دایرکت اینستاگرام

دایرکت اینستاگرام

دایرکت اینستاگرام بخش چت کردن با اکانت‌های دیگر اینستاگرام میباشد در واقع شما در این بخش میتوانید با دوستان خود به صورت متنی و یا عکس و ویدیو در ارتباط باشید برای دوستان خود و یا اکانت‌هایی که در قسمت دایرکت اینستاگرام با شما در ارتباط هستند پست‌هایی را ارسال کرده و یا استوری‌های خصوصی برای آنها آماده و ارسال کنید.

البته قبل‌ها مدیران اینستاگرام اهمیت خاصی به قسمت دایرکت اینستاگرام نمیدادند اما این روزها با آپدیت‌های فراوانی که در بخش دایرکت اینستاگرام داده‌اند باعث شده که این بخش نیز یکی از پر ترافیک‌ترین و جذاب ترین‌های اینستاگرم باشد از این رو امروز تصمیم داریم به بخش‌های مختلف قسمت دایرکت اینستاگرام بپردازیم نه تنها قابلیت‌های قدیم آن بلکه آپدیت‌های جدید این بخش که میتوانید با استفاده از این ویژگی‌ها بستر مناسب و صمیمی با دوستان خود ایجاد کنید پس با ما همراه باشید تا با انواع قسمت‌های دایرکت اینستاگرام اشنا شوید.

دایرکت اینستاگرام کجاست؟

برای ورود به قسمت دایرکت اینستاگرام کافی ایست وارد برنامه اینستاگرام خود شده و در صفحه باز شده که صفحه هوم و یا همان خانه اکانت اینستاگرام شما میباشد آیکون هواپیما کاغذی مدلی که در قسمت بالا سمت چپ صفحه وجود دارد را لمس کنید تا وارد بخش دایرکت در اینستاگرام شوید اگر اولین بار میباشد که وارد این بخش شده اید با چنین صفحه روبرو خواهید شد که برای ارسال اولین پیام به یک اکانت اینستاگرام دیگر کافی ایست  از سه راه موجود در این صفحه که این سه راه شامل نوشته آبی رنگ “send message”، انتخاب آیکون + در قسمت بالا سمت راست صفحه و یا نوشتن اسم پیج مربوطه در کادر جستجو میباشد. که بعد از انتخاب اکانت مد نظر کافی ایست متن دلخواه خود را و یا اگر قصد ارسال ویدیو را دارید با استفاده از آیکون دوربین فیلمبرداری اقدام به ارسال ویدیو کنید.

دایرکت اینستاگرام

اما یک راه دیگر برای ارسال پیام دایرکتی به اکانت مد نظر وجود دارد که برای ارسال پیام کافی ایست به اکانت مد نظر رجوع کرده و سپس آیکون سه نقطه در قسمت بالا سمت راست صفحه را لمس و در کادر باز شده گزینه “send message” را انتخاب کنید تا به صورت مستقیم وارد ارتباط شده باشید.

دایرکت اینستاگرام

امکانات بخش دایرکت اینستاگرام

بعد از اشاره به قسمت دایرکت اینستاگرام حال وقت آن رسیده به صورت تخصصی‌تر این بخش را بررسی کنیم و ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که این بخش برای شما آماده ساخته خواهیم پرداخت.

دایرکت اینستاگرام

ارسال پیام متنی

برای ارسال پیام متنی کافی ایست کادر “message” را لمس کرده و سپس متن مورد نظر خود را تایپ کنید.

پاسخ سریع

این قسمت جدیدا به بخش دایرکت اینستاگرام اضافه شده که با استفاده از آن میتوانید متن‌های خود را حاضر کرده و در صورت نیاز سریع‌تر و بدون دردسر متن‌های مد نظر خود را برای اکانت‌های مربوطه ارسال کنید. پاسخ سریع و یا جملات میانبر به این معناست که شما متن‌هایی را از قبل حاضر میکنید و سپس با لمس آیکون پاسخ سریع جملاتی که از قبل حاضر کرده اید را میتوانید انتخاب تا به صورت مستقیم آماده ارسال به مخاطب مربوطه باشد.

