مشکلات متداول

آموزش جامع پخش زنده اینستاگرام و حل مشکلات آن

زمان مطالعه: 6 دقیقه
پخش زنده اینستاگرام

پخش زنده اینستاگرام چیست؟ چگونه در پیج اینستاگرام خود استوریِ لایو بگذاریم؟ پخش زنده یا همان Live یکی از قابلیت‌های جذاب اینستا است که جزو آخرین آپدیت‌های بزرگ اینستا به شمار می‌رود. این آپشن به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از دوربین گوشی، یک ویدیوی زنده با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. در مقاله‌ای که هم اکنون در حال خواندن آن هستید، تیم اینبو قصد دارد آموزش گذاشتن پخش زنده اینستاگرام و ویژگی‌های مختلف آن را مورد بحث و بررسی قرار دهد. لطفاً با ما همراه باشید.

آموزش گذاشتن پخش زنده در اینستاگرام

چگونه در پیج خود لایو بگذاریم؟ برای گذاشتن پخش زنده در پیج اینستاگرام خود باید از طریق بخش استوری نسبت به این کار اقدام نمایید. در ادامه روش مرحله به مرحله‌ی گذاشتن لایو آموزش داده شده است:

 1. وارد اپلیکیشن اینستاگرام شوید.
 2. در قسمت Home، صفحه را به سمت راست بکشید تا وارد بخش استوری شوید.
 3. در نوار پایین صفحه، گزینه‌ی Live را انتخاب نمایید.
 1. برای انتشار ویدیوی پخش زنده در اینستاگرام روی آیکون دایره وسط صفحه کلیک کنید.
 1. صبر کنید تا اتصال دستگاه شما به سرورهای اینستاگرام تأیید شود.
 2. پس از تأیید اتصال، می‌توانید تصاویری که از طریق دوربین ضبط می‌کنید را به صورت زنده با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید.

نکته: برای تعویض دوربین اصلی و دوربین جلو می‌توانید از آیکون دوربین در گوشه‌ی سمت راست پایین صفحه استفاده کنید.

گذاشتن فیلتر در لایو اینستاگرام

افکت‌ها ابزارهایی هستند که با تغییر رنگ، تغییر چهره و بعضاً فانتزی کردن تصاویر دریافتی از دوربین، باعث جذابیت ویدیوهای لایو کاربران اینستاگرام می‌شوند. برای گذاشتن افکت در لایو، ابتدا باید افکت‌های مورد علاقه‌ی خود را به استوری خود اضافه کرده سپس موقع گذاشتن ویدیوی زنده آن‌ها را انتخاب نمایید.

دعوت از دیگران برای لایو دونفره

چگونه لایو دونفره بگذاریم؟ لایو دونفره یکی از آپشن‌های پخش زنده اینستاگرام می‌باشد که این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا با دو اکانت مجزا، به صورت همزمان و مشترک، ویدیوی لایو بگذارند. برای گذاشتن لایو دونفره دو روش وجود دارد:

 • درخواست فالوور از فردی که لایو گذاشته است
 • دعوت شدن فالوورها توسط کسی که لایو گذاشته است

درخواست از فالوورها برای لایو دونفره

کسانی که در حال تماشای پخش زنده اینستا هستند، می‌توانند با ارسال درخواست به کسی که لایو گذاشته است، در لایو شخص مورد نظر حضور داشته باشند. لازم به ذکر است پذیرش درخواست توسط کسی که لایو گذاشته است، برای شروع لایو دونفره الزامی است.

نحوه دعوت کردن از دیگران برای گذاشتن لایو گروهی

برای دعوت کردن از دیگران جهت شرکت در پخش زنده اینستاگرامی شما طبق روش زیر عمل کنید:

 1. پس از شروع پخش زنده اینستا روی نام کاربری خود در گوشه‌ی سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.
 1. گزینه‌ی Invite to Join را انتخاب نمایید.
 1. نام کاربری شخص مورد نظر خود را در کادر Search وارد کنید.
 2. پس از پیدا شدن اکانت مورد نظر، روی آن کلیک نمایید.
 3. روی گزینه‌ی Invite بزنید.

 1. در صورت پذیرش درخواست شما توسط اکانت دعوت‌شده، لایو دونفره شما آغاز خواهد شد.

