اینستاگرام چیست + تمامی اصطلاحات اینستاگرام

abdi
تاریخ انتشار : 2018-09-08
نویسنده : abdi

اینستاگرام چیست میتواند نام مقاله امروز ما باشد. با افزایش روزانه کاربران اینستاگرام برای اکثر کاربران اینستاگرام این موضوع پیش خواهد آمد که اینستاگرام چیست و نحوه استفاده از آن به چه صورت می باشد. همانطور که مطلع هستید کاربران اینستاگرام مرز یک میلیارد را شکسته و حال میتوان اینستاگرام را از پرطرفدار ترین شبکه های اجتماعی حال حاضر جهان نامید.

کاربرد اصلی اینستاگرام اشتراک گذاری عکس و ویدیو های مد نظر یک کاربر در این برنامه می باشد، اما با وجود گذشت زمان و آپدیت هایی پیاپی اینستاگرام، باعث شد قابلیت های زیاد و جذابی چون بخش استوری و یا پخش زنده و… اینستاگرام را محبوب تر از همیشه کند. در این میان علامت ها و آیکون ها و اصطلاحات زیادی وجود دارد که می تواند هر کاربر اینستاگرام چه جدید و چه قدیمی را به چالش بکشد به همین دلیل ما در این مقاله تصمیم گرفتیم اصطلاحات و علامت های اینستاگرام را برای شما نشان داده و به صورت کلی اینستاگرام چیست را برای شما توضیح دهیم.

دانلود نرم افزار اینستاگرام

برای دانلود بر روی نرم افزار اینستاگرام لمس کنید تا وارد گوگل پلی شده و بعد از دانلود اقدام به نصب آن کرده باشید. بعد از نصب میتوانید اقدام به ثبت نام در اینستاگرام و یا در صورت موجود داشتن اکانت اقدام به ورود به اینستاگرام خود کرده باشید.

برنامه اینستاگرام چه قابلیت هایی دارد

🔰 با اشنایان و دوستان خود درارتباط باشید.

🔰 از لحظات روزانه خود استوری بگذارید.

🔰 میتوانید با دوستان خود به صورت خصوصی اقدام به ارسال و دریافت پیام کرده باشید.

🔰 قادر به اشتراک گذاری عکس و ویدیو به صورت پست در حساب خود خواهید بود.

🔰 بخش اکسپلور برای پیدا کردن پیج با موضوعات مورد علاقمند برای شما خواهد بود.

🔰 از آی جی تی وی میتوانید برای مشاهده ویدیوهای طولانی استفاده کنید.

🔰 ارسال و دریافت لایک، کامنت و اشتراک گذاری محتوا ها…

🔰 ویرایش و اعمال انواع افکت‌ها بر روی تصایویر و ویدیو‌ها

🔰 برقرار تماس ویدیویی و ارسال لایو

اصطلاحات اینستاگرام

منوی صفحات (feed)

یکی از مهم ترین بخش های اینستاگرام چیست را میتوان به بخش منوی صفحات نسبت داد. در پایین صفحه اینستاگرام منو وجود دارد که دارای ۵ بخش به شکل آیکون های مختلف از جمله آیکون قلب ، خانه(هوم)، آدمک و…  که هر کدام از اینها صفحات مختلفی با قابلیت های مختلفی را برای شما به نمایش میگذارند.

۱. صفحه هوم

صفحه هوم (خانه) بخشی از اینستاگرام می باشد که شما هنگام ورود به از طریق برنامه مستقیما وارد این بخش می شوید. همانگونه که در مطالب بالا توضیح دادیم، این صفحه پست ها و استوری های منتشر شده توسط فالووینگ های شما را نشان می دهد، در واقع اکانت هایی را که شما فالوو کرده اید می توانید پست های منتشر شده توسط آن ها را در این صفحه از اینستاگرام مشاهده و لایک کنید.