برای اضافه کردن جملات مد نظر کافی ایست آیکون پاسخ سریع را لمس و سپس همانطور که در عکس زیر را مشاهده میکنید آیکون + را لمس و یا نوشته آبی رنگ “new quick reply” انتخاب کنید تا وارد صفحه ثبت جمله یا همان میانبر خود در دایرکت اینستاگرام شده باشید. همانطور که در عکس دوم تصویر زیر مشاهده میکنید پس از ورود به این بخش با دو کادر مواجهه خواهید شد که در کادر اول باید جمله خود را تایپ کرده و در کادر دوم نام این میانبر را انتخاب کنید.

بعد از ثبت حال میتوانید به راحتی از میانبرهای خود در مواقع دلخواه استفاده کنید اما برای حذف یکی از میانبر‌های خود و یا تعدادی از آنها باید به قسمت تنظیمات اینستاگرام خود رجوع کنید و از قسمت “business settings” گزینه “quick replies” را انتخاب کنید که در صفحه باز شده با میانبرهای خود روبرو خواهید شد که برای ویرایش و یا حذف میانبر مورد نظر را انتخاب کنید و سپس به مانند عکس سوم تصویر زیر نوشته قرمز رنگ “delete quick replies” را انتخاب و برای ویرایش آن متن های کادر های مربوطه را دست کاری کنید.

دایرکت اینستاگرام

ورود به گالری گوشی

با استفاده از این آیکون میتوانید وارد حافظه گوشی خود شده و عکس‌ها یا ویدیو مد نظر خود را در دایرکت اینستاگرام ارسال کنید.

ارسال آیکون قلب

با لمس این آیکون شما برای مخاطب خود یک قلب قرمز رنگ ارسال خواهید کرد.

نکته: یکی از چالش های برخی از کاربران در دایرکت اینستاگرام ارسال قلب به صورت پشت سر هم میباشد به این صورت که هنگامی که برای مخاطب خود یک قلب ارسال میکنیم پشت سر اولین قلب قلب دوم و سوم و … ارسال شود که اینستاگرام به صورت مستقیم این اجازه را نمیدهد برای ارسال قلب پشت سرهم کافی ایست اولین قلب را ارسال و سپس یک نقطه ارسال کنیم و بعد قلبل دوم را ارسال و به این صورت تا آنجایی که میخواهیم آن را ادامه دهیم بعد از اتمام نقطه هایی که فرستادیم را یکی یکی حذف کرده تا قلب متعدد پشت سر هم را برای مخاطب خود ارسال کرده باشیم.

دایرکت اینستاگرام

ارسال استوری

با لمس این آیکون شما وارد قسمت استوری اینستاگرام خواهید شد که میتوانید از قابلیت‌های این بخش برای گرفتن عکس و یا ضبط ویدیو استفاده و سپس آن را برای مخاطب خود ارسال کنید.

تماس ویدیویی

بخش تماس ویدئویی یکی از مهم ترین بخش هاست که شما می توانید با کاربران خود ارتباط بگیرید. شما میتوانید با انتخاب این آیکون که در تصویر نمایش داده شده است با مخاطب مربوطه تماس ویدئویی برقرار کنید. این قابلیت باعث شد که برنامه‌ی اینستاگرام به یک برنامه‌ی کامل تر تبدیل شود. البته شرط استفاده از این قابلیت این است که گیرنده تماس ویدئویی هم آنلاین باشد. بیشترین مقدار حجم از بسته‌ی فرد تماس گیرنده مصرف می شود.

ستاره دار کردن

با استفاده از این آیکون شما اکانت مد نظر خود را ستاره دار و یا همان نشانه گذاری میکنید تا دسترسی راحتی به آن داشته باشید در توضیحات بعدی در مورد کاربرد این آیکون خواهیم گفت.
نکته: این ویژگی فقط برای اکانت های بیزینسی فعال است.

