.
 3. در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه، روی آیکون 3 خط کلیک کنید.
 4. در نیم‌پنجره‌ی بازشده، گزینه‌ی Settings را انتخاب نمایید.
 5. وارد بخش Privacy شوید.
restrict در اینستاگرام از طریق تنظیمات
 1. روی گزینه‌ی Restricted Accounts کلیک کنید و Continue را لمس نمایید.
 2. در کادری که نمایش داده می‌شود، نام کاربری اکانتی را که قصد restrict آن در اینستاگرام را دارید، وارد نمایید.
 3. بعد از پیدا کردن اکانت مورد نظر، برای رستریکت آن در اینستا، روی آیکون Restrict مربوط به آن اکانت کلیک نمایید. برای restrict دیگر اکانت‌ها در اینستاگرام نیز می‌توانید از همین روش استفاده کنید.
اضافه کردن اکانت به لیست رستریکت شده‌ها

رستریکت در اینستا از طریق پروفایل

چنانچه در حال مشاهده‌ی پروفایل یک اکانت هستید و تصمیم به رستریکت آن در اینستا می‌گیرید، می‌توانید مستقیماً از طریق پروفایل و بدون نیاز به تنظیمات اینستاگرام، اکانت مورد نظر را رستریکت کنید. برای restrict افراد در اینستاگرام از طریق پروفایل کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در اپلیکیشن اینستاگرام به صفحه‌ی پروفایل اکانت مورد نظر بروید.
 2. روی آیکون 3 نقطه در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 3. در لیست بازشده گزینه‌ی Restrict را انتخاب نمایید.
restrict در اینستاگرام از طریق پروفایل

رستریکت در اینستا از طریق چت دایرکت اینستاگرام

علاوه بر روش‌های قبلی، رستریکت در اینستا از طریق چت دایرکت نیز ممکن است. اما استفاده از این روش به شرطی کاربرد دارد که قبلاً با آن اکانت چت کرده باشید. برای انجام این کار، مراحل زیر را اجرا نمایید:

 1. وارد اپلیکیشن اینستاگرام شوید.
 2. در صفحه‌ی Home روی آیکون دایرکت کلیک کنید تا به بخش دایرکت اینستاگرام منتقل شوید.
 3. صفحه‌ی چت اکانت مورد نظر را باز کنید.
 4. در صفحه‌ی چت، روی آیکون i در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه کلیک نمایید.
 5. برای restrict اکانت مورد نظر در اینستاگرام، در صفحه‌ی بازشده روی گزینه‌ی Restrict لمس کنید. خواهید دید که گفتگوهای بین شما، فقط برای شما حذف خواهند شد.
رستریکت در اینستا از طریق چت دایرکت

رستریکت در اینستا از طریق کامنت‌ها

رستریکت در اینستا از طریق کامنت‌ها نیز برخی اوقات می‌تواند درخواست شما را جوابگو باشد؛ چنانچه زیر پست‌هایی که در صفحه‌ی اینستاگرام خود دارید، کامنت اسپم یا توهین‌آمیزی مشاهده کردید، می‌توانید مستقیماً از همان بخش، اقدام به restrict اکانت مربوطه در اینستاگرام کنید. بدین منظور از روش زیر استفاده نمایید:

 1. روی کامنت مورد نظر کلیک کنید.
 2. از سمت راست بالای صفحه روی آیکون ❕ کلیک کنید.
 3. گزینه‌ی Restrict را انتخاب نمایید.
رستریکت در اینستا از طریق کامنت