۲. صفحه اکسپلور

صفحه اکسپلور و یا همان صفحه جستجو یکی از مهم ترین صفحات اینستاگرام می باشد زیرا شما در این صفحه از اینستاگرام، می توانید با اکانت های دیگر اینستاگرام در ارتباط باشید و پست های تمامی اکانت ها اینستاگرامی را به صورت اتفاقی مشاهده کنید. اما این صفحه در قسمت بالای خود دارای آیکون ذره بین می باشد که در صورت لمس کردن برایتان صفحه ای دیگری باز میشود که دارای ۴ بخش است. این چهار بخش در زیر توضیح داده شده اند.

TOP

این بخش اکانت هایی را برای شما نمایش می دهد که بیشترین جستجو را داشته اید.

PEOPLE

در این بخش می توانید از کلمه های تجاری گرفته تا اسم یک شخص را جستجو کنید تا اکانت های مربوطه برای شما نمایان شود.

TAG

در این بخش شما قادر هستید هشتگ های مختلفی را وارد کنید تا اینستاگرام برای شما پست های مربوط به هشتگ انتخابی را نمایش دهد.

PLACE

برای استفاده از این بخش باید جی پی اس سیستم تان را روشن کنید تا بتوانید افراد مد نظر خود را بر اساس یک منطقه جغرافیای جستجو کنید.

اینستاگرام چیست

۳. بخش پست گذاری

مهم ترین بخش مقاله اینستاگرام چیست را میتوان به بخش پست گذاری ربط داد. بخش پست گذاری که با آیکون + مانندی برای شما نشان داده می شود، با انتخاب این صفحه از منو شما وارد بخشی خواهید شد که اینستاگرام از شما عکس و یا ویدیو درخواست می کند تا انتخاب کنید. حال این عکس و یا ویدیو می تواند از دوربین شما همان لحظه ضبط شده باشد و یا از گالری خودتان انتخاب و سپس پست مد نظر خود را منتشر کنید.

بعد از انتخاب عکس و یا ویدیو مد نظر در مراحل بعدی عکس خود را ویرایش و سپس در مرحله بعدی می توانید کپشن(متن زیر پست) برای پست مد نظر نوشته و آن را انتشار دهید.

۴. صفحه علاقه مندی ها

صفحه علاقمندی ها با آیکون قلب نشان داده می شود که دارای دو بخش you و following می باشد. اعلانهای مختلفی از جمله اضافه شدن فالوور به اکانت شما و لایک شدن پست هایتان، دریافت کامنت و… برای شما در بخش you نشان داده میشود. و در بخش following نیز فعالیت های اخیر فالوینگ های شما یعنی اکانت هایی را که شما فالو کردید نمایش داده می شود.

۵. صفحه پروفایل

صفحه پروفایل با آیکون آدمک نمایش داده میشود که بخش پروقایل شما را اعم از تعداد پست ها، تعداد فالوور ها و… برای شما و فالوور هایتان به نمایش در می آید.

edit profile

اینستاگرام چیست

قسمت edit profile و یا همان ویرایش نمایه بخشی می باشد که شما می توانید تنظیمات مربوطه به بخش بیو اینستاگرام خود را انجام دهید. در این جا می توانید تغییراتی اعم از تغییر عکس پروفایل، تغییر اسم پیچ اکانت، تغییر و تایید ایمیل و یا شماره موبایل ثبت شده و…. در این بخش قابل اعمال می باشد.

در این تصویر تمامی المان ها که در ادامه ی مقاله گفته شده است، توضیح داده شده است. در قسمت نمایش پست ها تعدادی آیکون می بینید که در ادامه هر کدام از این آیکون ها را توضیح خواهیم داد.

اینستاگرام تاکنون رابط کاربری را عوض نکرده است و تنها در آن تغییراتی جزئی را لحاظ کرده است که در همین سایت در دیگر مقاله ها به توصیف آمده است و شما می توانید با مطالعه ی آن ها به جدیدترین مطالب دست پیدا کنید.

اصطلاحات اولیه و مهم اینستاگرام

هر کاربری برای ورود به برنامه ای ابتدا نیاز است تا اصطلاحات رایج آن را بشناسد. در ادامه مهم ترین اصطلاحات آورده شده اند تا شما بتوانید در هنگام ورود به برنامه ی اینستاگرام از آن ها استفاده کنید.