صفحه جزئیات

با لمس اسم اکانت مربوطه در بالای صفحه ارسال دایرکت وارد جزئیات صفحه مربوطه میشوید که میتوانید برخی از تنظیمات آن از جمله بیصدا کردن پیام‌ها و تماس‌های دریافتی و یا بلاک و ریپورت کردن اکانت مربوطه که در تصاویر بالا نشان و توضیح داده شده.

مقاله پیشنهادی: نوتیفیکیشن دایرکت اینستاگرام

در این قسمت گزینه‌های مختلفی نمایش داده شده است، که به بررسی تک تک آنها می پردازیم.

Mute messages: در این بخش شما می توانید نوتیفیکیشن این گفت و گو را غیرفعال کنید؛ در واقع زمانی که برای شما پیامی ارسال می شود، هیچ گونه نوتیفیکیشنی برای شما ارسال نمی شود.
Mute Video Chats: با فعال کردن این قسمت نوتیفیکیشن ویدئو چت غیرفعال می شود. در واقع اگر کاربر این گفت و گو ویدئویی را ارسال نماید؛ هیچ گونه پیغامی برای شما نمایش داده نمی شود.
Move To General: گفت و گوها در دو قسمت تقسیم بندی شده اند که یکی از بخش های آن مربوط به بخش خصوصی است و دیگری مربوط به بخش عمومی است و این گزینه برای هر کدام از کاربرها به گونه‌ای متفاوت نمایش داده می شود. کاربرانی که در بخش گفت و گوی primary قرار دارند به بخش general می توانند منتقل شوند و کاربرانی که در بخش general قرار دارند می توانند به بخش primary منتقل شوند. در این تصویر چون کاربر در بخش primary قرار دارد برای ما گزینه‌ی move to general نمایش داده شده است.

other

shared: در قسمت بعدی تمام رسانه ها (تصویر، ویدئو، سند) نمایش داده می شوند که شما می توانید به تناسب هر کدام از آنها را انتخاب کنید.
members: در این بخش تمام اعضای گفت و گو را معرفی می کند. برای گفت و گوهایی که تکی هستند، تنها یک عضو نمایش داده می شود و زمانی که بر روی اطلاعات یک گروه کلیک می کنید نام تمام اعضای آن را برای شما نمایش میدهد.

در این بخش سه گزینه برای شما نمایش داده می شود که هر کدام از این گزینه‌ها تاثیری خاصی بر حساب کاربری می گذارند.
Restricks: با فعال کردن این گزینه، در واقع شما کاربر مدنظر خود را از انجام برخی از کارها محدود می کنید.
Report: با فعال کردن این گزینه کاربر را ریپورت می کنید.
Block Account: حساب کاربری این شخص را بلاک کنید و از او هیچ گونه ری اکشنی دریافت نکنید.

خروج از صفحه

با استفاده از آیکون پیکان شما از ارسال هر گونه پیام به مخاطب خود صرفنظر میکنید و از صفحه مربوطه خارج میشوید.

چگونه در دایرکت اینستاگرام پیام بفرستیم ؟

با توجه به این که اینستاگرام روز به روز آپدیت‌های جدیدی به ما ارائه می دهد این باعث شده تا برخی از کاربران با سوالاتی در اینستاگرام مواجه شوند که نمی توانند از دیگران بپرسند، شاید چون خجالت می کشند. حال ارسال پیام یکی از این موضوعات است که در پی بروزرسانی‌های پی در پی اینستاگرام استفاده از آن برای برخی از کاربران سخت شده است.