ویژگی‌های رستریکت در اینستاگرام

رستریکت در اینستا چه ویژگی‌هایی دارد؟ همانطور که اشاره شد، شما می‌توانید اکانت‌های اسپم، مزاحم و … را Restrict کنید تا با محدودیت‌هایی مواجه شوند. اما این محدودیت‌ها چگونه هستند و شامل چه مواردی می‌شوند؟ در پاسخ این سوال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. اگر قبلاً با یک فرد در بخش دایرکت چت کرده باشید و اکنون او را رستریکت کنید، گفتگوهای انجام شده، از بخش دایرکت فقط برای شما پاک خواهند شد. در صورتی که بعد از رستریکت کردن، دوباره از طریق دایرکت برای شما پیام بفرستد، پیام او را به صورت یک Request دریافت خواهید کرد. اگر پیام دایرکت او را بخوانید، فرد محدودشده متوجه سین خوردن پیام خود نخواهد شد؛ مگر این که دوباره اکانت مورد نظر را Unrestrict کنید.
 2. اگر اکانت محدودشده، زیر پست‌های شما کامنت بگذارد، فقط در صورت تأیید شما بقیه‌ی فالوورها می‌توانند کامنت او را زیر پست شما مشاهده نمایند.

با این ویژگی‌های restrict در اینستاگرام، شما می‌توانید از تعاملات ناخواسته جلوگیری کرده و حریم شخصی خود را به طور موثرتر حفظ نمایید.

مقاله پیشنهادی: حذف اکانت اینستاگرام

آموزش Unrestrict در اینستاگرام

چنانچه در اینستاگرام اکانتی را رستریکت کرده‌اید و اکنون قصد دارید او را از restrict در اینستاگرام خارج کنید، می‌بایست اکانت مورد نظر را Unrestrict کنید. Unrestrict در اینستاگرام به معنای رفع محدودیت و نقطه‌ی مقابل رستریکت در اینستا می‌باشد. برای این کار دو روش وجود دارد:

 • Unrestrict در تنظیمات اینستاگرام
 • Unrestrict از طریق پروفایل

Unrestrict از طریق تنظیمات اینستاگرام

برای رفع رستریکت در اینستا از طریق تنظیمات اینستاگرام، طبق روش زیر می‌توانید اکانت مورد نظر را Unrestrict کنید:

 1. وارد اپلیکیشن اینستاگرام شوید.
 2. با لمس آیکون پروفایل در نوار پایین صفحه، به صفحه‌ی پروفایل خود بروید.
 3. در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه، روی آیکون 3 خط کلیک کنید.
 4. در نیم‌پنجره‌ی بازشده، گزینه‌ی Settings را انتخاب نمایید.
 5. وارد بخش Privacy شوید.
رفع restrict در اینستاگرام از طریق تنظیمات
 1. روی گزینه‌ی Restricted Accounts کلیک کنید.
 2. روی گزینه‌ی Unrestrict کنار نام کاربری اکانت مورد نظر کلیک کنید تا محدودیت اکانت مربوطه رفع شود.
آنرستریکت اکانت از طریق تنظیمات اینستا

Unrestrict از طریق پروفایل

برای Unrestrict از طریق پروفایل لازم است مراحل زیر را به ترتیب اجرا نمایید:

 1. در اپلیکیشن اینستاگرام به صفحه‌ی پروفایل اکانت مورد نظر بروید.
 2. روی آیکون 3 نقطه در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 3. در لیست بازشده گزینه‌ی Unrestrict را انتخاب نمایید.
رفع restrict در اینستاگرام از طریق پروفایل

با اتمام مراحل بالا رفع restrict در اینستاگرام با موفقیت انجام خواهد شد.

از کجا بفهمیم رستریکت شدیم؟

شاید برای شما پیش آمده باشد که حدس بزنید کسی شما را در اینستاگرام رستریکت کرده است. اما از کجا بفهمیم در اینستا توسط کسی رستریکت شده‌ایم یا نه؟ هنگامی که یک اکانت، شما را رستریکت می‌کند، اینستاگرام هیچگونه اطلاعی به شما در رابطه با این موضوع نمی‌دهد. برای فهمیدن این که توسط یک شخص خاص رستریکت شده‌ایم یا نه چند راه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. به احتمال زیاد خواهید توانست با استفاده از این روش‌ها به رستریکت شدن یا نشدن اکانت خود پی ببرید. این روش‌ها عبارتند از:

 • چت در دایرکت اینستاگرام
 • چک کردن کامنت‌ها در پیج مورد نظر
 • چک کردن وضعیت آنلاین بودن کاربر مورد نظر (Activity Status)

در ادامه به شرح این موارد می‌پردازیم.