اسم پیچ ” username “

اولین نوشته در صفحه پروفایل اینستاگرام شما را اسم اکانت تشکیل میدهد که در قسمت بالا سمت چپ صفحه قرار دارد و همانگونه که گفتیم اسم اکانت به عنوان یک  آدرس خصوصی برای یافتن دیگر کاربران به کار میرود. برای تغییر آن کافیست در همان صفحه وارد بخش edit profile شده و username فعلی را تغییر دهید.

فالوور ها ” followers ”

هر اکانت دیگری در اینستاگرام که پیچ شما را فالو کرده به این قسمت یعنی به followers های شما اضافه خواهد شد و برعکس اگر شما اکانت دیگری را در اینستاگرام فالو کنید به قسمت followers های آن اکانت اضافه خواهید شد به صورت کلی مفهوم followers در لغت انگلیسی به معنای تعقیب کننده می باشد.

فالووینگ ” following ”

در ادامه مقاله اینستاگرام چیست میتوان به قسمت فالووینگ ها پرداخت. هنگامی که شما اکانت دیگری را در اینستاگرام به هر دلیلی فالو می کنید یک عدد به بخش following اکانت تان اضافه خواهد شد و در واقع شما تعیقب کننده آن اکانت در اینستاگرام خواهید بود و در آینده هر پست و استوری که آن اکانت منتشر کند در بخش هوم شما نیز به نمایش در خواهد آمد. معنی کلمه following در لغت انگلیسی به معنای پیروی و یا تعقیب کردن می باشد.

فالو ” follow ”

فالو کردن و یا همان دنبال کردن در اینستاگرام زمانی رخ می دهد که شما علاقمند به تعقیب کردن یک اکانت خاص در اینستاگرام باشید حال این اکانت میتواند یکی از دوستان شما و یا یک اکانت معروف در اینستاگرام باشد. بعد از فالو کردن یک اکانت در اینستاگرام  پست های منتشر شده توسط آن اکانت در بخش هوم شما به نمایش در خواهد آمد.

فالو بک

فالو بک واژه ای است که امروزه بسیار متداول شده است. فالو بک در واقع یعنی زمانی که شما فردی را فالو می کنید، او نیز شما را فالو کند. به فالو کردن فالووینگ های خود فالو بک می گویند.

فالوور و فالووینگ ” K تایی”

حتما شما هم شنیده اید که عده ای می گویند 3K فالوور دارند. K در معنای 1000 است. در واقع 3 هزار فالوور دارند.

پست ” post ”

عکس و یا ویدیو هایی که شما در اکانت خود منتشر می کنید یک پست می باشد. به همین روال یک عدد به مجموعه پست های شما در اکانت تان اضافه می شود و پست های منتشر شده نیز در صفحه پروفایل شما به نمایش عموم در می آید. برای مشاهده پست های فالووینگ های خود کافیست به صفحه هوم در اینستاگرام خود رفته و در آن جا پست های فالوور های خود تماشا کنید. همچنین برای دیدن پست های تمامی کاربران اینستاگرام به صورت اتفاقی کافیست به صفحه اکسپلور یا همان جستجو اینستاگرام تان رجوع کنید.

استوری “story”

از مهم ترین بخش های مقاله اینستاگرام چیست میتوان بخش استوری را نام برد. به صراحت میتوان گفت بخش استوری یکی از مهم ترین و محبوب ترین قسمت های اینستاگرام بدل شده است. در سال گذشته این بخش را فعال کرده و از آن پس نیز آپدیت های فراوانی در این بخش قرار داده شده است. در لغت انگلیسی استوری به معنای روایت داستان می باشد. استوری اینستاگرام داستان کوتاهی در بخش پروفایل شماست که حداکثر ۲۴ ساعت پس از منتشر شدن آن خود به خود پاک می شود و موضوع این بخش می تواند اتفاقات روزمره شما را در برگیرد و یا میتواند داستان های تبلیغاتی را نیز شامل شود.