تنظیمات لایو اینستاگرام

بعد از شروع پخش زنده شما در اینستاگرام، می توانید از امکانات مدیریتی در این قسمت استفاده کنید؛ از جمله این امکانات می‌توان به کنترل کامنت‌های دریافتی، شروع لایو دو نفره، مشاهده‌ی افراد حاضر در لایو اینستاگرامی شما اشاره کرد.

بستن کامنت‌ها در پخش زنده اینستا

برای بستن کامنت‌ها در پخش زنده اینستاگرام خود:

 1. روی آیکون سه نقطه در قسمت ارسال کامنت کلیک کنید.

2. سپس با انتخاب گزینه‌ی Turn Off Commenting در کادر باز شده، کامنت‌های لایو خود را ببندید.

مسدود کردن ارسال درخواست برای لایو دونفره

همانطور که گفته شد، یکی از روش‌های شروع لایو دونفره، ارسال درخواست از طریق فالوورها می‌باشد. اما این امکان برای اکانت‌ها فراهم است که پس از شروع پخش زنده اینستاگرامی، این درخواست‌ها را مسدود کنند. برای بستن درخواست شروع لایو دونفره باید پس از شروع لایو، روی آیکون 3 نقطه در پایین صفحه بزنید و گزینه‌ی Turn Off Requests To Go Live را انتخاب نمایید.

مسدود کردن بخش سوالات در پخش زنده اینستا

برای غیرفعال کردن امکان سوال پرسیدن در لایو می‌توانید روی آیکون 3 نقطه در پایین صفحه کلیک کنید. سپس با انتخاب گزینه‌ی Turn Off Questions، بخش سوالات در لایو را مسدود کنید.

اشتراک‌گذاری لایو اینستاگرام در دایرکت

اگر میخواهید لایو اینستاگرام خود و حتی دیگران را در خود اینستاگرام به اشتراک بگذارید. باید از طریق قسمت دایرکت اینستاگرام اقدام کنید. بدین منظور، کافی است بعد از ورود به لایو دیگران و یا در پخش زنده اینستاگرامی خود، آیکون دایرکت که در پایین صفحه وجود دارد را لمس کرده و سپس در کادر باز شده با پیدا کردن اکانت مربوطه و انتخاب آن، پخش زنده در حال ضبط و یا بازپخش‌شده را به دایرکت آن پیج ارسال نمایید.


همچنین می‌توانید برای ارسال لایو به گروه های اینستاگرامی هنگام انتخاب پیج، بیش از یک پیج را انتخاب کنید تا یک گروه را تشکیل دهید و یا اگر قبلاً در گروهی عضو باشید، می‌توانید قبل از ارسال، گزینه send to a group را انتخاب کنید.

اشتراک‌گذاری پخش زنده اینستا با شبکه‌های اجتماعی دیگر

در صورت تمایل به اشتراک‌گذاری پخش زنده اینستاگرامی خود در دیگر شبکه‌های اجتماعی، این امکان برای شما فراهم است که از طریق اپلیکیشن‌های مختلف دیگران را از لایو اینستاگرامی خود مطلع سازید. برای این کار کافی است روی آیکون 3 نقطه کلیک کرده و سپس گزینه‌ی Share to را انتخاب نمایید. در نهایت، باید یک اپلیکیشن برای اشتراک‌گذاری لایو خود مشخص کنید.

کپی کردن لینک پخش زنده اینستاگرامی

یکی دیگر از امکانات لایوهای اینستاگرامی کپی کردن لینک ویدیوی پخش زنده است. از این لینک می‌توانید برای اشتراک‌گذاری و دانلود لایو اینستاگرام استفاده کنید.

تنظیم عنوان برای پخش زنده اینستاگرام (Title)

چنانچه ویدیوی لایو شما درباره‌ی موضوع مشخصی می‌باشد و یا می‌خواهید درباره‌ی یک موضوع تخصصی بحث کنید و فالوورهای شما از موضوع پخش زنده اینستاگرامی شما اطلاع داشته باشند، می‌توانید برای لایو خود یک عنوان اضافه کنید. جهت مشخص کردن عنوان برای لایو خود، از آیکون موجود در سمت چپ صفحه (Title) استفاده کنید.