تشخیص رستریکت در اینستا از طریق پیام‌ دایرکت

همانطور که اشاره شد، اگر کسی شما را رستریکت کند و برای او پیام دایرکت بفرستید، چنانچه فرد مورد نظر پیام شما را سین کند، شما از سین خوردن پیام خود اطلاع نخواهید یافت؛ چرا که علامت Seen برای شما نمایش داده نخواهد شد. برای فهمیدن رستریکت بودن از طریق پیام دایرکت می‌توانید از این موضوع استفاده کنید. اگر بدون این که پیام دایرکت شما سین بخورد، طرف مقابل به شما پاسخ دهد، به احتمال زیاد شما توسط آن فرد رستریکت شده‌اید.

تشخیص رستریکت در اینستا از طریق کامنت‌ها

اگر در پیجی که اکانت شما توسط آن رستریکت شده است، کامنت بگذارید دیگران قادر به دیدن آن کامنت نخواهند بود و فقط خود شما و ادمین پیج خواهید توانست کامنتگذاشته شده را مشاهده کنید. از این ترفند نیز می‌توان برای تشخیص رستریکت در اینستا بهره برد. برای این کار باید ابتدا یک اکانت دیگر ساخته و با استفاده از آن، به پیج مورد نظر دسترسی پیدا کنید. (اگر پیج پرایوت نباشد، فالو کردن آن الزامی نیست) اگر توانستید کامنتی را که با اکانت اول گذاشته‌اید، مشاهده کنید، شما توسط اکانت مورد نظر رستریکت نشده‌اید؛ در غیر این صورت، احتمالاً توسط شخص مورد نظر رستریکت شده‌اید.

⚠ تذکر: البته این روش کارایی صد در صدی ندارد و ممکن است اکانت مورد نظر شما را رستریکت کرده باشد، اما کامنت شما را برای نمایش در پیج خود تأیید کند. در این صورت دیگران نیز خواهند توانست کامنت شما را ببینند.

تشخیص رستریکت در اینستا از طریق وضعیت آنلاین (Activity Status)

چنانچه به شخص مورد نظر پیام دایرکت ارسال کردید و بعد از دریافت پاسخ، وضعیت آنلاین فرد مورد نظر برای شما نمایش داده نشد، به احتمال زیاد شما توسط آن اکانت رستریکت شده‌اید.

سوالات متداول

معنی restrict در اینستا چیست؟

✅ رستریکت در اینستا به معنی محدود کردن اکانت‌های دیگر می‌باشد. برای کسب اطلاعات کافی درباره رستریکت در اینستاگرام به متن مقاله مراجعه فرمایید.

از کجا بفهمیم رستریکت شدیم؟

✅ اینستاگرام رستریکت شدن توسط دیگران را به کاربران خود اطلاع نمی‌دهد. برای آشنایی با ترفندهای تشخیص رستریکت در اینستا می‌توانید متن کامل مقاله را مطالعه فرمایید.

جمع بندی

در این مقاله به طور مفصل درباره‌ی معنی restrict در اینستا و مباحث مربوط به آن رداخته شد. مواردی از جمله آموزش رستریکت در اینستا، کاربردهای restrict در اینستاگرام، ویژگی‌های رستریکت شدن در اینستاگرام و … مورد بحث و بررسی واقع شدند. امیدواریم از مطالب این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. در صورت داشتن سوال در رابطه با معنی restrict در اینستا و کاربردهای آن و یا هر گونه پیشنهاد و انتقاد، لطفاً از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

با تشکر از همراهی شما!

نظرات و سوالات

پیام شما می‌تواند شروع یک مکالمۀ سازنده باشد.

guest
113 کامنت
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
View all comments