اما این بخش امکانات بسیاری دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها عکس ها و ویدیو های خود را با افکت های دلخواه و شکلک های متناسب ویرایش کنید. می توانید بر روی عکس و یا فیلم خود متن نوشته و یا می توانید از کاربران خود نظرات خاصی را بپرسید و آن را منتشر کرده و بعد از انتشار تعداد بازدیدکننده های آن داستان تان را مشاهده کنید، می توانید به استوری خود هشتگ اضافه کنید و یا نظرسنجی بگذارید و حتی یک لینک خارجی به آن بدهید و ویژگی های زیادی که یکی یکی آن ها را توضیح خواهیم داد.

هشتگ (#)

هشتگ ها با پیشوند # نشانه گذاری میشوند یعنی شما وقتی قبل از کلمه مد نظر این علامت # را تایپ کرده و سپس کلمه مد نظر خود را وارد کنید در واقعه آن کلمه نوشته شده به عنوان یک هشتگ در بخش هشتگ ها ثبت خواهد شد. هشتگ ها در اینستاگرام نقش بسیار مهمی بازی می کنند. در نظر می گیریم یک اکانت در مورد حیوانات داریم هنگامی که پست گذاری می کنیم می توانیم کلمات مربوط به حیوانات را هشتگ گذاری کنیم تا افرادی که دنبال پست هایی در ارتباط با این موضوع هستند به راحتی این نوع پست ها را یافته و در پی آن با پیچ ما نیزآشنا شوند. برای کوتاهی سخن در مقاله ی اینستاگرام چیست توضیح بیشتری نداده ایم. اما می توانید سایر مقاله های تخصصی در این زمینه را مطالعه کنید.

تگ کردن

تگ کردن نیز با پیشوند @ شروع می شود و هدف استفاده از آن برای تگ کردن اکانت های دیگر می باشد. برای مثال شما پست و یا استوری را در اکانت خود منتشر می کنید، سپس می خواهید یکی از دوستان و یا اکانت اینستاگرامی دیگری را با تگ کردن نشانه گذاری کرده تا هم ادمین آن اکانت از این موضوع با خبر شده و هم این که دیگران با لمس اکانت تگ شده با آن اکانت نیز آشنا شوند. البته می توانید هنگام پست گذاری بر روی عکس های خود اکانت ها مد نظر را تگ یا همان برچسب گذاری کنید.

لایک

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که شما در اینستاگرام می توانید انجام دهید لایک کردن می باشد. در نظر بگیرید اکانت جدیدی را فالو کرده اید و پست های آن اکانت در بخش هوم شما به نمایش درآمده، حال می توانید با لمس دوبل و یا لمس آیکون قلب در زیر آن پست مورد نظر را لایک کنید. لایک کردن میتواند شامل پست های خودی هم باشد و بعد از پست گذاری می توانید پست منتشر شده را لایک کنید.

کامنت

اگر از کاربران قدیمی اینستاگرام باشید کاملا با ویژگی کامنت آشنایی دارید. کامنت ها نظرات متفاوتی هستند که در زیر پست ها گذاشته می شوند. خود شما نیز می توانید در زیر هر پست نظر خود را نوشته و ارسال کنید. البته اگر انتشار دهنده پست بخش کامنت های خود را نبسته باشد و یا محدود نکرده باشد.

دایرکت

بخش دایرکت در واقع مکانی برای چت کردن به صورت خصصی و یا به صورت گروهی می باشد. شما در این بخش می توانید با دوستان خود به صورت نوشتاری و هم به صورت ویدیویی به گفتگو پرداخته !!!!

آرشیو

آرشیو در اینستاگرام یا همان بایگانی کردن ویژگی بود که کاربران اینستاگرام از خیلی وقت ها منتظر آن بودند تا تصاویر و یا ویدیوهای خود را برای مدتی آرشیو کنند. تفاوت کلی آرشیو در اینستاگرام با حذف پست در این است که شما با آرشیو کردن یک پست خاص آن پست را حذف نمی کنید بلکه برای مدتی بایگانی کرده تا در زمان دلخواه دوباره آن پست آرشیو شده را برگردانید.

خصوصیت آرشیو در اینستاگرام یک از پرکاربردترین ویژگی های اینستاگرام می باشد که شما در هر لحظه ای می توایند پست های خود را به جای حذف، بایگانی کرده و به صورتی یک آلبوم شخصی در بخش مخفی اینستاگرام برای خود تدارک ببنید ودر صورت خواست خود آن پست ها را برای عموم در پیچ تان به نمایش بگذارید. همانگونه که پست ها را میتوان بایگانی و دوباره به نمایش درآورد استوری های بایگانی شده را هم میتوانید دوباره منتشر کنید برای این کار بعد از ورود به بخش آرشیو در اینستاگرام استوری مد نظر خود را لمس کنید تا برایتان باز شده و در قسمت پایینی آیکون آرشیو که در زیر آن کلمه “share” نوشته شده را انتخاب کنید تا استوری مد نظر دوباره منتشر شود.

نوتیفیکیشن

نوتیفیکیشن کلمه ای است که تقریبا در تمامی برنامه های اجتماعی وجود دارد. این قابلیت به معنای اعلان خبر است. زمانی که یکی از فالوورهای شما، پستی آپلود می کند، اینستاگرام سریع به شما می گوید که کدام فالوور شما پستی را آپلود کرده است. همین مسئله موجب می شود تا شما از جدید ترین فعالیت های فالوور های خود خبردار شوید.

بخش آلبوم و یا ذخیره پست ها

اینستاگرام در آپدیت هایی که پیشتر ارائه داد، بخشی برای جمع آوری پست های مورد علاقه شما که می خواهید همیشه در دسترس تان باشد را فعالسازی کرد تا در پی آن برای خود آلبوم های متفاوتی با موضوع متفاوتی بسازید. برای مثال در نظر بگیرید در حال اینستا گردی هستید و در این بین از پست یک اکانت دیگر خوشتان آمده و میخواهید آن را نشانه گذاری کرده تا در صورت خواست خود به راحتی وارد آن پست شده و دوباره آن را مشاهده و یا به دوستانتان نشان دهید. همانطور که گفتیم اینستاگرام چنین ویژگی را فعال کرده برای بهره مندی از آن کافیست وارد یک پست شده و آیکون بوکمارکی که در عکس زیر مشخص شده را لمس کنید تا آن پست مد نظر در بخش آلبوم های شما ذخیره شود.

حال برایتان سوال پیش آمده که بخش آلبوم در اینستاگرام کجاست؟ برای ورود به این بخش کافیست وارد بخش پروفایل اینستاگرام تان شده و سپس آیکون بوکمارکی را لمس کرده تا عکس های ذخیره شده توسط خودتان را مشاهده کنید این بخش دارای دو گزینه “all” و “collections” می باشد. برای دانستن  تفاوت این دو کافیست تصور کنید که شما تا به حال ۱۰ پست در این بخش ذخیره کرده اید که سه تا از پست ها مربوط به موضوع آشپزی می باشد، با لمس کردن علامت + در بالای صفحه این سه پست را آلبوم کرده و نام متناسبی برای این آلبوم انتخاب می کنید. البته می توانید هنگام ذخیره یک پست در اینستاگرام با نگه داشتن علامت بوکمارکی آن مستقیما وارد آلبوم مد نظر خود کنید.

آی جی تی وی (igtv)

آی جی تی وی یا همان تلویزیون اینستاگرام یکی از پرکاربردترین قسمت های اینستاگرام است. در این قسمت شما میتوانید فیلم هایی با حجمی بالاتر از 10 دقیقه تا 1 ساعت را به راحتی پلود کنید. البته در مقاله ی اینستاگرام چیست به صورت مفصل به این مطلب پرداخته نشده است، با این حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی زیر رجوع کنید.

ربات اینستاگرام چیست؟

بسیاری از صاحبان کسب و کار و افراد مشهور در پی آنند تا تعداد فالوور های خود را افزایش دهند. از این رو تلاش می کنند تا ادمین برای پیج های خود استخدام کنند. حال ربات اینستاگرام ادمین پیج آن ها می شود و تمام کارهایی را که یک فرد عادی انجام می دهد، را برای شما انجام می دهد.