اتمام ویدیوی لایو

هر موقع که تصمیم به قطع کردن پخش زنده اینستاگرامی خود گرفتید، برای اتمام ویدیوی لایو:

 1. روی آیکون ✖ در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 1. سپس گزینه‌ی End Video را انتخاب نمایید.
 1. پس از اتمام لایو، سه گزینه برای شما نمایش داده خواهد شد:
 • Share to IGTV: اشتراک‌گذاری لایو در IGTV
 • Download Video: دانلود و ذخیره‌ی لایو در حافظه‌ی دستگاه
 • Discard Media: حذف شدن ویدیوی لایو

دانلود لایو اینستاگرام دیگران

اینستاگرام در اپلیکیشن و وب سایت خود، ابزار مشخصی برای دانلود لایو دیگران قرار نداده است. ممکن است برخی افراد تمایل داشته باشند که ویدیوی پخش زنده اینستاگرام دیگران را دانلود کنند. برای آشنایی با روش‌های دانلود لایو، پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی نحوه ذخیره لایو را مطالعه فرمایید.

سوالات متداول

لایو اینستاگرام چیست؟

✅ لایو یا همان پخش زنده اینستاگرامی قابلیتی است که می‌توانید با استفاده از آن، به صورت زنده با فالوورهای خود در ارتباط باشید.

چگونه در اینستا لایو بگذاریم؟

✅ برای گذاشتن پخش زنده در اینستا، باید از طریق استوری اقدام کنید. در متن مقاله آموزش نحوه گذاشتن لایو و تنظیمات آن به صورت کامل مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند.

چگونه پخش زنده اینستا را هاید کنیم؟

✅ برای هاید کردن لایو، گزینه‌ی مستقلی وجود ندارد؛ اما می‌توانید با پنهان کردن استوری از افراد مورد نظر، پخش زنده اینستا را نیز هاید کنید.

جمع بندی

پخش زنده اینستاگرام یکی از قابلیت‌های جذابی است که مورد توجه کاربران اینستا قرار گرفته و از محبوبیت زیادی برخوردار است. در این مقاله، سعی تیم اینبو بر این بود تا شما را با پخش زنده اینستاگرام به صورت کامل آشنا سازد. همچنین تنظیمات لایو اینستاگرام نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و انتقاد لطفاً در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

با تشکر از حسن توجه شما!

اشتراک گذاری در:
علی محمدی

علی علی‌محمدی متولد تبریز 1379 دانشجوی کارشناسی رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان محتوانویس در تیم اینبو

نمایش نظرات

 • سلام چگونه مبشه تماس ویدیویی اینیستا رو حذف کرد؟

  لغو پاسخ

  نظر دهید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • سلام وقتتون بخیر!

   دوست عزیز برای حذف همه‌ی پیام‌های ارسالیتون در یک صفحه چت شامل تماس های صوتی و ویدیویی میتونین از قابلیت رایگان "حذف پیام" اپلیکیشن اینبو استفاده کنین. اما متاسفانه در حال حاضر اینستاگرام اجازه حذف تاریخچه تماس‌ها از قسمت Calls رو نمیده.

   لغو پاسخ

   نظر دهید

   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • چطوری لایو کسی دیگر رو همزمان لایو بزارم؟؟؟

  لغو پاسخ

  نظر دهید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • سلام، منظورتون ایجاد لایو دونفرس؟

   لغو پاسخ

   نظر دهید

   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   • سلام.نه منظورم اینه که مثلا اگه بخوام فوتبال زنده از پیجم پخش کنم مجبور نباشم از روی تلویزیون فیلم بگیرم و اگه لینکی باشه یا راهی که بتونم مستقیم از تو پیجم به صورت لایو فوتبال بزارم.

    لغو پاسخ

    نظر دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    • آهان متوجه شدم، متاسفانه توی اینستاگرام امکان Share Screen یا آپلود ویدئو وجود نداره.

     لغو پاسخ

     نظر دهید

     آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

     • ممنون از توجهتون .منم فعلا چیزی پیدا نکردم.شاید نرم‌افزار خاصی داشته باشه.نمیدونم؟؟؟

      لغو پاسخ

      نظر دهید

      آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

     • تیم اینبو در حال حاضر روی پروژه‌ی لایو زمانبندی شده کار میکنه که میتونین با استفاده از اون، برنامه ریزی کنین باهاش تا تو زمان خاصی ویدئوی شما پخش بشه، اما نمیدونم برای کاری که شما می‌خواین کاربرد خواهد داشت یا نه.

      لغو پاسخ

      نظر دهید

      آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.