 • وارد صفحه‌ی هوم شوید.
 • بر روی آیکون دایرکت (هواپیما) بروید.
 • در صفحه‌ی جدید همانند شکل زیر ایکون سمت راست بالای صفحه را انتخاب کنید.
 • حال می توانید کاربری را که مایل هستید با او گفت‌ وگو کنید انتخاب کنید.
 • هم اکنون شما در صفحه‌ی آن کاربر هستید و می توانید با او گفت و‌گو کنید.جزئیات و ویژگی‌های صفحه دایرکت اینستاگرام

دایرکت اینستاگرام

ارسال پیام و ایجاد گروه

همانگونه که در مطالب بالا اشاره کردیم برای ارسال پیام دایرکتی به اکانت‌های دیگر میتوانید با استفاده از آیکون + اکانت‌های مربوطه را جستجو و سپس انتخاب کرده و پیام خود را ارسال کنید برای ایجاد گروه نیز کافی ایست اکانت‌ها را جستجو و یکی یکی انتخاب کنید و سپس پیام خود را ارسال کنید که در این صورت این پیام به گروه ارسال خواهد شد.

دایرکت اینستاگرام

تنظیم نمایش لیست اکانت ها

همانطور که در تصاویر بالا نشان داده ایم آیکونی وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید نمایش اکانت ها را در صفحه دایرکت اینستاگرام خود به سه صورت فیلتر کنید گزینه اول این آیکون inbox میباشد که شامل تمامی پیام ها دریافتی و ارسالی میباشد یعنی تمامی اکانت های موجود بر اساس آخرین دریافتی و ارسالی لیست شده اند گزینه دوم unread میباشد که هنگام انتخاب این گزینه فقط اکانت هایی برای شما به نمایش در می آیند که هنوز پیام دریافتی از آن ها را مشاهده نکردید و گزینه آخر starred میباشد که شامل اکانت هایی خواهد بود که شما آن اکانت ها را ستاره دار و یا همان نشانه دار کرده اید.

کادر جستجو

کادر جستجو در صفحه دایرکت اینستاگرام برای زمانی ایست که شما میخواهید اکانت خاصی را که قبلا با آن در حال مکالمه بوده اید را سریعتر پیدا کنید.

پیام های در حال انتظار (other)

پیام های در حال انتظار که با نوشته آبی رنگ other نشان داده میشود که البته این پیام ها قبلا request شناخته میشدند پیام هایی هستند که نیاز به تایید شما هستند تا به صفحه دایرکت در اینستاگرام شما اضافه شوند و یا به قولی نیاز به اجازه وتایید شما دارند تا با شما مکالمه داشته باشند اگر میخواهید تمام اکانت هایی که در این قسمت از دایرکت اینستاگرام قرار دارند را رد کنید کافی ایست نوشته قرمز رنگ “decline all” را انتخاب کنید و اگر میخواهید همه ی آم ها را تایید و قبول کنید کافی ایست آیکون سه نقطه در این صفحه را لمس و سپس اکانت های مربوطه را انتخاب و همه را تایید و یا رد کنید.

اگر میخواهید اکانت خاصی را هم رد و یا قبول کنید کافی ایست آن اکانت را انتخاب و در صفحه باز شده دو گزینه مربوطه در پایین صفحه را انتخاب کنید به مانند تصویر زیر

دایرکت اینستاگرام

چگونه دایرکت اینستاگرام را پاک کنیم ؟

حتما برای شما هم پیش آمده که دایرکت اینستاگرامتان خیلی شلوغ شده است و مایلید آن را کمی خلوت‌تر کنید. برای این کار نیاز است تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

حذف گفت و گو به صورت تکی

 • ابتدا وارد حساب اینستاگرام خود می شوید.
 • از بخش هوم اینستاگرام، بر روی علامت هواپیما بر گوشه‌ی سمت راست کلیک کنید.

هم اکنون وارد صفحه‌ی دایرکت‌های خود شده اید. حال بر روی هر کدام از گفت و‌گوها توقف کنید، پنجره ای برای شما باز می شود که در آن پنجره گزینه حذف و یا دیلیت را مشاهده می کنید.