ریپورت اینستاگرام

با ریپورت کردن یک پیج در واقع پیامی را برای اینستاگرام می فرستید که این پیج از قوانین اینستاگرام پیروی نمی کند. حال اگر تعداد این ریپورت ها برای یک پیج زیاد باشد، ایسنتاگرام آن پیج را می بندد. البته اینستاگرام اعلام کرده است که با استفاده از کامنت های انگلیسی می شود ریپورت شدن یک پستی را از بین برد.

بلاک کردن

زمانی که کاربری شما را بلاک می کند، در واقع شما را از دیدن پیج خود، ارسال پیام و هر گونه فعالیتی در مورد پست ها و استوری ایشان قدغن می کند. بلاک کردن همانند بلک لیست تماس ها بود که تمامی راه های ارتباطی را از بین می برد.

برای استفاده از اینستاگرام از چه دستگاهی استفاده کنیم؟

در ابتدای مقاله ی اینستاگرام چیست اشاره کردیم که در ابتدا اینستاگرام تنها بر روی گوشی های اندروید و آیفون فعال بود. هم اینک شما می توانید از طریق لپتاب از اینستاگرام استفاده کنید. در حال حاضر برنامه ی grids نیز به شما این امکان را می دهد که از تمامی قابلیت های اینستاگرام بر روی لپتاب استفاده کنید.

جمع بندی

داشتن یک اطلاعات جامع و کامل در مورد اینستاگرام برای هر فرد که قصد فعالیت در این حوزه را دارد، ضروری است. در این مقاله تمام ویژگی های اینستاگرام در قالب مقاله ای با کلمه ی کلیدی اینستاگرام چیست گفته شده است و در تلاشیم تا به صوت مداوم با جدیدترین آپدیت های اینستاگرام مطالب جدیدتری را به این بخش اضافه کنیم.

اگر در این بخش سوالی دارید، می توانید ان را در قسمت دیگاه ها مطرح کنید تا تیم پشتیبانی در اسرع وقت پاسخ پرسش شما را بدهد.

نظرات کاربران

عضویت
اطلاع از
guest
4 کامنت
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مرتبط

Insights اینستاگرام؛ ابزار قدرتمند آنالیز اینستا

Insights اینستاگرام؛ ابزار قدرتمند آنالیز اینستا

Insights اینستاگرام چیست؟ ابزار آنالیز اینستا چه کاربردهایی دارد؟ هر چه زمان جلوتر می‌رود، کسب و کارهای اینترنتی نیز با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کنند و بیزینس‌های اینستاگرامی نیز در این دسته جای دارند. همانطور که همه‌ی مشاغل برای پیشرفت و توسعه نیاز به تحلیل شرایط مختلف...

ادامه مطلب
شادوبن اینستاگرام چیست؟ چگونه از شادوبن خارج شویم؟

شادوبن اینستاگرام چیست؟ چگونه از شادوبن خارج شویم؟

چگونه از شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟ مدتی است که برخی از کاربران اینستاگرام با چالش جدیدی روبرو شده‌اند. محدودیت جدیدی که در برخی از پیج‌های اینستاگرامی اعمال می‌شود، باعث نگرانی کابران اینستا به ویژه صاحبان پیج‌های بیزینسی و اینفلوئنسرها شده است. محدودیتی که به...

ادامه مطلب
همه آنچه که باید در مورد گاید اینستاگرام بدانید!

همه آنچه که باید در مورد گاید اینستاگرام بدانید!

گاید اینستاگرام چیست؟ گاید اینستاگرام چه کاربردی دارد؟ چطوری از قابلیت راهنمای اینستاگرام استفاده کنیم؟ چرا گاید اینستا برای من فعال نشده؟!اینستاگرام در سال 2020 قابلیت گاید اینستاگرام را برای کاربران خود ایجاد کرد. این قابلیت در ابتدای کار محدود به استفاده کاربران...

ادامه مطلب