با انتخاب آن گزینه آن گفت و گو حذف خواهد شد.

حذف گفت و گو به صورت گروهی

برای حذف گروهی علامت سه خط و سه نقطه در بالای صفحه دیده می شود که بر روی آن کلیک می کنید.

هم اکنون شما می توانید هر کدام از گفت و گوها را که می خواهید انتخاب کنید تا به صورت گروهی آنها حذف کنید.

و در پایان گزینه‌ی دیلیت را انتخاب کنید.

نکته: این روش پیام‌های دایرکت اینستاگرام را تنها برای شما حذف می کند و پیام‌ها در دایرکت گیرنده‌ی پیام باقی خواهد ماند. در واقع ریکاوری آن تنها از سوی شما رقم خواهد خورد و هیچ گونه تغییری در بخش حساب شخص دوم گفت و گو پدید نخواهد آمد.

دایرکت اینستاگرام در کامپیوتر کجاست ؟

با توجه به این که برخی از کاربران هم اکنون اینستاگرام خود را از روی کامپیوتر و لپتاب خود چک می کنند، و نسخه‌ی ویندوز هم بسیار کامل نیست به همین دلیل کاربران در هنگام استفاده از آن دچار مشکل می شوند. برای استفاده از دایرکت اینستاگرام در کامپیوتر به روش زیرعمل کنید.

 • ابتدا از طریق سایت اینستاگرام و یا برنامه‌ی گرید وارد پیج اینستاگرام خود شوید.
 • در همین ابتدای ورود به صورت خودکار به صفحه‌ی هوم وارد شده اید.
 • در همین صفحه در سمت راست و بالای صفحه علامت موشک را می بینید.
 • با کلیک بر روی آن به راحتی وارد بخش دایرکت اینستاگرام می شوید.
دایرکت اینستاگرام

رفع مشکل دایرکت اینستاگرام

شاید برای شما هم مشکلاتی در حوزه‌ی استفاده از دایرکت ایسنتاگرام پیش آمده باشد. در این بخش تک تک آنها را بیان می کنیم و راه حل آنها را نیز مطرح می کنیم.

1.علت ارسال نشدن پیام در اینستاگرام
شاید فرد مورد نظر شما را بلاک کرده باشد.

2. اعلان دریافت پیام صدا نداره
اگر این اعلان فقط مربوط به یک کاربر هست، در بخش دایرکت چند ثانیه بر روی حساب کاربری مورد نظر انگشت خود را نگه دارید و گزینه‌ی mute message را انتخاب کنید. هم اکنون پیام‌ها را با صدا دریافت خواهید کرد.

دایرکت اینستاگرام 00

دایرکت اینستاگرام 0

دایرکت اینستاگرام 000

3. صدای هیچ اعلانی برای من نمیاد
در این مورد شما باید به بخش تنظیمات حساب خود بروید. در این قسمت به بخش نوتیفیکیشن بروید. گزینه‌ی دایرکت مسیج و یا پیام‌های دایرکت را انتخاب کنید. حال در این بخش تمام گزینه‌ها را on کنید.

دایرکت اینستاگرام 13
دایرکت اینستاگرام 14
دایرکت اینستاگرام 11
دایرکت اینستاگرام 12

پادکست دایرکت اینستاگرام

فیلم آموزشی دایرکت اینستاگرام

جمع بندی

سعی ما در این مقاله آشنایی شما با قسمت دایرکت در اینستاگرام و ویژگی های این بخش بود شما با استفاده از ویژگی ها و قابلیت های موجود در دایرکت اینستاگرام میتوانید محیطی دوستانه و صمیمانه با دوستان و آشنایان خود داشته باشید و به نوعی از این بخش به عنوان یک پیام رسان استفاده کنید البته یک پیام رسان با قابلیت های زیاد و لذت بخش پس از قسمت دایرکت اینستاگرام به خوبی استفاده کنید.

عضویت
اطلاع از
guest
28 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments